بسته‌های تشویقی، فرصت مناسبی برای نوسازی بافت‌های فرسوده است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: بسته‌های تشویقی، فرصت مناسبی برای نوسازی بافت‌های فرسوده است

ایسنا/فارس مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: بسته‌های تشویقی که مهرماه سال گذشته از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به تصویب رسیده، فرصت مناسبی را برای نوسازی بافت‌های فرسوده فراهم آورده است. 

محمودرضا طالبان شنبه ۱۸ شهریور در جمع خبرنگاران یکی از اهداف راهبردی دولت مردمی سیزدهم را اهتمام و توجه ویژه به بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری دانست و افزود: باید با استفاده از تمام ظرفیت‌های پیش بینی شده در این زمینه اقداماتی در خور شان استان فارس و کلانشهر شیراز انجام شود.

او ادامه داد: بر همین اساس برای بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری بر اساس قانون بسته‌های تشویقی پیش بینی شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: اگر بحث تسهیلات مذکور به سرانجام برسد شاهد تحولاتی شگرف و قابل توجه در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری خواهیم بود.

طالبان افزود: ستاد استانی بارآفرینی شهری با مدیریت استاندار و اداره کل راه و شهرسازی در این راستا سیاستگذاری خواهند کرد اما کار اصلی و اجرایی می بایست در سطح شهرستان‌ها برنامه ریزی و انجام شود.

او اظهار کرد: انتظار است که فرمانداران به عنوان روسای ستاد بازآفرینی شهری پایدار و شهرداران در شهرهای استان به ویژه شهرهای هدف، اهتمام ویژه به تشکیل جلسات منظم ستاد بازآفرینی شهرستان‌ها داشته باشند و شرایط را برای استفاده از ظرفیت بسته‌های تشویقی در برای افزایش نوسازی در بافت‌های فرسوده فراهم کنند.

مدی کل راه و شهرسازی فارس ادامه داد: همچنین از مدیران محلی شهرستان‌ها نیز انتظار داریم که برای بافت فرسوده وقت بگذارند و اهتمام ویژه‌ای نسبت به این بافت داشته باشند تا شاهد تغییراتی شگرف در این حوزه باشیم.

طالبان در خصوص بسته‌های تشویقی برای اساس مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور گفت: این بسته‌ها شامل اعطای حداکثر ۲ طبقه تشویقی نسبت به تراکم مجار طرح مصوب، کاهش ضریب تامین پارکینگ مورد نیاز به ۷۵ درصد برای هر واحد، عدم احتساب سطح بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی، امکان تخصیص ۲۰ درصد فضای باز به منظور بخشی از پارکینگ‌های مورد نیاز و امکان صدور پروانه ساختمانی در پلاک‌های با مساحت کمتر از ۷۰ متر که امکان تجمیع ندارند، می‌شود.

او افزود: از دیگر بسته‌های تشویقی مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری کشور می‌توان به امکان احداث حداکثر یک در اضافه در راستای تامین حداکثری پارکینگ، تسریع در بررسی درخواست‌های متقاضیان در بررسی پروانه‌های ساختمانی و پیگیری تامین پارکینگ‌های محله‌ای پیشنهادی برای جبران کسری پارکینگ واحدهای مسکونی پس از تصویب در کمیسیون ماده پنج اشاره کرد.

طالبان، در تشریح بسته‌های تشویقی برای اساس مصوبه استانی نیز گفت: این بسته‌ها نیز شامل امکان تخفیف ۵۰ درصدی خدمات مهندسی، تقسیط حق بیمه ساختمانی سهم کارفرمایی در بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری، تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی عوارض ساختمانی، امکان تخفیف و تقسیط انشعابات توسط دستگاه‌های خدمات رسان است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « بسته‌های تشویقی، فرصت مناسبی برای نوسازی بافت‌های فرسوده است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *