رئیس‌جمهور مصر شماری از زندانیان سیاسی را عفو کرد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: رئیس‌جمهور مصر شماری از زندانیان سیاسی را عفو کرد

رئیس جمهوری مصر حکم عفو برخی از محکومان از جمله احمد دومه، فعال سیاسی مشهور که به جرم مشارکت در اعتراضات علیه دولت به ۱۵ سال حبس محکوم شده بود، را صادر کرد.

به گزارش ایسنا، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر حکم عفو برخی از محکومان از جمله احمد دومه، فعال سیاسی مشهور که به جرم مشارکت در اعتراضات علیه دولت به ۱۵ سال حبس محکوم شده بود را صادر کرد.

به گزارش «العربی الجدید» حکم الدومه پس از دو دادگاه در سال ۲۰۱۱ صادر و در آوریل ۲۰۱۴ اجرا و وی محکوم به تحمل ۱۵ سال حبس و پرداخت شش میلیون پوند مصری شد.

پرونده الدومه به وقایعی برمی‌گردد که در کابینه مصر در دسامبر ۲۰۱۱ و در دوره شورای نظامی رخ داد. در آن سال الدومه به همراه ۲۶۷ نفر دیگر به اتهامات بسیاری از جمله سوزاندن ساختمان انجمن علمی مصر و تاسیسات کابینه و پارلمان این کشور و نیز تعرض به نیروهای مسلح و پلیس و تجمع و ایجاد وقفه در عبور و مرور محکوم شدند.

دومه مانند ده‌ها زندانی دیگر بیش از ۹ سال است که در سلول انفرادی به سر می‌برد.

وی به «زندانی تمام دوره‌ها» شهرت یافته چراکه در زمان حسنی مبارک، رئیس جمهور برکنار شده مصر زندانی شد و در دوره‌های شورای نظامی، محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر و دوره عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور فعلی مصر نیز در زندان بوده است.

به نقل از میدل ایست نیوز، گفتنی است دومه در فوریه ۲۰۰۹ پس از پیوستن به گروهی از فعالان مخالف تجاوز رژیم صهیونیستی، در مرز مصر با نوار غزه بازداشت. آنان تلاش داشتند برای ابراز همبستگی خود با مردم فلسطین، از مرزها عبور کنند. وی پس از بازداشت به یک سال حبس محکوم شد.

دومه برای بار دوم نیز در ژانویه ۲۰۲۱ و پس از حوادث کابینه مصر بازداشت شد.

وی در دوره ریاست مرسی برای سومین بار و به اتهام اهانت به رئیس جمهور به شش ماه حبس محکوم شد.

این فعال مصری در تظاهرات علیه حکومت مرسی در ژوئن ۲۰۱۳ که مقدمه کودتای نظامی و عزل رئیس جمهور منتخب مصر در ۳ ژوئیه شد، شرکت داشت.

در نهایت وی در دوره سیسی در سه دسامبر ۲۰۱۳ برای بار چهارم پس از تظاهرات فعالان حقوق بازداشت بازداشت و به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

در آوریل ۲۰۲۲، رئیس جمهوری مصر خواستار برگزاری اولین گفت‌وگوی ملی در نوع خود از زمان تصدی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۴ و نیز تشکیل مجدد کمیته عفو ریاست جمهوری شد.

این کمیته با تصمیمات ریاست جمهوری و قضایی مصر به آزادی حدود هزار و ۴۰۰ زندانی از جمله سیاستمداران و فعالان برجسته کمک کرد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « رئیس‌جمهور مصر شماری از زندانیان سیاسی را عفو کرد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *