ورود بازرسان استان یزد به موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: ورود بازرسان استان یزد به موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز

ایسنا/یزد بازرس کل استان یزد با اشاره به برخورداری تنها ۳۰ تا ۳۵ درصد ساخت و سازها از پروانه ساختمانی، موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز را یک مسئله مزمن، پیچیده و چندوجهی خواند و سازمان بازرسی تلاش دارد با همکاری بخشهای مربوط نسبت به آسیب شناسی و کاهش خسارات آن به جامعه اقدام کند.

«رضا مختاری» روز گذشته (4 شهریور ) در نشست معارفه هیات بازرسی موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز که با حضور شهردار و جمعی از مسئولان شهرداری یزد در اداره کل بازرسی استان برگزار شد، ضمن تشریح فعالیتهای سازمان بازرسی، اظهار کرد: هیات بازرسی ساخت و سازهای غیرمجاز با هدف بررسی این معضل در استان و همکاری با مجموعه شهرداری جهت رفع مشکل شکل گرفته است. 

وی موضوع ساخت‌وسازهای غیرمجاز را یک مسئله مزمن، پیچیده و چندوجهی و معلول علل مختلف در استان خواند و گفت: متاسفانه این معضل آثار زیانباری را به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در اقتصاد، اجتماع و هم در فرهنگ شهری ایجاد کرده و روز به روز هزینه‌های گزاف‌تری را در قبال آن می‌پردازیم.

مختاری وجود خلاءها و ابهامات قانونی و مشکلات ساختاری و نیروی انسانی را از علل بروز مشکل خواند و افزود: حتماً برای رفع این مشکل نیاز به بازتعریف چارچوبهای کاری و سازمانی داریم و باید بررسی شود آراء و احکام مراجع شبه قضایی تا چه اندازه کارآمد و اثربخش بوده یا در حوزه‌های مربوط به مدیریت شهری آیا طرح‌های تعریف شده، روزآمد و پاسخگوی نیازهای جامعه است؟

وی با بیان این که رسیدگی به مجموعه این قبیل عوامل می‌تواند راهگشای رفع این مسئله باشد، گفت: در حال حاضر بنا بر آمارهای موجود تنها ۳۰ تا ۳۵ درصد ساخت و سازها دارای پروانه ساختمانی و مابقی غیرمجاز هستند.

بازرس کل استان گفت: باید شرایط و تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌هایی که منجر به سوق یافتن مردم به ساخت و سازهای غیرمجاز می‌شود، مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود چرا شهروندان براساس اصل فایده – هزینه مجاب می‌شود که صرفه اقتصادی‌ با پیمودن مسیر غیرقانونی است.

مختاری تاکید کرد: باید بررسی کرد که چرا مسیر صدور مجوزها طولانی و هزینه‌بر است یا چرا فرایند صدور مجوزها و نظارت‌ها هوشمند نیست لذا در این زمینه باید آسیب‌شناسی شود و این نیازمند مشارکت همه بخشهای مربوطه است و سازمان بازرسی عزم خود را جزم کرد تا این موضوع را به پایین‌ترین سطح آسیب برساند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « ورود بازرسان استان یزد به موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *