لزوم توجه بیشتر مسئولان به موسسه رازی

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: لزوم توجه بیشتر مسئولان به موسسه رازی

ایسنا/البرز رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر مسئولان به موسسه رازی تصریح کرد: موسسه رازی عمدتا با درآمد اختصاصی اداره می شود و تنها قریب به ۸ درصد از اعتبارات مورد نیاز موسسه، توسط دولت تامین می شود.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اسحاقی در بازدید نماینده ولی فقیه در سازمان تات از موسسه رازی اظهار کرد: مجموعه رازی وظیفه تولید و تحقیق فرآورده های بیولوژیک کشور را بر عهده دارد و حدود ۸۰ درصد نیازهای واکسن پزشکی کشور بیش از ۹۰ درصد واکسن های دامی و بیش از ۳۵ درصد  واکسن های طیور کشور را تامین می کند.

وی میزان تولید سالیانه واکسن در این موسسه را بیش از ۳.۵ میلیارد دز عنوان کرد و افزود: حوزه تحقیق و توسعه نقش بسیار مهمی در تولید و فرآورده های جدید ایفا می کند و ماحصل تلاش های محققان و دانشمندان رازی در این بخش قابل مشاهده است.

رئیس موسسه رازی تاکید کرد: علاوه بر تحقیقات در زمینه پزشکی بخش مهمی از تحقیقات در حوزه بیماری های دام و طیور و به ویژه بیماری های مشترک میان و انسان و دام در موسسه رازی انجام می شود و در همین راستا ۱۵ آزمایشگاه ملی و مرجع در موسسه رازی وجود دارد.

وی همچنین به شعب شش گانه موسسه در سطح کشور اشاره کرد و گفت: تحقیقات و همچنین تولید واکسن ها در شعب مختلف موسسه از جمله مشهد، مرند، شیراز، اهواز، کرمان و اراک نیز درحال انجام است.

 اسحاقی، تامین و حفظ نیروی انسانی متخصص را یکی از معضلات بزرگ موسسه رازی عنوان کرد و افزود: بخش زیادی از نیروهای متخصص و کلیدی موسسه را نیروهای شرکتی تشکیل می دهند و اقداماتی برای جذب آن ها انجام شده اما تاکنون هیچ نتیجه ای در این خصوص دریافت نکرده ایم. در صورتی که با حل این مشکل، قسمت عمده ای از معضلات موسسه رازی مرتفع می شود.

رئیس موسسه رازی فرسودگی تجهیزات، تاسیسات و زیربناها را از دیگر معضلات عنوان کرد و گفت: ‌باتوجه به کاهش بودجه تملکی، بازسازی ساختمان ها قابل انجام نیست این در حالی است که در صورت تجهیز و بازسازی و دریافت مجوزهای مربوط به GMP می توانیم در حوزه صادرات بسیار قوی وارد شویم.

وی با اشاره به اینکه علی رغم فرمایشات رهبر معظم انقلاب که بر پشتیبانی از موسسه رازی تاکید داشته اند اما تاکنون اقدامی انجام نشده است، تصریح کرد: پیگیری های زیادی از مجلس شورای اسلامی نیز انجام شده است.

وی گفت: ۹۵ درصد برنامه هفتم توسعه در حوزه درمان است اما بخش واکسن و پیشگیری مورد توجه قرار نگرفته است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « لزوم توجه بیشتر مسئولان به موسسه رازی » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *