اجرای طرح راهبردی توس با کسب درآمد از شهرک شهید رجایی، التیمور و پنج تن

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: اجرای طرح راهبردی توس با کسب درآمد از شهرک شهید رجایی، التیمور و پنج تن

ایسنا/خراسان رضوی عضو شورای شهر مشهد در مورد طرح راهبردی توس گفت: طرحی که قرار بوده به شهر اضافه شود و مسائل مردم را حل کند،تبدیل به این شده که ما از مناطقی مثل شهرک شهید رجایی، التیمور، پنج تن درآمد کسب کنیم و توس را بسازیم.

مهدی ناصحی، در نشستی با عنوان آسیب‌شناسی طرح‌های تفصیلی از منظر تحقق‌پذیری که در محل ساختمان پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن برگزار شد، عنوان کرد: ما در ظرف زمانی محدودی باید اقداماتی را انجام دهیم. ما در این ظرف زمانی دو فرض داریم. اول اینکه بپذیریم این طرح‌های تفصیلی طرح های خوبی است و دوم اینکه با رویکرد ارائه شده به سمت آن برویم.

وی ادامه داد: اگر فرض اول را بپذیریم باید ببینیم انتظار مدیریت شهری، مردم و حاکمیت دارند تا چه میزان با اهداف طرح تطابق دارد. ما باید بدانیم چه می‌خواهیم و چون نمی‌دانیم که چه می‌خواهیم از آن ناراحت هستیم.

عضو شورای شهر مشهد خاطر نشان کرد: چون ما به عنوان حاکمان این شهر نمی‌دانیم طرح تفصیلی چه داده‌هایی را به همراه دارد دائما ایراداتی به آن وارد می‌کنیم. در این خصوص باید با فرض اول که این طرح‌ها خوب است نوع نگرشمان را روشن کنیم. همچنین ایرادی که برخی افراد دارند این است که اگر سهم مورد انتظارشان در تهیه هر موضوعی که در آن مسئولیت دارند محقق نشود، ناخودآگاه هجمه‌هایی بر آن‌ وارد می‌کنند. این موضوع نیز با فرض پذیرش فرض اول از ایرادات وارد بر پروسه پذیرش طرح‌های تفصیلی است.

ناصحی در رابطه با فرایندهای اجرایی طرح، اضافه کرد: آنچه بر اساس اصل ۷ قانون اساسی بر عهده شوراها گذاشته شده از شورا گرفته شده است. ما مشکلات فرایندی در اجرا و تحقق طرح‌ها داریم. علاوه بر آن مشکل عدم همزبانی بین مدیران مختلف نیز در این خصوص وجود دارد. بنابراین ما مشکل فرایندی در اجرا و تحقق طرح‌ها داریم.

وی با بیان اینکه اگر فرض کنیم که این طرح‌ها ایراد دارد، تشریح کرد: طرح جامع توس به عنوان منطقه منفصل آمده است. بنابر دستور رهبر معظم انقلاب در دهه هفتاد دولت مکلف بر حفظ توس می‌شود. لازمه این کار تهیه طرح است. شهرداری در آن زمان خود را به وسط می‌اندازد و منطقه توس را به عنوان یک منطقه منفصل می‌پذیرد. در ابتدا پیش‌بینی شد که ۳هزار و ۶۰۰ هکتار در ۱۷ منطقه سکونتی در طرح راهبردی توس در نظر گرفته شود اما طرح جامعی که در دوره ما تصویب شد ۱۸۰۰ هکتار بود.

عضو شورای شهر مشهد در مورد طرح راهبردی توس اضافه تصریح کرد: طرحی که قرار بوده به شهر اضافه شود و مسائل مردم را حل کند، تبدیل شده به چیزی که ما از مناطقی مثل شهرک شهید رجایی، التیمور، پنج‌تن درآمد کسب کنیم و توس را بسازیم. این‌ها موضوعات مطلقی نیست که بنشینیم و با خط کشی واحد خوب و بد آن را جداسازی کنیم. بیشتر طرح‌های تفصیلی ما این مسائل را دارند. ما برای این‌که بدانیم در کجا هستیم باید طرح‌های تفصیلی را مورد بررسی قرار بدهیم. 

همچنین فاطمه سلیمی، عضو شورای شهر مشهد، در این نشست عنوان کرد: نگاه شهرها به منابع درآمدی در همه شهرها این نگاه الزام شده است. در مشهد ۷۰ درصد منابع درآمدی ما از همان ۵ کد شناسه ما در مباحث ساختمانی است.

وی ادامه داد: بر اساس صحبت‌هایی که با کارشناسان شهرسازی داشتیم خود طرح‌های تفصیلی ظرفیت‌های درآمدزایی بسیار بالایی دارند. لازم است برای پیاده‌سازی طرح‌ها جلسات توجیهی و فنی برگزار شود.
 
عضو شورای شهر مشهد با بیان اینکه ما نسبت به این طرح‌ها توجیه نشده‌ایم، گفت: باید حلقه‌های اجرایی و محتوایی پس از نوشته شدن طرح به هم نزدیک‌تر شوند.در طرح تفصیلی توس مشکلاتی در خصوص سرانه داشتیم که بر اساس آخرین سرشماری نفوذ و مسکن بوده است. ما با مشاورین طرح بر سر موضوع جمعیت بحث‌های زیادی داشتیم همچنین یکی دیگر از مشکلات ما بحث جمعیت اتباع حاضر در آن منطقه بود که در آمار سرشماری‌ها دیده نمی‌شد. 

حمید ضمیری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد در بخش دیگری از این نشست با اشاره به لزوم نگاه تمرکزگرا بر مسائل عنوان کرد: وقتی نگهداری و توسعه شهر را از شهرداری بخواهید این طرح‌ها تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص تراکم فروشی و کاربری فروشی شهرداری، تشریح کرد: امروز این وضعیت همچنان حاکم است. باید این نوع نگاه به شهرداری تغییر داده شود.

عضو شورای شهر مشهد با بیان اینکه آموزش و پرورش بیشترین اراضی مازاد بر نیاز را معرفی کرده است، تاکید کرد: خیلی عجیب است که بیشترین اراضی مازاد بر نیاز دستگاه‌ها مربوط به آموزش و پرورش باشد.

ضمیری با اشاره به اینکه مشهد یک آسیب جدی از مسئله تراز صفر دید که مربوط به بافت پیرامونی حرم مطهر است، اظهار کرد: ما بافت پیرامونی حرم را که یک مکان بسیار ارزشمند است به یک مدل اقتصادی بردیم. از یک منبع هویتی به یک منبع اقتصادی تقلیل داده شد. همه به دنبال درآمدزایی در طرح‌ بافت پیرامونی حرم بوده‌اند.

وی یادآور شد: خروجی تصویب طرح مجموعه شهری مشهد این بود که محدوده منفصل ایجاد نشود. اما درست برعکس آن اتفاق افتاد. 

انتهای پیام 

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « اجرای طرح راهبردی توس با کسب درآمد از شهرک شهید رجایی، التیمور و پنج تن » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *