پایان انتظار ۱۴ ساله / سکوت سکوهای مسکوت شکست

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: پایان انتظار ۱۴ ساله / سکوت سکوهای مسکوت شکست

ایسنا/لرستان ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پروژه‌های نیمه‌کاره، نیمه‌تمام و مطالبه مردم لرستان بالاخص ورزشکاران در ماه‌های آینده افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید و امید تازه‌ای به ورزش استان تزریق خواهد شد.

یکی از پروژه‌های فراموش شده و راکد لرستان در بخش ورزش دوباره جان تازه‌ای به خود گرفته است.

کلنگ دهکده المپیک خرم‌آباد ۶ اردیبهشت ۱۳۸۶ با حضور پرویز داودی معاون اول رئیس جمهور و جمعی از مسئولان لرستان در منطقه کمالوند خرم‌آباد بر زمین زده شد.

مدتی پس از آن در مراسمی محمد علی‌آبادی رئیس وقت سازمان تربیت بدنی، محسنی‌ثانی استاندار وقت و جمعی از مسئولان کلنگ این طرح با عنوان دهکده المپیک و با هدف ایجاد کمپ و محل اردوهای تیم‌های ملی و حتی تیم‌های مختلف ورزشی کشورهای همسایه در زمینی به مساحت ۲۵۲ هکتار به زمین زده شد.

پروژه‌ای که کم‌تر کسی فکر می‌کرد پس از سالیان سال در وضعیتی قرار بگیرد که احداث آن غیرممکن شود.

سکوت سکوهای مسکوت شکست

این پروژه که با توجه به کم بودن سرانه فضای ورزشی لرستان می‌توانست گامی بلند و موثر در پیشبرد و پیشرفت ورزش لرستان باشد ولی…

بعد از گذشت چند سال دهکده به مجموعه‌ای ورزشی تغییر نام داد و سالهاست یکی از پروژه‌های مهم عمرانی لرستان در حوزه ورزش بوده که ورزشگاه ۱۵ هزار نفری در دل آن گنجانده شده، ورزشگاهی که سالیان سال است مردم چشم انتظار افتتاح آن بوده و شاید هم از آن قطع امید کرده بودند.

این ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد یکی از مهم‌ترین پروژه های عمرانی در حوزه ورزش لرستان محسوب می‌شود که ۱۴سال پیش در سال ۱۳۸۸ در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در دهکده المپیک خرم آباد کلنگ‌زنی شد.

در سفر اول هیئت دولت به لرستان در سال ۱۴۰۰ این پروژه به صورت ویژه مورد توجه هیئت دولت قرار گرفت و تکمیل ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد در قالب مصوبه و تکلیف به مسئولان استان ابلاغ و پیگیری‌ها از این زمان جدی و جدی‌تر شد تا به قولی ساخت این مجموعه ورزشی استان قطعی شود.

پیشرفت‌های قابل توجه در بخش‌های مختلف این زیرساخت مهم ورزشی در این دوسال نوید این را می‌دهد که قرار است اتفاقی میمون در ورزش این خطه رخ دهد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که این ورزشگاه قرار است به احتمال خیلی زیاد در آینده‌ای نزدیک و ماه‌های اخیر به بهره‌برداری برسد که خبری بسیار مسرت‌بخش برای مردم لرستان است.

تا قبل از سفر رئیس جمهور به لرستان ورزشگاه پیشرفت چندانی نداشت

در خصوص آخرین وضعیت این ورزشگاه ۱۵ هزار نفری بهزاد شاکرمی سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان لرستان از بهره‌برداری این پروژه در ماه‌های آینده امسال خبر داد.

وی گفت: ورزشگاه ۱۵ هزار نفری مجموعه دهکده‌ی المپیک خرم‌آباد از پروژه هایی بود که عملیات ساخت آن از سال ۸۸ آغاز شده و تا قبل از سفر رئیس جمهور به استان پیشرفت چندانی نداشت.

این مسئول ادامه داد: خوشبختانه در دولت سیزدهم اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال برای این پروژه اختصاص پیدا کرد تا روند تکمیل آن از سرگیری شود.

سکوت سکوهای مسکوت شکست

شاکرمی تصریح کرد: با اعتباری که به این پروژه تزریق شد روند تکمیل آن ظرف یک سال گذشته سرعت قابل توجهی گرفته است و هم اکنون با پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۷ درصد در دست اجراست که در صورت تامین اعتبارات لازم به زودی به بهره برداری خواهد رسید.

۲۱۰ میلیارد تومان دیگر بابت جبران هزینه‌ها به پروژه اضافه شده است

سید آرش قیاسیان، مدیرکل ورزش و جوانان لرستان نیز در گفت‌وگو با ایسنا در این خصوص اظهار کرد: از زمان آغاز بازسازی پروژه تا الان ۱۱۷ میلیارد تومان در دولت سیزدهم برای این پروژه هزینه شده است.

وی ادامه داد: با پیگیری‌های استاندار لرستان ۲۱۰ میلیارد تومان دیگر بابت جبران هزینه‌ها به پروژه اضافه شده و تخصیص پیدا می‌کند.

قیاسیان تصریح کرد: بخشی از این اعتبار مربوط به پست برق، آب رسانی، کانال کشی گاز، بهسازی و ترمیم ساختمان‌های اداری، نصب چیلرها، احداث پیست تارتان که حدود ۶۰۰۰ مترمربع بوده است.

این مسئول افزود: برای احداث این پیست حدود ۱۶ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و بخشی نیز برای زمین وارم‌آپ که زمین پایینی و سمت شرق مجموعه بوده، هزینه شده است.

وی ادامه داد: از جمله بناهای موجود در این مجموعه می‌توان به ساختمان مرکزی با ۴۲۰۰ مترمربع، گیشه بلیط فروشی با ۸۳۸ متر مربع و گردان‌ها با ۱۱ هزار و ۱۱۵ مترمربع، پارکینگ اتوبوس و ۴۰۸ پارکینگ خودرو سواری و سایر تأسیسات جانبی دیگر اشاره کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان گفت: سال ۱۴۰۰ حدود ۲۳.۵ میلیارد تومان، و سال ۱۴۰۱ نیز حدود ۵۳.۵ میلیارد تومان اعتبار برای این مجموعه ورزشی تخصیص یافت.

این مسئول افزود: این مجموعه ورزشی ۱۴ سال پس از کلنگ‌زنی به بهره‌برداری نرسیده بود که با دید مثبت استاندار و توجه ویژه‌ای که به حوزه ورزش داشتند و همچنین پیگیری‌های مستمر امیدواریم بتوانیم یکی از پروژه‌های عظیم کشور را مهرماه امسال با دستان رئیس‌جمهور افتتاح کنیم.

ورزشگاه خرم‌آباد پایان تابستان به بهره‌برداری می‌رسد

همچنین دکتر احمدرضا دالوند معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در این رابطه گفت: ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد با بیش از ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی پایان تابستان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اظهار کرد: این طرح یکی از پروژه‌های بر زمین مانده است که پس از ۱۴سال تعطیلی در دور اول سفر ریاست جمهور به لرستان جزو مصوبات سفر قرار گرفت.

دالوند در ادامه از تزریق ۴۲ میلیارد اعتبار به این پروژه خبر داد و افزود: هم‌اکنون ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم آباد بیش از ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

سکوت سکوهای مسکوت شکست

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان از مرتفع شدن مشکلات آب و برق ورزشگاه خبر داد و عنوان کرد: با توجه به ارائه برنامه زمان‌بندی سه ماهه توسط پیمانکار، انتظار می‌رود با درنظر گرفتن امکان رفع برخی موانع این پروژه تا پایان تابستان به بهره‌برداری برسد.

 وی دسترسی این طرح را از مسیر کمربندی نامناسب عنوان کرد و در ادامه از طراحی جاده دسترسی بام‌ خرم آباد به سمت ورزشگاه توسط راهداری استان خبر داد و افزود: با توجه به احداث ایستگاه راه‌آهن در این منطقه یک جاده پدافندی احداث می شود.

آسفالت ۲ کیلومتر از راه دسترسی ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد

مرتضی شیروانی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان نیز با اشاره به تکمیل و ساخت ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد، گفت: یکی از کارهای ضروری در روند تکمیل این پروژه تسریع در ساخت مسیر دسترسی به ورزشگاه است.

وی ادامه داد: با امکانات موجود و ماشین‌آلات راهداری استان دو کیلومتر از مسیر دسترسی که در ضلع شرقی وجود دارد در حال آسفالت است و ظرف یک هفته آینده به اتمام می‌رسد.

این مسئول اضافه کرد: عملیات اجرایی و زیرسازی دو کیلومتر دیگر از راه دسترسی که از قسمت شمال شرقی ورزشگاه عبور می‌کند آغاز خواهد شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان بیان کرد: آسفالت این دو کیلومتر باقی مانده را تلاش می‌کنیم ظرف یک ماه آینده به پایان برسانیم.

شیروانی تصریح کرد: برای راه دسترسی این پروژه ورزشی لرستان در مجموع هفت میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

مردم، ورزشکاران و ورزش‌دوستان لرستان پاییز از این ورزشگاه استفاده کنند

فرهاد زیویار استاندار لرستان نیز در این خصوص گفت: ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد به مدد دولت سیزدهم جان دوباره‌ای گرفت و پس از تکمیل در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: تکمیل پروژه ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد در مراحل نهایی قرار دارد.

زیویار با اشاره به اینکه نصب تاسیسات و تجهیزات، تکمیل سرویس بهداشتی و حمام، سونا، ژنراتور و کاشت چمن عمده کارهایی است که از ورزشگاه باقی مانده است، گفت: پیست تارتان، رنگ‌آمیزی، تجهیز بخش VIP همزمان در حال انجام است.

استاندار اضافه کرد: مردم، ورزشکاران و ورزش‌دوستان در نهایت می‌توانند پاییز از این ورزشگاه استفاده کنند.

سکوت سکوهای مسکوت شکست

زیویار اظهار کرد: ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد به مدد دولت سیزدهم جان دوباره‌ای گرفت و یکی از پروژه‌های عمرانی لرستان است که پس از تکمیل در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه رویکرد دولت سیزدهم تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است، تصریح کرد: پروژه ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد با اعتباری بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به بهره‌برداری خواهد رسید.

دولت سیزدهم تمام منابع  ورزشگاه را تامین کرده است

علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در بازدید از ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در دور اول سفر هیات دولت به لرستان، برای اتمام پروژه ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد، اعتباری تامین شد.

وی ادامه داد: از روزی که این اعتبار تخصیص داده شد سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی وزارت راه و شهرسازی تلاش کرد و در این راستا جلسات مستمری با تلاش وزری راه و شهرسازی و مسئولین استانی برگزار شد تا بتوانیم دغدغه دولت سیزدهم که تکمیل این پروژه بود به نتیجه برسانیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این پروژه در حال حاضر پیشرفت فیزیکی کامل را دارد و با همکاری استاندار لرستان در حال برنامه‌ریزی و مهیاکردن مقدمات افتتاح آن هستیم.

نبیان با بیان اینکه با حضور رئیس‌جمهور در لرستان این پروژه افتتاح خواهد شد، افزود: تمام تلاش این است که بتوانیم این پروژه را برای ورزشکاران لرستانی آماده کنیم و زیرساخت‌ها و تاسیسات خدماتی آن توسط دستگاه‌های خدماتی استان تامین شده و مسیر مواصلاتی دسترسی به این ورزشگاه نیز توسط راه و شهرسازی و راهداری در حال پیگیری است تا ظرف ۱.۵ ماه راه دسترسی و چمن آن آماده شود.

سکوت سکوهای مسکوت شکست

مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی با بیان اینکه بخشی از منابع مورد نیاز این پروژه اوایل سال ۱۴۰۲ تامین شده است، بیان کرد: دولت سیزدهم تمام منابع آن را تامین کرده و دغدغه‌ای از باب اعتبارات مورد نیاز این ورزشگاه را نداریم.

وی گفت: پس از سالیان طولانی و با همت دولت سیزدهم این پروژه به مرحله افتتاح خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، با تکمیل ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد علاوه بر اضافه کردن حدود ۲ سانتیمتر به سرانه ورزشی لرستان روند رشد  ورزش در استان نیز تسریع خواهد شد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « پایان انتظار ۱۴ ساله / سکوت سکوهای مسکوت شکست » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *