حضور گسترده انبوه‌سازان در بافت‌های فرسوده

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: حضور گسترده انبوه‌سازان در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در شهر تهران از مهر سال گذشته تا تیرماه امسال که اجرای بسته تشویقی ۱۹‌بندی نوسازی بافت‌های فرسوده آغاز شده، صدور پروانه‌های ساختمانی ۲۰۰ درصد رشد داشته‌ و آمار از حضور گسترده انبوه‌سازان در بافت‌های فرسوده حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، محمد آئینی ـ در حاشیه بیست سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان اظهار کرد: سامانه ستاد ملی بازآفرینی شهری تمام فعل و انعفالات کالبدی که در محلات هدف بازآفرینی شهری توسط اعضای ستاد ملی بازآفرینی شهری رخ می‌دهد را نشان می‌دهد. طی چهار ماه ابتدای سال جاری صدور پروانه‌های ساختمانی در بافت‌های فرسوده شهر تهران 200 درصد رشد داشته است.

وی افزود: از سال ۱۳۹۲ شاهد آمار نزولی نوسازی بافت‌های فرسوده بودیم اما در دولت سیزدهم و با تغییر رویکرد شرکت بازآفرینی شهری ایران به مردمی‌سازی شرایط تغییر کرد و  بر اساس اطلاعات وارده به سامانه ستاد ملی بازآفرینی شهری تاکنون ۱۷۸ هزار و ۱۵۲ واحد پروانه  نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده صادر شده است. در سال ۱۴۰۰ تعداد ۶۱ هزار پروانه ساخت صادر و در سال ۱۴۰۱ این میزان به ۶۴ هزار و ۴۸۵ واحد رسید که به لحاظ تعداد پروانه ۱۵ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: در سال جاری نیز تعداد پروانه‌های صادره ساختمانی تاکنون ۲۰ هزار و ۳۲ واحد بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۱ درصد  نشان می‌دهد. این آمار متوسط کشوری است اما در ۸۰ شهری که مشوق‌های مختلف از جمله بسته تشویقی ۱۹ بندی کالبدی را اجرا کرده‌اند شاهد رشد ۱۴۱ درصدی در صدور پروانه هستیم.

آئینی افزود: در شهر تهران نیز از مهر سال گذشته تا تیر ماه امسال که اجرای بسته تشویقی ۱۹‌بندی آغاز شده صدور پروانه‌های ساختمانی ۲۰۰ درصد رشد داشته‌ است. بر اساس این آمار در تیرماه نیز به لحاظ صدور پروانه ۱۸۷ درصد و به لحاظ تعداد ساختمان ۱۶۲ درصد رشد داشته‌ایم، این آمار بدان معناست که سیاست‌های تشویقی در زمینه نوسازی مسکن تاثیرگذار بوده است.

وی با اشاره به حضور گسترده انبوه سازان در بافت‌های فرسوده، اظهارکرد: از سال ۱۴۰۰ تا کنون سهم انبوه سازان در پروژه نوسازی افزایش یافته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: البته موانع و مشکلاتی هم وجود دارند از جمله این که در سال جاری سهم هزینه بیمه پروانه‌های ساختمانی در بافت‌های فرسوده با افزایش قابل توجه و تا ۲۰ برابر در برخی مناطق مواجه شده در حالی که سهم بیمه تامین اجتماعی در مناطق شمالی شهر کاهش یافته است و اکنون بسیاری از متقاضیان نوسازی در انتظار حل این مشکل هستند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری مشکل دیگر را در ارایه تسهیلات بانکی برشمرد و گفت: در بافت‌های فرسوده به تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات نوسازی، تسهیلات ارایه نشده و فقط ۲۵ درصد متقاضیان موفق به امضای قرارداد با بانک‌های عامل شده‌اند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « حضور گسترده انبوه‌سازان در بافت‌های فرسوده » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *