پیاده راه فرهنگی رشت، ظرفیتی برای توسعه صنعت گردشگری

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: پیاده راه فرهنگی رشت، ظرفیتی برای توسعه صنعت گردشگری

ایسنا/گیلان نماینده مردم رشت و خمام در مجلس گفت: باید از ظرفیت‌ پیاده راه فرهنگی رشت برای توسعه صنعت گردشگری و اجرای برنامه‌های فرهنگی استفاده کرد.

هر شهری از منظر گردشگری و سنت‌ها و خوراک ویژگی‌های خاص خودش را دارد. شهر رشت هم با وجود کوچه پس کوچه‌های قدیمی، خانه‌های تاریخی، بازار بزرگ و ماهی فروشان، نور چراغ قهوه خانه‌ها، گاری کبابی‌های خیابانی و نم باران عجین شده از همین رو پیاده‌روی در کوچه و پس کوچه‌های قدیمی مثل ساغری سازان، استادسرا، لب آب، سبزه میدان، چله خانه، پیرسرا لذتی دارد که شاید تنها بتوانید در این شهر آن را تجربه کنید.

علاوه‌ بر مناطق فوق، پیاده راه فرهنگی شهر رشت که در سال ۱۳۹۴ با مصوبه شورا اجرایی شد و به عنوان یک قطب گردشگری مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد و بر زیبایی های شهر رشت افزوده است؛ در هفته اخیر زمزمه‌ای مبنی بر جمع‌آوری بافت پیاده فرهنگی رشت شنیده شد که ایسنا به این موضوع پرداخته است.

جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص جمع آوری پیاده راه فرهنگی رشت چیست، اظهار کرد: در ابتدا که موضوع پیاده راه فرهنگی مطرح شد از مخالفین سرسخت بودم و همان زمان اعتراض خود را به شهرداری، شورای شهر، شورای تامین و قوه قضاییه استان اعلام کردم که نباید هسته مرکزی شهر بسته شود زیرا باعث انتقال ترافیک به دیگر مناطق شهر می‌شود.

پیاده راه فرهنگی رشت، ظرفیتی برای توسعه صنعت گردشگری

وی افزود: اما امروز معتقدم که می‌توانند یک لاین از پیاده راه را باز کنند نه که کل پیاده راه را از بین ببرند، چون از بین بردن این بافت عوارض متعددی دارد و هم شورای تامین و استانداری در این شرایط که نیاز به حمایت‌های مردمی داریم، نباید تصمیمی گرفت شود که چالش‌های متعددی داشته باشد لذا پیشنهاد می‌شود فقط یک لاین برای ترددهای ضروری خودروها باز شود.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌ پیاده راه فرهنگی رشت برای توسعه صنعت گردشگری و اجرای برنامه‌های فرهنگی در تراز انقلاب اسلامی استفاده کرد، گفت: نهادهای فرهنگی و هیات‌ها می‌توانند آنجا فعال شوند و فضا را به سمت برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی مناسب سوق دهند، براین اساس بجای تصمیم ضرب العجلی بهتر است از این ظرفیت به درستی استفاده کنیم و با اجرای برنامه‌های فرهنگی درست هم شور اجتماعی در تراز انقلاب اسلامی را در این بافت ایجاد کنیم و هم باعث رونق بازار شویم.

ولی جهانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اهمیت پیاده راه فرهنگی رشت در جذب گردشگری، اظهار کرد: پیاده راه فرهنگی رشت با قرار گرفتن در هسته مرکزی شهر و بافت تاریخی منحصر به فرد با بناهای تاریخی ارزشمند بستر مناسبی را برای بازدید گردشگران ایرانی و خارجی فراهم نموده، به‌خصوص آنکه بازار و مراکز فرهنگی از قبیل موزه  پست، خانه صنایع دستی، عمارت شهرداری، موزه رشت، سبزه میدان، خانه میرزا و سایر نمادهای اصلی شهر در مکان مذکور واقع شده است.

پیاده راه فرهنگی رشت، ظرفیتی برای توسعه صنعت گردشگری

وی افزود: حضور مردم از سراسر استان با پوشش، گویش و نمادهای مخصوص به خود نیز بر جذابیت شهر افزوده و از سویی مراکز خدمات‌رسانی با ارائه اغذیه متنوع در راستای شهر خلاق خوراک ذائقه مختلف و متنوع مسافران را پاسخگو است.

مدیرکل میراث فرهنگی بیان کرد: ایجاد موزه‌های تخصصی در بناهای تاریخی از جمله پست، عمارت شهرداری، هتل ایران با کاربری اقامتی پذیرایی و ساختمان فرهنگ و هنر(استانداری سابق) که به خانه صنایع دستی تبدیل شده هر یک به نوبه خود در جذب گردشگر درون و برون استانی بسیار موثر بوده به‌خصوص آنکه بازار صنایع دستی مکمل اقدامات اخیر بوده تا شهر رشت و پیاده راه به قطب گردشگری گیلان تبدیل شود.

جهانی افزود: همچنین برگزاری نمایشگاه‌های دوره‌ای و جشنواره‌های مختلف در راستای ایجاد نشاط اجتماعی بر رونق شهر افزوده تا جایی که در نوروز و سه ماه ابتدایی سال آمارها از رشد چشمگیر گردشگر در محدوده پیاده راه فرهنگی رشت حکایت دارد و البته اقدامات و فعالیت‌های مشابه تا آخر سال نیز تداوم خواهد داشت.

مینو خاکپور، عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی گیلان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تاریخ بافت شهرداری رشت اظهار کرد: زمان تولد این مجموعه، با شکل بسیار شبیه به وضعیت فعلی آن به دهه اول قرن گذشته باز می‌گردد و منظور از تأسیس این میدان ایجاد یک زون حکومتی بوده است. ساخت بلدیه بر روی تپه‌ای در میدان شهرداری فعلی که بر روی آن مقبره آقا سید جعفر قرار داشت و امروزه در محوطه عمارت شهرداری واقع شده، آغاز و به تدریج برج ساعت، بناهای مخابرات، هتل ایران و با فاصله زمانی و جغرافیایی اندکی، کتابخانه عمومی رشت و استانداری در ابتدای خیابان سعدی در این مجموعه با ارزش شهری قرار گرفت.

پیاده راه فرهنگی رشت، ظرفیتی برای توسعه صنعت گردشگری

این پژوهشگر و استادیار افزود: اقلیم معتدل و مرطوب گیلان مجالی برای ماندگاری بنا، چنان‌که در دیگر نقاط ایران مشاهده می‌کنید، نمی‌دهد. بنابراین بناهای عموما ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساله در این شهر، به آن هویت تاریخی می‌بخشند. با این تعریف، مجموعه فرهنگی فوق حاوی دانه‌های تاریخی بوده و به شهر رشت شناسنامه می‌دهند. 

خاکپور بیان کرد: از بحث تاریخی میدان که بگذریم این میدان در گذر زمان به شکل‌های مختلف در محدوده مرکز شهر ظهور داشته و نقش ایفا کرده و از زمان تغییر کاربریِ مجموعه، به فضای فرهنگی، مورد اقبال گروه عمده از مخاطبین عامه شامل ساکنین قدیمی و  گردشگران قرار گرفته است.

وی ادامه داد: گروه اول ساکنین قدیمی شهر رشت هستند که از این شهر خاطره دارند چرا که به عنوان فضایی نوستالژیک، در گذشته شان به صورت خاطره‌ای فردی و یا جمعی، نقشی بسیار جذاب داشته است. گروه دوم ساکنین متأخرتر این شهر هستند که مجموعه برای آنان صرفا نقش تفرجگاهی داشته و برای آنها فضایی برای گذران اوقات فراغت است که در ساعاتی از هفته یا ماه به ویژه در روزهای تعطیل، تنها یا با خانواده برای پیاده روی و گذراندن اوقات فراغت آنجا می‌آیند و با خاطره‌ای خوش از یک روز تعطیل، به خانه‌های‌شان باز می‌گردند.

عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت ادامه داد: این موضوع بخشی از پازل بزرگ «رویدادی» است که در قالب خاطره جمعی در این فضای شهری اتفاق می‌افتد و در آینده در ذهن این افراد ماندگار خواهد بود و بالطبع این بخش از موضوع، این گروه از افراد را به گروه اول نزدیک خواهد کرد. رویدادهای فرهنگی که در مناسبت‌های زمانی مختلف مانند اعیاد یا جشن‌های ملی در این فضای شهری اتفاق می‌افتد از جذابیتی دو چندان نزد این گروه از مردم برخوردار است.

دکتر خاکپور افزود: گروه سوم هم گردشگرانی هستند که با نگاهی از مجموع دو ایده فوق، به این زون شهری می‌نگرند و از آن به عنوان بخشی منحصر به فرد از شهر رشت در سفر به شمال کشور یاد می‌کنند که به‌ندرت در دیگر شهرها دیده می‌شود.

وی گفت: به این مجموعه شهری که هم فضای مکث و هم فضای عبور است و چنانکه می‌دانیم کمتر مکانی در شهرهای ما دارای این ویژگی است، به عنوان دانه‌ای با ارزش در حوزه‌های مختلف می‌نگرم و آن را واجد ارزش‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، گردشگری و بالطبع اقتصادی می‌دانم. امید دارم مسئولین شهری به ویژه شهردار با علم به اینکه حفظ و نگهداری این مرکز فرهنگی، احترام به خاطره جمعی، در اذهان مردم شهر رشت است، در صیانت از کالبد آن، کمر همت ببندند. بدیهی است مردم این شهر نیز، به پیام‌های ایشان، در مسیر پاسداشت این مجموعه با ارزش، پاسخی برازنده مدیران با درایت شهری، خواهند داد. 

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « پیاده راه فرهنگی رشت، ظرفیتی برای توسعه صنعت گردشگری » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *