۱۳ سال گذشت؛ زندان جدید کاشمر به سرانجام نرسید

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: ۱۳ سال گذشت؛ زندان جدید کاشمر به سرانجام نرسید

ایسنا/خراسان رضوی زندان ۶۵ ساله کاشمر سال‌هاست که به دلیل قرار گرفتن در ورودی شهر و همچنین منطقه مسکونی مشکلات بسیاری برای مردم این منطقه ایجاد کرده و اعتراضات اهالی را به دنبال داشته است.

هرچند غیراستاندارد بودن زندان فعلی به لحاظ فیزیکی، واقع شدن در منطقه مسکونی، شلوغی پیاده‌روی مقابل زندان  و بوی فاضلاب موجب شد تا در سفر استانی سال ۱۳۸۷ رئیس جمهور به خراسان رضوی احداث زندان جدید کاشمر یکی از مصوبات و رهاوردهای سفر باشد و زمین آن در اردیبهشت سال ۹۰ تحویل پیمانکار شد، اما پروژه‌ای که قرار بود توسط راه و شهرسازی در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسد، اکنون پس از گذشت ۱۳ سال فقط ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و از سویی ساکنینی که در اطراف زندان فعلی کاشمر زندگی می‌کنند همچنان گلایه‌مند معضلات و مشکلات موجود هستند.

زندان جدید کاشمر که سال‌هاست به دلیل نبود اعتبار نیمه‌کاره رها شده است نه تنها تاکنون بسیاری از میلگردهای آن را به سرقت برده‌اند بلکه بتن اجرا شده آن نیز رو به فاسد شدن بوده و عملاً استانداردهای خود را به مرور دارد از دست می‌دهد.

  طرح انتقال زندان کاشمر به خارج از محدوده شهر ازجمله مطالبات جدی و به‌ حق شهروندان این شهر است که با وجود قول‌های متعدد اما حدود ۱۳ سال است که همچنان بی‌پاسخ باقی‌مانده است.

در همین خصوص نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت: بیش از ۱۳ سال است که از شروع به ساخت زندان جدید کاشمر می‌گذرد ولی طی این سال‌ها فقط ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین با اشاره به اینکه عدم تخصیص اعتبارات لازم به منظور ساخت زندان مانع به اتمام رساندن این پروژه شده است، افزود: اینکه هرساله مبالغ اندکی را برای تعمیر زندان فرسوده کاشمر اختصاص دهیم مشکلی را رفع نمی‌کند.

۱۳ سال گذشت؛ زندان جدید کاشمر به سرانجام نرسید
عکس از آرشیو

وی خاطرنشان کرد: مقصر اصلی که موجب شده تاکنون زندان جدید کاشمر به سرانجام نرسد باید مشخص شود، هرچند در جلسه‌ای که با حضور مسئولان زندان و اعضاء شورا و شهردار کاشمر برگزار شد قرار بر این شد که تهاتر کرده و در قبال واگذاری زندان فعلی به شهرداری آن‌ها نیز زندان جدید را بسازند، اما این‌که چرا توافق انجام نشده جای سؤال دارد.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سال ۱۳۸۷ عملیات و کارهای احداث زندان جدید کاشمر آغاز شد و اجرای آن با مسکن و شهرسازی است، گفت: اینکه هرساله مبالغ اندکی را برای تعمیر و تجهیز زندان فعلی و فرسوده اختصاص دهیم کار بسیار اشتباهی است.

وی سرانه هر زندانی را به دلیل کمبود فضا بسیار کم اعلام کرد و گفت:  ساختمان نیمه‌کاره زندان کاشمر با ۱۲ هزار متر زیربنا طی این ۱۳ تا ۱۵ سال حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت داشته و به دلیل عدم تأمین اعتبار، عملیات ساختمانی آن متوقف ‌شده است.

نیک‌بین با اشاره به اینکه زندان فعلی کاملاً به لحاظ فیزیکی غیراستاندارد است، افزود: اگر اعتبارات مورد نیاز اختصاص یابد زندان جدید در ۱۲ هکتار و برای ۱۴۰۰ نفر در حاشیه جاده کاشمر ـ مشهد ساخته خواهد شد.

وی با بیان اینکه زندان فعلی کاشمر با قدمت ساختمانی زیاد در مکان فعلی از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست، اظهار کرد: با انتقال زندان به خارج از شهر علاوه بر بهبود چهره ورودی شهر، از بسیاری نارضایتی‌های اجتماعی نیز کاسته می‌شود.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی بر تسریع در روند تکمیل زندان جدید کاشمر تأکید کرد و افزود: علی‌رغم گذشت ۱۳ سال از آغاز ساخت بنای زندان کاشمر، مراحل اجرای آن هنوز به اتمام نرسیده و حال آنکه برخی از قسمت‌های آن رو به فرسودگی و خرابی گذارده است.

۱۳ سال گذشت؛ زندان جدید کاشمر به سرانجام نرسید
عکس از آرشیو

رفع مشکل در گرو دستور رئیس عدلیه

از سال‌ها قبل به دلیل کمبود فضا، زندان کاشمر دیگر ظرفیت پذیرش مددجوی بیش از تعداد فعلی را ندارد از سویی احداث ندامتگاه جدید هزار نفری پس از گذشت چندین سال به دلیل کمبود اعتبار پیشرفت فیزیکی قابل توجهی نداشته و در حال حاضر پروژه تعطیل است.

رئیس اداره زندان شهرستان کاشمر در همین خصوص گفت: تمامی پیگیری‌های لازم برای زندان جدید انجام شده و آخرین نامه‌نگاری انجام شده به رئیس قوه قضائیه بوده که باید برای تهاتر ایشان مجوز بدهند.

علی‌اکبر عبداللهی با بیان اینکه برای تسهیل در تهاتر زندان فعلی و به نتیجه رسیدن زندان جدید نیازمند پیگیری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در سطح کشور هستیم، افزود: هرچند برای تجهیز و مرمت زندان فعلی پارسال ۱۵۰ میلیون تومان و امسال نیز ۲۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته اما این مبالغ هیچ دردی را دوا نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه ساختمان فعلی زندان کاشمر فرسوده است، افزود: کاشمر تنها شهرستانی است که زندان آن با چهار حوزه قضایی کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و کوهسرخ ارتباط دارد.

رئیس اداره زندان شهرستان کاشمر  با بیان اینکه زندان در دست ساخت کاشمر به دلیل عدم تأمین اعتبار، عملیات ساختمانی آن متوقف‌شده است، گفت: با توجه به قدمت بالای زندان فعلی می‌طلبد هر چه زودتر عملیات زندان جدید آغاز شده و به سرانجام برسد.

استقرار زندان فعلی در ورودی این شهر که سالانه پذیرای زائران بسیاری است، نه تنها وجهه خوبی ندارد، بلکه اعتراض و نارضایتی همسایگان را هم به دنبال دارد.

اگرچه طبق قرارداد، فاز اول پروژه که شامل آسایشگاه کارکنان، آشپزخانه زندان، قسمت اداری، ملاقات، دو بند شمالی و جنوبی، فضای آموزشی و ورزشی، بهداری و قرنطینه، موتورخانه، کریدور ارتباطی بین بندهاست، از زمان تحویل باید به مدت ۳۰ ماه به پایان می‌رسید اما نه تنها این وعده محقق نشد بلکه همان ساختمان نیمه کاره نیز در حال تخریب و از بین رفت است.

بدون شک موضوع انتقال زندان کاشمر وظیفه قانونی و یک مسئولیت اجتماعی است؛ با توجه به قدمت و فرسودگی این زندان و هزینه‌های گزاف تعمیر و نگهداری فضاهای فیزیکی موجود، باید با برنامه‌ریزی مدونی با همکاری شهرداری مقدمات ساخت زندان جایگزین و انتقال زندانیان را فراهم کرد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « ۱۳ سال گذشت؛ زندان جدید کاشمر به سرانجام نرسید » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *