بهره‌وری به معنای واقعی در فعالیت های جهاد دانشگاهی به چشم می خورد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: بهره‌وری به معنای واقعی در فعالیت های جهاد دانشگاهی به چشم می خورد

ایسنا/مرکزی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مقایسه بودجه جهاد دانشگاهی با برخی مراکز دیگر، نشان می دهد که بهره‌وری به معنای واقعی کلمه در فعالیت های این نهاد وجود دارد.

دکتر علیرضا سلیمی، سه‌شنبه ۲۰ تیرماه در مراسم افتتاح مرکز خدمات تخصصی و مطالعات سنگ محلات و نیم‌ور وابسته به جهاد دانشگاهی استان که در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی شهر نیم‌ور برگزار شد، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در برهه‌ای گام‌های بسیار بلندی برای خودکفایی کشور در برخی از محصولات برداشت. نکته مهم این است که جهاد دانشگاهی با بودجه اندک این اقدامات بزرگ را انجام داده است که کار جهادی به معنی واقعی کلمه در این حوزه شکل گرفته است.

وی با اشاره به وضعیت ساختمان در ابتدای راه‌اندازی و مشکلات واحدهای مشابه در سایر نقاط استان افزود: تفاوت این مجموعه با سایر مراکز در این بود که اینجا خیرین پای کار بودند توقع ما این بود که نگاه متفاوتی وجود داشته باشد تا ظرفیت خیرین در حوزه دانشگاهی با چالش مواجه نشود. منابع دانشگاه‌ها در اکثر کشورهای دنیا از طریق خیرین تامین می‌شود. خواهش ما این است که به این حوزه نگاه ویژه‌ای وجود داشته باشد.

سلیمی با اشاره به ظرفیت‌های آزمایشگاهی پیش بینی شده برای مرکز گفت: این آزمایشگاه نیاز به منابع مالی دارد و این ابهام وجود دارد که این منابع باید از چه طریقی تامین شود. پژوهشگاه نیاز به پژوهشگر دارد و تامین منابع انسانی این مرکز نیز با ابهام مواجه است.

وی اظهار کرد: برای بحث اکتشاف و باطله‌های معادن چه برنامه‌هایی دارید؟ باید مشخص شود که به دنبال تولید کاغذ یا سنگ‌های مصنوعی هستید چرا که مبحث سنگ مصنوعی در دنیا به شکل جدی دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: امروزه باطله‌ها را تبدیل به سنگ‌های مصنوعی مستحکم‌تر از سنگ‌های طبیعی می‌کنند ولی واقعیت این است که سهم ایران از صادرات جهانی کمتر نیم درصد است. ترکیه ۲۵ درصد بازار سنگ دنیا را به خود اختصاص داده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تشکیل وزارت بازرگانی در دولت مطرح شده است اما به دلایلی از جمله نبود ایده، اساسنامه و ماموریت‌های وزارتخانه با آن مخالفت کرده‌ایم، گفت: پس از سال‌ها از ادغام وزارتخانه‌ها و تشکیل وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی، هنوز اساسنامه آنها مشخص نشده است. به همین دلیل است که قیمت مرغ در این شرایط قرار گرفته است.

وی گفت: افزایش راندمان نیازمند ماشین‌آلات جدید است. با ماشین‌آلات فرسوده کنونی از هر تن سنگ کوپ، ۷ الی ۸ متر سنگ مرغوب استحصال می‌شود. در حالی که در دنیا این رقم به ۲۲ الی ۲۵ متر رسیده است. مرکز مطالعات سنگ برای فعالیت نیازمند شرکت‌های اقماری دانش بنیان است. باید با کمک و هم‌اندیشی کار را پیش برده و در ابتدا ماموریتی سنگین برای مرکز تعریف نشود.

وی با اشاره به گزارشات ارائه شده در ارتباط با اهداف مرکز مطالعات سنگ تصریح کرد: مرکز پژوهشی و دفتر تجاری باید از یکدیگر تفکیک شوند. در صورتی که قصد انجام این ماموریت سنگین را داشته باشیم، در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: باید مرحله به مرحله بخش‌های مختلف را به این مرکز اضافه کرد. به شرط رفع ابهام در حوزه بودجه و منابع انسانی، شهرستان با تمام ظرفیت همراه شما خواهد بود. اسم‌ها راهگشا نخواهند بود و باید دست به دست هم دهیم تا مرکز را به پیش ببریم.

وی افزود: اگرچه در بحث تولید کاغذ از سنگ گام‌هایی از طرف بخش خصوصی برداشته شده است اما با نامهربانی‌های جدی از طرف دولت مواجهیم و سنگ‌اندازی‌هایی در این زمینه از جمله واگذاری زمین و واردات ماشین آلات صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به بروکراسی‌های پیچیده در کشور گفت: شخصی که در این محل مستقر می‌شود باید دارای اختیارات لازم باشد تا درخواست‌های فعالان عرصه سنگ به سرعت پیگیری شود.

سلیمی با اشاره به استقرار اولین پژوهشکده ملی گل و گیاهان در شهرستان و ایجاد بزرگترین دهکده گل خاورمیانه در محلات اظهار کرد: برخی فعالان گل و گیاه احساس نیاز به تولیدات علمی پژوهشکده نمی‌کنند و هر کدام راه خود را می‌روند. در صورتی که این مرکز بتواند خدمات علمی به فعالان سنگ ارائه دهد رونق پیدا خواهد کرد به عبارت دیگر باید پژوهش های کاربردی انجام شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حرکت به سمت پژوهش کاربردی موجب می‌شود تا فعالان سنگ به این مرکزاحساس نیاز کنند.

وی با اشاره به ارتقاء حدود ۵۰ رتبه‌ای یکی از دانشگاه‌های سئول گفت: این دانشگاه سالیانه حدود یک میلیارد و سیصد میلیون دلار درآمد از فروش فناوری به صنعتگران به دست می‌آورد. دانشگاه باید خود به دنبال کسب درآمد باشد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « بهره‌وری به معنای واقعی در فعالیت های جهاد دانشگاهی به چشم می خورد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *