۱۳۳ هزار متر مربع از معابر شهر کندر خاکی است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: ۱۳۳ هزار متر مربع از معابر شهر کندر خاکی است

ایسنا/خراسان رضوی شهردار کندر گفت: هر چند ۱۹۳ هزار مترمربع از معابر شهر کندر که خاکی بود و از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون حدود ۶۰ هزار مترمربع بهسازی شده اما هنوز ۱۳۳ هزار متر مربع از معابر خاکی است.

علی نصرتی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۱ با همراهی مؤثر مسئولان شهرستان اقدامات مؤثری در راستای توسعه و آبادانی شهر کُندر، کهن شهر تاریخ و فرهنگ انجام شده است.

وی افزود: البته اقدامات انجام شده در برابر کمبودها و نیازهای زیرساختی شهر گام کوچکی است اما در راستای تحقق جهاد تبیین ارزشمند بوده و امیدواریم در آینده نزدیک جشن تحقق سند چشم‌انداز کندر را جشن بگیریم.

وی اظهار کرد: در راستای خدمات شایسته‌تر به شهروندان با تأکید بر توسعه و ارتقاء شاخصه‌های شهری و با هدف تحقق چشم‌انداز کندر، کهن شهر تاریخ و فرهنگ مبتنی بر اقتصاد کشاورزی و گردشگری، شبکه مسائل شهر کندر، مشارکت متخصصین، ذینفعان و اقشار مختلف شناسایی شد و بر این اساس برنامه توسعه ۵ ساله شهر تدوین شده است.

شهردار کندر با بیان اینکه مسئله اصلی این شهر مساحت زیاد معابر خاکی است، اظهار کرد: از مجموع مساحت ۲۸۵ هزار مترمربع معابر شهر، ۱۹۳ هزار مترمربع آن معادل ۶۷.۷ درصد را معابر خاکی تشکیل می‌داد که از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون حدود ۶۰ هزار مترمربع از معابر خاکی با مشارکت مردم در اجرا و تأمین مصالح توسط شهرداری، بهسازی شده است.

تهیه طرح شناسایی محدوده بافت ناکارآمد شهری

وی با اشاره به اینکه هنوز ۱۳۳ هزار متر مربع از معابر این شهر خاکی است، از تهیه طرح شناسایی محدوده بافت ناکارآمد شهری(محدوده نیازمند بازآفرینی شهری) به مساحت ۷۳.۸ هکتار خبر داد و گفت: با تصویب محدوده مذکور و بارگزاری آن در سامانه شرکت ملی بازآفرینی که با پیگیری مسئولان شهرستان به نتیجه رسیده است، شهروندان می‌توانند از مزایا و تسهیلات بانکی در قالب پروژه‌های ساخت خود مالکی استفاده کنند.

وی افزود: برای حفظ و توسعه فضای سبز شهر کندر مسأله تأمین آب فضای سبز به چالش لاینحل چندین ساله برای شهرداری تبدیل شده بود که طی یک‌ سال و نیم پیگیری مستمر مجوز حفر چاه آب فضای سبز صادر و قبل از سال جدید با اعتبار یک میلیارد تومان از محل اعتبارات در اختیار نماینده محترم، عملیاتی می‌شود.

کندر جزو معدود شهرهایی در استان است که بناهای تاریخی از دوره سلجوقیان در آن وجود دارد

نصرتی افزود: شهر کندر جزو معدود شهرهایی در خراسان رضوی است که بناهای تاریخی بجا مانده از دوره سلجوقیان در آن وجود دارد. در همین راستا حوض چهل پایه که از آثار تاریخی ثبت ملی شده شهر است و در اختیار جهاد کشاورزی بود را تملک کرده و پس از تجدید اجاره‌نامه اوقاف طرح احیاء و مرمت آن توسط مشاورین ممتاز حوزه میراث فرهنگی استان در حال تهیه است.

وی بیان کرد: در این طرح میدان مرکزی شهر کندر به ‌عنوان یک پلازای شهری طراحی و بهسازی خواهد شد، همچنین طی سال گذشته احیاء و مرمت ورودی آب‌انبار مرحوم حاتمی با همکاری میراث فرهنگی شهرستان نیز انجام شده است.

شهردار کندر گفت: پروژه احداث پارک‌های کوچک محلی نیز از برنامه‌های مشارکتی شهرداری و ساکنان محلات است. احداث چند پارک محله‌ای که مرحله تملک و جدول‌گذاری آن انجام شده، کاشت چند صد اصله درخت توت مثمر، بازسازی میدان شهدای گمنام و بهسازی پارک و چهارراه ولیعصر(عج) جزو پروژه‌های شهری مهم کندر است.

کمبود سرانه فضای ورزشی جزء مسائل اصلی کندر

نصرتی افزود: کمبود سرانه فضای ورزشی نیز جزو مسائل اصلی کندر است که در این خصوص با همکاری اعضای شورای‌اسلامی شهر و امام‌جماعت مسجد جامع، زمینی به مساحت ۸۰۰ متر مربع توسط خیر برای ساخت سالن ورزشی بانوان اهدا شده، که در سال ۱۴۰۳ ساخته می‌شود.

وی افزود: احداث چمن مصنوعی با همکاری اداره ورزش و جوانان، خیرین محترم و شهرداری، تصویب طرح میدان ورودی شهر، احداث یادمان مشاهیر و شهدای کندر و پارک بزرگ ورودی شهر، الحاق۲۰ هکتار به اراضی سمت توسعه شهر و نهضت ملی و قرارداد آماده‌سازی معابر نهضت ملی از دیگر اقدامات شهرداری طی ۲ سال گذشته است.

شهردار کندر همچنین از کمک ۲میلیارد تومانی اعتبارات در اختیار نماینده برای بهسازی معابر و حفر چاه آب فضای سبز خبر داد و گفت: پیگیری اخذ وام خرید ماشین‌آلات عمرانی(کامیون) و دریافت ماشین‌آلات رایگان از سازمان شهرداری‌های کشور از موضوعاتی است که در حال پیگیری است.

نصرتی با بیان این‏که مسئولان شهرستان در مسیر توسعه زیرساخت‌های شهر کندر بسیار پشتیبان و همراه هستند، به‌گونه‌ای که بخشی از تجهیزات و ملزومات اداری ساختمان جدید شهرداری توسط مسولان تأمین شده است؛ گفت: توسعه شهر، فرآیندی آرام است که همراهی و همدلی همه مسئولان شهرستانی را می‌طلبد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « ۱۳۳ هزار متر مربع از معابر شهر کندر خاکی است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *