هشدار «الخزعلی» به نقش پشت پرده ایادی بیگانه در ناآرامی‌های کرکوک

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از مهر: هشدار «الخزعلی» به نقش پشت پرده ایادی بیگانه در ناآرامی‌های کرکوک

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المعلومه، به دنبال اختلافات سیاسی و در پی آن وقوع درگیری‌های مسلحانه در استان کرکوک عراق که با تحرکات نظامی مشکوک آمریکا در عمق خاک سوریه و مناطق غربی عراق همزمان شده، «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق با انتشار توییتی در شبکه خبری ایکس (توئیتر سابق) نسبت به رویدادهای مشکوک اخیر در کرکوک واکنش نشان داد.

دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق با هشدار به دست‌های پشت پرده داخلی و خارجی در فتنه‌انگیزی در استان کرکوک همزمان با اربعین حسینی با صدور پیام وحدت بخشی اعلام کرد: از شهر مقدس کربلا اعلام می‌داریم که استان کرکوک، بخشی از عراق است و برادران ترکمان ما نیز شهروندان عراقی هستند و هیچ کشوری حق دخالت در امور داخلی عراق را ندارد.

پیش از این نیز برخی سیاستمداران عراقی اعلام کرده بودند که تحرکات نظامیان آمریکایی در عمق خاک سوریه همزمان با تحولات اخیر استان کرکوک مشکوک بوده و طرح‌های جدیدی از سوی آمریکا برای تقسیم نقش‌های مربوط به هدف قرار دادن ساکنان این استان عراق تدوین شده است.

شهر نفتی و حساس کرکوک عراق، شنبه شب ساعات سخت و دشواری را پشت سر نهاد. شعله آغازین تنش و درگیری، زمانی روی داد که قرار شد دفاتر حزب دموکرات کردستان (KDP) تخلیه شوند و یک بار دیگر به نمایندگان محلی این حزب، بازگردانده شوند. اما گروهی از مخالفین عرب و ترکمان، با تجمع در برابر این ساختمان‌ها، با این اقدام مخالفت کردند و معترضین، با برپایی چادر و مسدودسازی جاده، تنش را بالا بردند. اما مذاکرات مقامات محلی نتیجه داد و راکان سعید الجبوری، سرپرست فرمانداری کرکوک اعلام کرد که فعلاً تخلیه ساختمان متوقف شده و معترضان با برداشتن چادرهای خود و باز کردن جاده بین کرکوک و اربیل موافقت کرده‌اند. راکان جبوری، پس از تماس تلفنی با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق، با معترضین گفتگو کرد. پس از آن بود که تظاهرکنندگان به تحصن پایان دادند و جاده به روی تردد خودروها گشوده شد.

تیراندازی و ناآرامی در این شهر، می‌رفت تا موجی از خشونت و خونریزی گسترده را به دنبال داشته باشد. اما مداخله به موقع مقامات سیاسی و امنیتی مانع شد و کرکوک این تنش را با تلفات پایین پشت سر نهاد. سفر سرتیب عبدالامیر رشید یاراله، فرمانده ارتش عراق همراه با معاون عملیات و هیأت کارشناسان نظامی و امنیتی به کرکوک، نقش مهمی در کاهش تنش داشت.

هشدار «الخزعلی» به نقش پشت پرده ایادی بیگانه در ناآرامی‌های کرکوک

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « هشدار «الخزعلی» به نقش پشت پرده ایادی بیگانه در ناآرامی‌های کرکوک » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *