رگبار و رعد و برق در ۱۵ استان /احتمال توفان شن در ۱۰ استان

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: رگبار و رعد و برق در ۱۵ استان /احتمال توفان شن در ۱۰ استان

سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در ۱۵ استان و وزش باد شدید و احتمال رخداد توفان شن در ۱۰ استان هشدار داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، در نقاط مستعد گردخاک و در شمال‌غرب کشور احتمال تگرگ پنجشنبه (۲ شهریورماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، شمال زنجان، دامنه و ارتفاعات گیلان، مازندران، گلستان، البرز، تهران، سمنان و در غرب و جنوب فارس و جمعه (۳ شهریورماه) در آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات استانهای تهران، البرز، قزوین، زنجان و سمنان رخ می‌دهد.

این وضعیت جوی شنبه (۴ شهریورماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، شمال استان‌های سمنان و خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران و یکشنبه (۵ شهریورماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، شمال شرق آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان، جنوب غرب کرمان، شرق و شمال هرمزگان و ارتفاعات در جنوب سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط آب و هوایی احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار آورده است: وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک و احتمال توفان شن چهارشنبه برای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، نیمه جنوبی خراسان رضوی، کرمان و شرق هرمزگان، پنج‌شنبه برای شرق کرمان، خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و شرق استانهای هرمزگان و خراسان رضوی، جمعه برای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شرق کرمان، جنوب شرق خراسان رضوی و خوزستان، شنبه (۴ شهریورماه) برای شرق خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق سمنان و نیمه شرقی هرمزگان و یکشنبه (۵ شهریورماه) برای شرق سمنان، نیمه شرقی هرمزگان، نیمه شمالی فارس و نیمه غربی یزد پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی وزش باد نسبتا شدید و خیزش گردوخاک، احتمال افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت، تیرهای برق و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل وجود دارد بنابراین  اجتناب غیر ضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « رگبار و رعد و برق در ۱۵ استان /احتمال توفان شن در ۱۰ استان » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *