پایگاه امداد جنگل‌ها در فارس راه‌اندازی می‌شود

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: پایگاه امداد جنگل‌ها در فارس راه‌اندازی می‌شود

ایسنا/فارس مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان منابع طبیعی از احداث پایگاه ملی اطفاء حریق جنگل‌ها و مراتع در غرب فارس خبر داد و گفت: این پایگاه در منطقه کامفیروز از توابع شهرستان مرودشت ایجاد می‌شود.

حمیدرضا قنبری چهارشنبه هفتم تیر در جلسه هم‌اندیشی اقدامات راهبردی احیاء و بازسازی عرصه‌های طبیعی آسیب دیده از فعالیت‌های معدنی و عمرانی فارس، گفت: این پایگاه به عنوان پایگاه اصلی و مرکزی جنوب کشور، به فارس و استان‌های همجوار جنوبی، خدمات رسانی خواهد کرد.

قنبری با بیان اینکه برای ساخت این پایگاه که شامل پد هوایی، سایت اداری، آموزش و مانور عملیاتی خواهد بود؛ ۳۸ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی تخصیص داده شده است، گفت: چهار پایگاه فرعی اطفاء حریق در سایر مناطق جنگلی فارس احداث می‌شود.

او همچنین از بازسازی و احیای مناطق آسیب دیده از فعالیت‌های معدنی در تمام نقاط فاقد پوشش و کم پوشش گیاهی خبر داد و گفت: براساس قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، پروژه‌های احیایی و بازسازی شامل عملیات درختکاری، جنگلکاری، بیومکانیکی و مکانیکی و نیز احداث پروژه‌های آبخیزداری در عرصه‌های تخریب شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان منابع طبیعی با اشاره به چشم‌انداز احیاء عرصه‌های تخریب شده از فعالیت‌های معدنی هم گفت: سال گذشته ۳۰۰ هکتار از این عرصه‌ها احیا و بازسازی شد و امسال نیز پیش بینی می‌شود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هکتار از این عرصه‌ها احیا و بازسازی شود.

قنبری ابراز امیدواری کرد که با اجرای اقدامات و فعالیت‌های پیشگیرانه شاهد کاهش آتش‌سوزی‌ها و ممانعت از تکرار چنین حوادثی در عرصه‌های منابع طبیعی باشیم.

معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این جلسه گفت: عملیات احیاء و بازسازی عرصه‌های منابع طبیعی به لحاظ قانونی برعهده منابع طبیعی بوده و تخریب‌های معدنی باعث حساسیت زیاد دستگاه‌های نظارتی شده است.

محمد میرزایی افزود: مهمترین اولویت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اجرای پروژه های حفاظتی و احیاء مناطق مختلف کشور است؛ برای این مهم نیازمند نیروی انسانی و اعتبار بیشتری هستیم.

میرزایی با بیان اینکه بخش اعظمی از فعالیت های این مجموعه با تلاش کارکنان این دستگاه اداره می‌شود خواستار استخدام نیروهای جدید و تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی این مجموعه شد.

رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز با اشاره به برخی اقدامات انجام شده برای حفاظت از عرصه های طبیعی این استان، گفت: احیاء و بازسازی معادن سال ۱۴۰۱ بر اساس ماده ۱۷ و مشارکتی، در سطح  ۵۴۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی شهرستان‌های شیراز، ارسنجان، لامرد، آباده، لارستان، ارسنجان، لار و لامرد انجام شد.

مهدی غلامی ادامه داد: توزیع ۵۲ دستگاه تنور گازی و ۱۲ دستگاه آبگرمکن خورشیدی بین روستانشینان و ساکنان مناطق جنگلی، پایش و مونیتوریگ آفات در سطح استان، مبارزه با آفات جنگلی از جمله برگخوار سفید بلوط و آفت تشی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در بخش حفاظت است.

براساس این گزارش، تشکیل جلسه کارگروه تعامل کشوری با حضور مدیرکل دفتر حفاظت و هیئت همراه و نمایندگان سازمان صمت فارس پیرامون فعالیت معادن در عرصه‌های منابع طبیعی با نگاه زیست محیطی برای تعیین تکلیف ۲۴ محدوده معدنی از مهمترین برنامه‌های سفر هیات سازمانی به شیراز بود.

هیئت مذکور همچنین از محدوده معدنی مورد اختلاف پادگان شهید بهشتی در شهرستان بیضا، محل احداث پایگاه اطفا حریق غرب استان فارس در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت و نیز محل اعتبارات ماده۱۷ احیا و بازسازی معدن، بازدید کردند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار حوزه مهندسی عمران و ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « پایگاه امداد جنگل‌ها در فارس راه‌اندازی می‌شود » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *