آمادگی قطر برای پذیرش نیروی ایرانی / احتمال شارژ یارانه دهک ۴ تا ۹

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: آمادگی قطر برای پذیرش نیروی ایرانی / احتمال شارژ یارانه دهک ۴ تا ۹

هفته ای که گذشت هفته ای پر خبر در حوزه اشتغال و کار و تعاون بود و مهمترین اخبار به احتمال افزایش اعتبار مازاد ۸۰ هزار تومان برای دهکهای ۴ تا ۹، توقف اجرای اصلاحیه ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی، افزایش وام و تسهیلات مشاغل خانگی و صدور مجوز برای پذیرش ۴۲۰۰ نیروی کار ماهر ایرانی از سوی قطر اختصاص داشت.

به گزارش ایسنا، در هفته ای که گذشت خبری مبنی بر احتمال شارژ یارانه ۸۰ هزار تومانی برای خانوارهای دهکهای ۴ تا ۹ درآمدی بازتاب گسترده ای داشت. آنطور که مسئولان وزارت کار خبر داده اند احتمال دارد اعتبار مازاد ۸۰ هزار تومان که پیش از این برای خانوارهای دهک اول تا سوم شارژ شده بود، برای خانوارهای دهک‌های ۴ تا ۹ نیز فعال شود و دولت در آینده از سبد سلامت نظیر شوینده ها حمایت کند.

از دیگر رویدادهای بحث برانگیز این هفته توقف اجرای اصلاحیه ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی بود. نمایندگان مجلس توقف اجرای این قانون را به دلیل آنچه پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر اصلاح کل ماده عنوان شد، تصویب کردند در حالی که در جلسه علنی اردیبهشت ماه به دوفوریت آن رأی داده بودند.

اصلاحیه ماده پنج قانون بیمه کارگران ساختمانی پس از دو سال کشمکش و زحمت نمایندگان مجلس و تشکل های صنفی کارگران ساختمانی از تصویب مجلس گذشته و به تایید شورای نگهبان رسیده بود. در حال حاضر ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در صف انتظار بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که فعالان کارگری معتقدند با تصمیم توقف اجرای قانون، سرنوشت بیمه آنها در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

سفر وزیر کار قطر به کشورمان رویداد دیگر این هفته بود. در دیدار وی با وزیر کار کشورمان تفاهم‌نامه اعزام نیروی کار ماهر به این قطر امضا و بر توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های اشتغال و کارآفرینی، مهارت آموزی و ساماندهی اعزام نیروی کار تاکید شد.

وزیر کار قطر گفت که حدود ۳۰ هزار ایرانی در قطر شاغل هستند و آمادگی کشورش را برای صدور ۴۲۰۰ مجوز  پذیرش نیروی کار ایرانی اعلام کرد. مرتضوی – وزیر کار ایران نیز با ابراز خرسندی از حضور کشور دوست و برادر قطر از آمادگی برای گسترش همکاری‌ها میان دو کشور و اعزام نیروی کار ماهر و متخصص به قطر خبر داد.

این هفته معاون وزیر کار از پیش بینی افزایش سهم اشتغال خانگی در سال جاری خبر داد و اعلام کرد که ۱۵ درصد از کل اشتغال ایجادی در سال جاری از محل ‌طرح‌های مشاغل خانگی خواهد بود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی هم  از تشکیل اتحادیه سراسری تعاونی‌های مشاغل خانگی در سال جاری خبر داد و گفت: از یک میلیون شغل ایجاد شده در سال گذشته سهم مشاغل خانگی ۱۰ درصد بوده است.

سال گذشته‌ ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار جهت پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی اختصاص پیدا کرد که منجر به ایجاد بیش از ۱۰۳ هزار شغل شد. امسال این اعتبار به ۴۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته و با رشد ۳۳ درصدی همراه شده است.

برگزاری کنگره بین المللی تعاون خبر دیگری بود که از سوی عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران اعلام شد. به گفته علی مطیع جهانی این کنگره شهریور ماه امسال با حضور ریاست جمهوری و حضور ۴۰ کشور دنیا به میزبانی اتاق تعاون ایران برگزار می‌شود و تشکیل کمیته‌های تخصصی از برنامه های جانبی این کنگره خواهد بود.
انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « آمادگی قطر برای پذیرش نیروی ایرانی / احتمال شارژ یارانه دهک ۴ تا ۹ » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *