هشدار چهره جمهوری‌خواه درباره وقوع جنگ داخلی در آمریکا

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: هشدار چهره جمهوری‌خواه درباره وقوع جنگ داخلی در آمریکا

سیاستمدار سرشناس حزب جمهوریخواه آمریکا در واکنش به پرونده قضایی متعدد مطرح شده علیه دونالد ترامپ هشدار داد، در صورتی که مقام‌های ایالتی و فدرال این کشور به روند پیگرد قضایی این رئیس جمهور سابق دهند، آمریکا گرفتار دومین جنگ داخلی خود خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه گاردین، سارا پیلین، فرماندار اسبق ایالت آلاسکای آمریکا که در زمان کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸، نامزد معاونت جان مک‌کین، کاندیدای حزب جمهوریخواه بود، هشدار داد، در صورتی که مقام‌های ایالتی و فدرال آمریکا به محاکمه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ادامه دهند، دومین جنگ داخلی این کشور اتفاق خواهد افتاد.

سارا پیلین در مصاحبه‌ای با شبکه خبری “نیوزمکس” که پنجشنبه شب بعد از مراجعه دونالد ترامپ به زندان فولتون کانتی ایالت جورجیا و در ادامه آزاد شدنش به قید وثیقه ۲۰۰ هزار دلاری انجام داد، گفت: “از آنهایی که دارند به این مضحکه عدالت دست زده و این نظام دادگستری تبعیض‌آمیز را ایجاد می‌کنند می‌پرسم که چه می‌خواهید، آیا می‌خواهید ما گرفتار یک جنگ داخلی شویم؟ چون این همان چیزی است که رخ خواهد داد. ما قرار نیست با این رویه کنار بیاییم.”

پیلین این مصاحبه را بعد از آنکه ترامپ در رابطه با پرونده تلاش برای تغییر نتایج انتخابات ۲۰۲۰ به همراه دیگر متهمان پرونده خودش را به زندان فولتون کانتی ایالت جورجیا معرفی کرده و از آنها به عنوان متهم بازداشتی، عکس گرفته شد، انجام داد.

ترامپ در حالی که کت شلوار آبی، پیراهن سفید و کراوات قرمز پوشیده بود، با اخم شدید برای انداختن این عکس به دوربین نگاه کرد. مقام‌های آمریکا از احتمال بروز خشونت از سوی حامیان رئیس جمهور سابق آمریکا بعد از این رخداد خبر داده‌اند. ترامپ در پرونده قضایی خود در ایالت جورجیا با ۱۳ فقره اتهام روبرو شده است. در این پرونده علاوه بر ترامپ ۱۸ نفر از متحدانش از جمله رودی جولیانی، شهردار سابق شهر نیویورک نیز متهم شده‌اند.

ترامپ ۷۷ ساله در مجموع تاکنون در چهار پرونده قضایی خود که مرتبط با تلاش برای براندازی نتایج انتخابات، نگهداری اسناد محرمانه و پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم مستهجن هستند با ۹۱ فقره اتهام مواجه شده است.

از سوی دیگر ترامپ با یک محاکمه در دادگاه مدنی از بابت افترازنی و تحقیقاتی علیه فعالیت‌های تجاری خود روبروست.

رئیس جمهور سابق آمریکا ارتکاب هرگونه خطا از جانب خود را رد و ادعا می‌کند که هدف اذیت و آزار سیاسی قرار گرفته است. نظرسنجی‌ها بر سر رقابت مقدماتی تعیین نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه نشان می‌دهند که ترامپ برتری قاطعی بر دیگر رقبایش دارد و با استناد به این مساله تصمیم گرفت در اولین مناظره انتخاباتی بین نامزدهای جمهوریخواه شرکت نکند.

در ششم ژانویه ۲۰۲۱ ترامپ از انبوهی از حامیان خود خواست برای متوقف کردن فرآیند تایید پیروزی جو بایدن “با چنگ و دندان بجنگند” و متعاقب این صحبت او، حامیانش به ساختمان کنگره حمله کردند؛ شورش‌هایی که به کشته شدن ۹ تن انجامید.

با این وجود کارشناسان نسبت به وجود این پتانسیل که ترامپ به تحریک خشونتی حتی بدتر از شورش ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ بپردازد هشدار داده‌اند.

باربارا اف والتر،‌ نویسنده کتابی تحت عنوان “جنگ‌های داخلی چطور شروع شده و چطور متوقف می‌شوند” گفت: “هیچکس نمی‌خواهد باور کند که دموکراسی محبوبش رو به افول بوده و یا به سمت جنگ می‌رود. اما یک تحلیلگر در یک کشور خارجی با نگاه به رخدادهای آمریکا – به همان صورت که به رخدادهای اوکراین، ساحل عاج یا ونزوئلا می‌نگرد – به سراغ بررسی هر یک از شرایط متحمل شدن یک جنگ داخلی و مقایسه آن با وضعیت آمریکا می‌رود.”

او که به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مشاوره می‌دهد، ادامه داد: “و او درخواهد یافت، آمریکا، یک دموکراسی که بیش از دو قرن قبل پایه‌گذاری شد، وارد منطقه بسیار خطرناکی شده است.”

پیلین زمانی که جان مک‌کین، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸، او را به عنوان نامزد معاونت خود برگزید، در سمت فرمانداری آلاسکا بود. از نظر بسیاری نامزد شدن پیلین برای معاونت ریاست جمهوری آمریکا نقطه آغاز رفتن جمهوریخواهان به سمت افراط‌گرایی بوده و حالا نیز نشانی از توقف این افراط دیده نمی‌شود.

پیلین همچنان به عنوان یک چهره سیاسی در آمریکا مطرح است اما در سال گذشته میلادی نامزدی‌اش برای کرسی کنگره به شکست انجامید.

او در مصاحبه روز پنجشنبه خود با اریک بولینگ، مجری سابق فاکس نیوز گفت: “شما گفتید که ما باید عصبانی باشیم. ما قطعا لازم است که برخاسته و کشورمان را پس بگیریم. حالا می‌گویم که جای کمیته ملی حزب جمهوریخواه در این خشم دسته‌جمعی که می‌تواند سالم و مفید باشد، خالی است.”

وی افزود: “نقش کمیته ملی حزب جمهوریخواه چیست؟ آنها افسار حزب را به دست خود دارند. آنها کنترل بودجه‌ای را که می‌تواند در این وضعیت کمک‌کننده باشد، دارند. آنها اساس را در اختیار دارند و با این وجود بسیار بزدل هستند. آنها فقط نام جمهوریخواه را روی خود دارند در حالی که حزب را اداره می‌کنند. بنابراین بهتر است کمیته ملی حزب جمهوریخواه همه نیروهایش را متحد کند، در غیر این صورت ما این درخواست را از آنها خواهیم داشت. آنها می‌خواهند چه نتیجه‌ای از این وضعیت کسب کنند؟ جنگ داخلی؟”

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « هشدار چهره جمهوری‌خواه درباره وقوع جنگ داخلی در آمریکا » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *