راه‌اندازی پنجره واحد تجاری و سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی کاوه

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: راه‌اندازی پنجره واحد تجاری و سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی کاوه

ایسنا/مرکزی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و شهر صنعتی کاوه از راه اندازی پنجره واحد تجاری و سرمایه گذاری در این منطقه ویژه اقتصادی خبر داد.

مجتبی افرند یکشنبه ۲۲ مردادماه ۱۴۰۲ در آئین تکریم و معارفه سرپرست گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه اظهار کرد: بخش عمده‌ای از موانع سرمایه‌گذاری با راه‌اندازی سامانه پنجره واحد در منطقه ویژه اقتصادی کاوه مرتفع می‌شود.

وی با اشاره به خاص بودن منطقه ویژه اقتصادی کاوه از لحاظ موقعیت مکانی و گستره فعالیت در بین سایر مناطق اقتصادی کشور گفت: فعالیت پنجره واحد سرمایه‌گذاری می‌تواند نقش مهمی در تسهیل و روان ‌سازی مسیر سرمایه ‌گذاری داشته باشد که مجوز آن اخذ شده و هم اکنون مراحل طراحی را طی می‌کند.

مدیرعامل شهر صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کاوه از آغاز عملیات اجرایی احداث ساختمان پنجره واحد تجاری و سرمایه گذاری ظرف دو ماه آینده خبر داد و گفت: تلاش خواهیم کرد این مزیت از لحاظ ساختاری و شکل اجرایی، منحصر بفرد و خاص باشد و نیازهای فعالان اقتصادی بدون مراجعه به پایتخت در شهر صنعتی کاوه برطرف شود.

وی با اشاره به هدفگذاری اهداف توسعه‌ای برای منطقه ویژه اقتصادی کاوه اظهار کرد: براساس اعلام دبیرخانه سازمان مناطق آزاد کشور، به جز مناطقی در کشور که در حوزه پتروشیمی و نفت فعال هستند، منطقه ویژه اقتصادی کاوه در سال گذشته از نظر تولید حجمی و مراودات مالی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

افرند به مزیت‌های این منطقه اشاره کرد و افزود: منطقه ویژه اقتصادی کاوه در مجاورت پایتخت و شاهراه مواصلاتی کشور مستقر شده است و به منظور پشتیبانی از فعالیت‌های اقتصادی و برقراری ارتباط تجاری و بین المللی و تحرک در اقتصاد منطقه‌ای و تولید و پردازش کالا، انتقال فناوری صادرات غیرنفتی، ایجاد اشتغال پایدار و جلب و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی، ترانزیت و انتقال کالا(ترانشیپ) در کشور ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا، مدیرکل گمرکات استان مرکزی نیز گفت: گمرک استان مرکزی در چهار ماهه امسال ۳۱۶ میلیون دلار صادرات داشته که سهم منطقه ویژه اقتصادی کاوه ۷۶ میلیون دلار بوده است.

علیرضا صدیقی‌راد افزود: گمرک استان مرکزی در همین مدت و در حوزه واردات نیز ۳۰۴ میلیون دلار واردات از ۴۵ کشور دنیا داشته که سهم منطقه ویژه اقتصادی کاوه از این میزان ۲۲۳ میلیون دلار بوده است.
وی با تقدیر از مدیریت شهر صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کاوه به جهت همکاری با گمرک و نصب دوربین در هاب سوخت اظهار کرد: حمایت منطقه ویژه اقتصادی کاوه از گمرک موجب شده است که فرآیند واردات و صادرات در این گمرک تسهیل یافته و با کمترین مانع انجام شود که موجب رضایتمندی حداکثری فعالان اقتصادی و صنتعگران شده است.

صدیقی‌راد از پیگری ارتقای سطح گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه خبر داد و گفت: تلاش خواهیم کرد تا سطح گمرک منطقه ویژه اقتصادی از نظر ساختار اداری و نیروی انسانی ارتقاء یابد و این موضوع از طریق رئیس کل گمرک ایران در حال پیگیری است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز گفت: استان مرکزی قطب صنعت کشور است و ساوه میزبان بزرگترین شهر صنعتی ایران با تولیدات متنوع و استراتژیک است که در حوزه صادرات بسیار پویا و فعال به شمار می‌رود.

علی جودکی با تاکید بر نگاه ویژه به حوزه صادرات و گمرک شهر صنعتی کاوه افزود: منطقه ویژه شهر صنعتی کاوه با در اختیار داشتن زیرساخت‌های مناسب در حوزه گمرک با پشتیبانی از فعالیت‌های اقتصادی و به منظور برقراری موثرتر ارتباطات تجاری بین‌المللی موجب ایجاد تحرک و پویایی مضاعف در اقتصاد منطقه‌ای شده و نتیجه آن افزایش سهم صادرات غیرنفتی است.

رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اراک نیز گفت: پویایی در حوزه صنعت و تولید نیازمند حضور مدیرانی کارآمد و توانمند در بخش دولتی و خصوصی است.
سیدسعید رضوانی به مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی کاوه اشاره کرد و افزود: وجود انبارهای روباز و مسقف، وجود ترمینال کانتینری و بارانداز و وجود زیرساخت‌های متعدد در این منطقه بستر مناسبی را برای استقلال گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه ایجاد کرده است و انتظار می‌رود گمرک ساوه در ساختار اداری به اداره کل گمرک ارتقاء یابد.

وی با اشاره به سهم ۸۰ درصدی گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه از درآمد گمرکی استان گفت: افزون بر نیمی از سرمایه گذاری حوزه صنعتی و تولیدی صورت گرفته در استان مرکزی به شهرستان ساوه اختصاص دارد و این ظرفیت همچنان با شتاب در حال توسعه و نیازمند تامین زیرساخت های مناسب و فراهم کردن شرایط لازم است.

سرپرست جدید گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه نیز گفت: گمرک یک سازمان خدمت دهنده و حاکمیتی برای رونق دادن به چرخ صنعت و تولید است.

حمیدرضا محمدی افزود: ساوه شهری صنعتی و صادرکننده و پرمزیت است و به دلیل حجم بالای صادرات در حوزه وزنی و ارزشی باید به گونه ای برنامه ریزی و هدفگذاری کرد تا سرعت صادرات افزایش یابد و امسال به ۴۰۰ میلیون دلار در این منطقه برسد تا در شرایط تحریمی برای کشور ارزآوری مناسبی صورت گیرد.

به گزارش ایسنا در مراسمی که در سالن اجتماعات معاونت امور شهری شرکت شهرصنعتی کاوه برگزار شد از زحمات فرامرز امیدی رئیس گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه قدردانی و حمیدرضا محمدی طی حکمی از سوی رییس کل گمرک کشور به عنوان سرپرست جدید گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه منصوب شد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « راه‌اندازی پنجره واحد تجاری و سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی کاوه » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *