آغاز فرایند صادرات ۵۰ قلم تجهیزات پزشکی و ۲ قلم داروی ایرانی درمان سرطان به کنیا

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: آغاز فرایند صادرات ۵۰ قلم تجهیزات پزشکی و ۲ قلم داروی ایرانی درمان سرطان به کنیا

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری از ثبت و صدور مجوز واردات ۵۰ قلم تجهیزات پزشکی و دو قلم داروی ضدسرطان از ایران توسط وزارت بهداشت کنیا خبر داد و گفت: فرایند اخذ مجوز و صادرات ۱۰ قلم دیگر از داروهای ایرانی به کنیا نیز از سوی خانه نوآوری و فناوری ایران در کنیا در حال پیگیری است.

به گزارش ایسنا،  امیرحسین میرآبادی که در جریان سفر اخیر رئیس‌جمهوری و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهوری به آفریقا، ایشان را همراهی می‌کرد، در خصوص دستاوردهای این سفر گفت: پیش از سفر اخیر، فرایند ثبت دو قلم دارو و ۵۰ قلم تجهیز پزشکی ساخت ایران در وزارت بهداشت کنیا از طریق خانه نوآوری و فناوری ایران در کنیا انجام شده و حدود دو هفته قبل هم ۱۶ شرکت دانش‌بنیان ایرانی در نمایشگاه سلامت کنیا ۲۰۲۳ حضور یافته و موفق به امضای دو قرارداد صادراتی شده بودند که نشاندهنده ظرفیت خوب و بازار جذاب این کشور برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی است.

وی با اشاره به بازدید رئیس‌جمهوری از خانه نوآوری و فناوری ایران در کنیا، گفت: در این نمایشگاه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به نمایش گذاشته شده بود و محصولات  ارائه شده عمدتا رکورد صادراتی به آفریقا داشتند. در جریان بازدید رئیس جمهوری همچنین گزارشی در خصوص ظرفیت‌های صادرات محصولات فناورانه ایران به کنیا ارائه شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

میرآبادی با بیان این که تجهیزات پزشکی و داروهای ایرانی در بازار کنیا از لحاظ کیفیت و قیمت، مزیت رقابتی دارند، اظهار کرد: علاوه بر این شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور ایرانی در حوزه‌هایی مثل کشاورزی، صنایع غذایی و دامی، ساختمان، معماری و فناوری اطلاعات هم به کنیا صادرات دارند. 

به گفته رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مزیت دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی برای طرف‌های آفریقایی این است که برخلاف شرکت‌های غربی، حاضرند با مدل‌هایی، انتقال فناوری هم انجام دهند که فضای خوبی را برای همکاری‌های مشترک بلندمدت فراهم می‌کند. 

وی در ادامه با اشاره به رونمایی از دو پهپاد کشاورزی ساخت یک شرکت دانش‌بنیان ایران در جریان بازدید دکتر رئیسی از خانه نوآوری و فناوری ایران در نایروبی، گفت: پهپادهای «پلیکان ۲» و «استورم» از قابلیت‌های متنوعی از قبیل سم‌پاشی، کودپاشی و پخش کودهای مایع، کاشت بذر، نقشه‌برداری و همچنین تصویربرداری و پایش مزارع برخوردارند.

میرآبادی خاطرنشان کرد: با توجه به حاصلخیزی خاک و وجود مزارع بسیار وسیع در کنیا و دیگر کشورهای شرق آفریقا که به شدت به دنبال ارتقای کشاورزی و اقتصادی کردن این حوزه هستند، ظرفیت‌های خوبی در زمینه صادرات محصولات و خدمات پهپادی به این کشورها وجود دارد. وسعت بسیار زیاد اراضی زراعی که در برخی مناطق، دسترسی به آنها سخت است و از طرف دیگر قیمت بالای نهاده‌های کشاورزی باعث شده فناوری پهپاد که دقت و سرعت سم‌پاشی و کودپاشی را به شدت افزایش می‌دهد، در کاهش قیمت تمام شده محصول و اقتصاد کشاورزی آفریقا بسیار مؤثر باشد.

وی تصریح کرد: در زمینه پهپادهای مذاکرات خوبی با طرف‌های آفریقایی انجام شد و چند سرمایه‌گذار برای ایجاد مراکز خدمت‌رسانی با پهپاد به کشاورزان اعلام آمادگی کردند.

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری با اشاره به استقبال بالای مقامات کنیایی و اوگاندایی از دستاوردهای فناورانه ایرانی خصوصا پهپادهای کشاورزی، گفت: یکی از نکاتی که در ملاقات دکتر رئیسی با رؤسای جمهوری کنیا و اوگاندا پرتکرار بود، موضوع همکاری‌های فناورانه بود که در واقع محور بسیاری از گفت‌وگوها بود.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، وی با بیان این که در اوگاندا هم همزمان با سفر رئیس‌جمهوری نمایشگاهی از ظرفیت‌های صادراتی کشور در حوزه محصولات دانش‌بنیان برپا شده بود، اظهار کرد: محصولات ارائه شده در نمایشگاه بیشتر در حوزه صنایع غذایی، صنایع کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی و محصولات شیمیایی و کاتالیست‌ها، مواد و مصالح ساختمانی و محصولات مرتبط با حوزه دام و طیور و همچنین داروها و مکمل‌های گیاهی بود. هیات‌های متعددی از بخش‌های مختلف تجاری اوگاندا از نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان ایرانی  بازدید کردند و در برخی حوزه‌ها به‌ویژه محصولات حوزه کشاورزی همچون کودهای بیولوژیک و کودهای آلی و چند داروی دامی درخواست‌های خوبی داشتیم که امیدواریم فرصت‌های تجاری مناسبی را برای دانش‌بنیان‌های ایرانی به‌دنبال داشته باشد.

میرآبادی در پایان تصریح کرد: بازار بسیار بزرگ و بکر آفریقا برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی جذاب است و فرصت‌های خوبی خصوصا در حوزه‌های سلامت، کشاورزی و منابع معدنی وجود دارد. برنامه معاونت علمی هم اعزام هیات‌های تجاری به کشورهای آفریقایی و حضور پررنگ‌تر دانش‌بنیان‌ها در مناطق مختلف قاره آفریقا است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « آغاز فرایند صادرات ۵۰ قلم تجهیزات پزشکی و ۲ قلم داروی ایرانی درمان سرطان به کنیا » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *