اخبار سیاسی ۲۳ بهمن؛ اهمیت گردشگری از زبان رئیسی/موافقت با افزایش حقوق بازنشستگان

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: اخبار سیاسی ۲۳ بهمن؛ اهمیت گردشگری از زبان رئیسی/موافقت با افزایش حقوق بازنشستگان

«افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته»، «حقوق بازنشستگان»، «نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان»،‌«روز پاسدار» و «انتخابات ۱۴۰۲» از موضوعات مهم خبری بیست و سوم بهمن‌ ماه ۱۴۰۲ حوزه سیاست بود که می‌توانید در گزارش زیر مشروح آنها را بخوانید.

به گزارش ایسنا، آیین افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته صبح امروز با حضور رئیس جمهور برگزار شد.

سید ابراهیم رئیسی در بخشی از اظهارات خود در این مراسم با بیان این‌که «گردشگری از بخش‌های پیشران و شتاب‌دهنده به اقتصاد کشورهاست»، گفت: گردشگری در عرصه‌های میراث فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی، سلامت و فناوری یکی از زمینه‌های مهم خروج از اقتصاد تک محصولی است.

وی گردشگری را یکی از مباحث مهم در حوزه اقتصادی دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به برخورداری از تمدنی کهن، میراث فرهنگی و تمدنی گرانقدر، طبیعت ۴ فصل و جاذبه‌های دیگر، ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه این بخش از اقتصاد خود دارد.

در حاشیه این اجلاس، «زوراب پولولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، با سید ابراهیم رئیسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس دولت سیزدهم دراین دیدار، صنعت گردشگری را حائز اهمیت دانست و گفت: شناخت هر چه بیشتر سازمان جهانی گردشگری از ایران و ظرفیت‌های فرهنگی، تمدنی و جاذبه‌های گردشگردی آن در معرفی این ظرفیت‌ها به کشورهای مختلف نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

****

در نشست خبر ی امروز سخنگوی شورای نگهبان که در محوطه ساختمان شورا برگزار شد، گزارشی از روند بررسی بودجه ۱۴۰۳ در شورای نگهبان ارائه شد.

هادی طحان نظیف توضیح داد که در بند س تبصره ۶ موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان را از محل افزایش یک درصدی مالیات داشتیم که حکم مربوطه با ایراد شورای نگهبان مواجه نشد.

وی دربخش دیگری از این نشست در پاسخ به پرسشی درباره ادعای یکی از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس مبنی بر درخواست پرداخت ارز و سکه از او جهت تایید صلاحیت تاکید کرد: ساحت شورای نگهبان و اعضای آن از چنین اتهاماتی مبرا است و تاکنون حتی یک مورد از چنین مواردی درباره نه تنها اعضا بلکه کارکنان شورای نگهبان وجود ندارد که ثابت شده باشد. ما با فردی که چنین ادعایی را مطرح کرده تماس گرفتیم تا اسم این دلالان را بپرسیم و پیگیری کنیم اما تا الان موفق به ارتباط نشدیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین گفت: نظر شورای نگهبان درباره لایحه بودجه ۱۴۰۳ امروز به مجلس شورای اسلامی اعلام می‌شود.

بنابراین جلسات علنی مجلس شورای اسلامی بعد از یک هفته تعطیلی برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه، در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه هفته جاری تشکیل می‌شود و بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه بودجه ۱۴۰۳ در دستور کار خواهد بود.

****

در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در روز ۱۹ بهمن نتیجه بررسی شکایات داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها تایید یا احراز نشده از سوی شورای نگهبان اعلام شد.

بر این اساس صلاحیت حدود ۱۵ هزار نفر برای حضور در انتخابات تایید شد. داوطلبانی که در سیر مراحل قبلی تایید صلاحیت شده ولی در این مرحله شورای نگهبان نظر به عدم تایید یا عدم احراز دارد، همچنان فرصت حضور در انتخابات را دارند.

آنها از روز ۲۱ تا ۲۳ بهمن فرصت شکایت دارند و شورای نگهبان از ۲۴ تا ۳۰ بهمن فرصت بررسی مجدد پرونده این افراد را دارد. در روز اول اسفند نظر شورای نگهبان در خصوص ردصلاحیت همه داوطلبان ردصلاحیت شده به داوطلبان ذیربط و انتشار آگهی اسامی نامزدهای تایید شده انجام می‌شود.

امروز همچنین ۱۱۰ فعال مدنی و سیاسی و چهره‌های روشنفکری و اصحاب رسانه که در میان آنان تعدادی از اصلاح‌طلبان حضور دارند در بیانیه‌ای تحلیلی خواستار روزنه‌گشایی احزاب و نیروهای سیاسی و مدنی در انتخابات مجلس ۱۴۰۲ از طریق حمایت از ائتلافی از نامزدهای میانه‌رو، توسعه‌گرا و اصلاح‌گر شدند.

در این بیانیه با ابراز تاسف از این‌که «از ۱۳۹۸ تا به امروز احزاب، سمنها، رسانه‌ها، سندیکاها، نهادهای نمایندگی و مدنی، انجمن‌های علمی و حرفه‌ای، شبکه‌های آنلاین و انواع قدرت متشکل جامعه ضعیف‌تر از قبل شده‌اند» تاکید شده‌است: تحریم انتخابات هم مشابه تحریم‌های اقتصادی عملا به ضعیف‌تر شدن جامعه ایران و لطمه به توسعه ملی و تقویت اقتدارگرایی منجر شده است.

نویسندگان این بیانیه هم چنین خاطرنشان کرده‌اند که «حق رأی» ظرفیت‌های زیادی برای کنش خلاق و موثر دارد و برای استفاده از آن صرفا با دو گزینه «رأی ایجابی به لیست کامل دلخواه یا «تحریم / عدم مشارکت مواجه نیستیم رأی روزنه گشا با اهداف و انتظارات حداقلی و رأی اعتراضی مثبت یا منفی در انتخابات میتواند در جعبه ابزار سیاسی ما مصداق های حضور با پرنسیب اصلاح گرانه باشد.

در آستانه انتخابات مناظره انتخاباتی مرتضی الویری فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو پیشین شورای شهر تهران و سیدنظام موسوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره انتخابات مجلس، فعالیت جناح‌های سیاسی و عملکرد مجلس یازدهم در خبرگزاری ایسنا برگزار شد.

مرتضی الویری درباره نقش وضعیت اقتصادی در مشارکت مردم در پای صندوق‌های رای گفت: وضعیت سیاسی و اقتصادی خوب نیست و محدودیت وجود دارد؛ مردم احساس می‌کنند سفره‌شان کوچک شده و علت آن است که رابطه ما با جهان مطلوب نیست و سیاست خارجی خوب نیست. کشور ما از اول انقلاب دچار خسارات زیادی شد؛ همچون اشغال سفارت و جنگ تحمیلی و خروج ترامپ از برجام. اما اشتباه برداشت در اصل ۹۹ در رای و تصمیم مردم تاثیر دارد و خسارتی زده و باعث ناامیدی مردم شده که احساس می‌کنند راه فرستادن نماینده‌های قدر و مقتدر به مجلس است اما این اتفاق رخ نداده است.

سیدنظام موسوی در پاسخ گفت: آقای الویری نکاتی درباره سیاست خارجی گفتند و مواردی را باعث هزینه به کشور دانستند که درست نمی‌دانم و می‌خواهم ورود کنم. اشغال سفارت امریکا توسط چه کسانی طراحی شد؟ و موضوع جنگ و بعد از آن. بخش عمده‌ای از مسایل ناشی از تصمیم‌گیری‌هایی است که برخی آقایان کردند. یکی از ایرادات به اصلاح طلبان این است که مسوولیت عملکردشان در طول بعد انقلاب اسلامی را به عهده نگرفته و مدام به گردن افراد دیگر می‌اندازند با اینکه خودشان در قدرت بودند.

ایسنا همچنین در گزارشی به بررسی توصیه‌های امام خمینی(ره) در قالب منشور نمایندگی مجلس پرداخت.

امام خمینی هم در قالب ۱۱ توصیه راهبردی به نمایندگان نخستین دوره مجلس شورای اسلامی خاستگاه و جایگاه مجلس در نظام جمهوری اسلامی را تبیین و تکالیف نمایندگان این مجلس را مشخص کردند که این توصیه ها به منشور نمایندگی مجلس شهرت گرفت.

دیگر اخبار انتخاباتی را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

اعتدال و توسعه لیست ۳۰ نفره معرفی خواهد کرد

همه جریان‌های سیاسی مردم را برای حضور در انتخابات تشویق کنند

مشارکت در انتخابات یکی از راه‌های حل مشکلات کشور است

حضور پرشور مردم در انتخابات باعث تثبیت نظام می‌شود

تحریم انتخابات عملا به ضعیف‌تر شدن جامعه ایران منجر می‌شود /نباید از «حق رأی» گذشت

با توجه به اینکه دیروز راهپیمایی چهل و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی همزمان در تهران و سراسر کشور با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد، به سنت هر سال راهپیمایان ۲۲ بهمن در پایان مراسم قطعنامه‌ای منتشر می‌کنند که امسال به فراخور مناسبت برگزاری دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان در آن تاکید کردند که در انتخابات ۱۱ اسفند حضور پرشور، انقلابی و حداکثری خواهند داشت.

****

به مناسبت روز پاسدار،‌ فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران طی پیام‍های جداگانه به سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رییس ستادکل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا(ص)، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل و فرماندهان نیروهای سپاه پاسداران، دبیر شورای عالی امنیت ملی و تعدادی از مسئولان سپاه پاسداران، سوم شعبان، روز پاسدار را تبریک گفت و تاکید کرد: هیچ قدرتی تاب و توان رویارویی با این کشور و مردم را نخواهد داشت.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با صدور پیامی به همین مناسبت تصریح کرد: «پاسداران انقلاب اسلامی»، با «ایمان»، «اخلاص»، و مجاهدت برای «خدا» و «ادای تکلیف» و تاسی به «خصلت‌های حسینی»، مظهر «قدرت معنوی» نیروهای مسلح مقتدر جمهوری اسلامی هستند که با برافراشته نگه داشتن پرچم «انقلابی عمل کردن» در میدان‌های خطیر و سرنوشت‌ساز رسالت و ماموریت‌های سترگ خود در پاسداری از دستاوردهای انقلاب و صیانت از امنیت و آرامش ایران و ایرانی و همراهی با سایر نیروهای مسلح مقتدر کشورمان، از سپیده دم پیروزی انقلاب و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی تا به امروز، سربلند و سرافراز خوش درخشیده‌اند و به شکرانه این تابندگی به درگاه الهی سجده‌ی شکر به جای آوریم.

همچنین فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان این‌که «امروز در اوج قدرت هستیم»، درباره تجهیزات دفاعی کشور عنوان کرد: قبل از انقلاب بالاترین برد موشکی که در دریایی داشتیم ۴۰ کیلومتر متعلق به موشک «هارپون» بود، ولی امروز فقط از روی شناورهای کوچک ما که شش متری هستند، موشک‌هایی با برد ۳۰ کیلومتر شلیک می‌شود؛ موشک‌هایی که صفر تا صد آن در درون کشور ساخته شده است. علاوه بر این ما امروز ناوشکن و شناورهایی مثل شناور شهید «سلیمانی» می‌سازیم؛ البته شناورهای متعدد و پیشرفته‌ای تاکنون ساخته‌ایم به نحوی که درخصوص شناورهای تندرو پیشرو هستیم؛ زیرا در دنیا بی‌سابقه است که در سرعت ۹۰ نات و ۱۱۰ نات بتوان موشک شلیک کرد و این یعنی تمام سلاح‌های مورد استفاده را در داخل کشورمان ساختیم.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « اخبار سیاسی ۲۳ بهمن؛ اهمیت گردشگری از زبان رئیسی/موافقت با افزایش حقوق بازنشستگان » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *