از چسب کاشی و سرامیک چگونه استفاده کنیم؟

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: از چسب کاشی و سرامیک چگونه استفاده کنیم؟

تعویض کاشی‌های حمام و سرویس بهداشتی می‌تواند نقش بسیار موثری در زیبایی و تغییر دکوراسیون این فضاها داشته باشد و ممکن است به دلایل مختلفی بخواهید کاشی‌های سرویس بهداشتی، حمام، پاسیو و… را تعویض کنید. برای تعویض کاشی‌ها به یک چسب کاشی و سرامیک باکیفیت و مرغوب نیاز دارید. از طرفی باید با نحوه استفاده از چسب کاشی به خوبی آشنایی داشته باشید.

به گزارش ایسنا و به نقل از شورلول ایران، در صورتی که از این چسب به خوبی استفاده نکنید، پس از مدتی کاشی‌ها شل شده و از دیوار جدا خواهند شد. بنابراین به منظور افزایش ایمنی کاشی‌ها و بالا بردن طول عمر آن‌ها باید استفاده اصولی از چسب را بیاموزید. به همین دلیل در ادامه قصد داریم شما را با نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک به طور کامل آشنا کنیم.

چسب کاشی و سرامیک چیست؟

چسب کاشی و سرامیک، پودر خشک تولیدشده در کارخانه است که با افزودن آب و یا لاتکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب در زمان استفاده باید حالت خمیری‌شکل داشته باشد. چسب‌های کاشی و سرامیک در دو نوع چسب پودری و خمیری مخلوط در بازار به فروش می‌رسند. چسب کاشی معمولاً از سیمان پورت هستند و پلیمرهای اصلاح‌شده با میزان چسبندگی بالا ساخته می‌شوند. نکته قابل توجه این است که از چسب کاشی می‌توان برای چسباندن کاشی روی بتن و یا حتی روی کاشی نیز استفاده کرد.

نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک

برای استفاده از چسب کاشی و سرامیک پودری در ابتدا باید سطح کار را از هرگونه آلودگی و ناهمواری تمیز کرد. سپس به میزان استاندارد درج‌شده روی کیسه پودر چسب را با آب قاطی کرد. در ادامه با استفاده از ماله دندانه‌دار یک لایه نازک و تقریباً یک‌دست از چسب را روی سطح کار پخش کرد. بهتر است برای چسبندگی بیشتر، مسیر دندانه‌ها موازی با یکدیگر باشند. هنگام قرار دادن کاشی و سرامیک توجه داشته باشید که عرض کاشی‌ها در جهت دندانه‌ها قرار بگیرند و سپس کاشی‌ها را بچرخانید و در جای خود محکم کنید. این کار موجب می‌شود تا پشت کاشی‌ها کاملاً به چسب آغشته شود و مقاومت آن‌ها افزایش پیدا کند. با توجه به میزان مقاومت سازه و وزن کاشی‌ها می‌توان از ضخامت کم (2 تا 5 میلیمتر) و ضخامت بالا (5 تا 15 میلیمتر) برای اجرای چسب استفاده کرد.

در صورت استفاده از چسب کاشی و سرامیک خمیری، نیازی به ترکیب چسب با آب نیست و چسب آماده برای اجرای کاشی‌کاری‌ست. در برخی مواقع، نیاز است تا کاشی‌کاری به صورت بستر جامد انجام شود. در این صورت نباید میان کاشی‌ها هیچ گونه فضای خالی باقی بماند. این نوع کاشی‌کاری در نمای ساختمان، تراس، استخر و… اجرا می‌شود. در این صورت احتمال محبوس شدن هوا زیر کاشی‌ها و تخریب آن‌ها کاهش می‌یابد. زیرا مقاومت مکانیکی کاشی‌ها به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. البته این موضوع در صورتی امکان‌پذیر است که کاشی‌کاری با چسب کاملاً اصولی انجام شود. در صورت اجرای بستر جامد بهتر است چسب افزون‌بر سطح زیرکار به پشت کاشی‌ها نیز زده شود.

مزایای استفاده از چسب کاشی

استفاده از انواع چسب کاشی و سرامیک نسبت به ملات‌های سنتی از مزایای فوق العاده‌ای برخوردار است. به همین دلیل امروزه بسیاری از پیمانکاران و مهندسین چسب‌های کاشی را جایگزین ملات‌های سنتی کرده‌اند. از مهم‌ترین مزایای استفاده از چسب‌های کاشی و سرامیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

– هزینه بسیار پایین و مقرون‌به‌صرفه نسبت به روش‌های سنتی

– عدم افزایش ضخامت دیوار به دلیل نازک بودن لایه‌های چسب مورد استفاده در کاشی‌کاری

– سرعت بالای اجرای کار و همچنین کاهش میزان کثیفی محیط کار

– مقاومت بالای چسب کاشی و سرامیک در برابر عوامل مختلف و طول عمر قابل توجه آن‌ها

– برای اجرای کاشی‌کاری با استفاده از چسب کاشی و سرامیک نیازی به تخریب زیر کار نیست و به راحتی می‌توان روی کاشی‌های قدیمی نیز آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

– چسبندگی فوق‌العاده بالا و انعطاف‌پذیری قابل قبول از دیگر مزایای این چسب‌ها محسوب می‌شود.

نکات قابل توجه در رابطه با استفاده از چسب کاشی و سرامیک

میزان چسب کاشی و سرامیک، رطوبت سطح مورد نظر و متریال سطح زیر کار در اجرای کاشی‌کاری با چسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل بهتر است تا نحوه استفاده از چسب به صورت کاملاً اصولی انجام شود.

اصل و سالم بودن چسب کاشی و سرامیک در میزان مقاومت و کیفیت کاشی‌کاری نقش بسیار موثری دارد. از طرفی چسب‌های بی‌کیفیت می‌توانند منجر به لق شدن و افتادن کاشی‌ها شوند.

استانداردهای چسب را بررسی کرده و با توجه به دمای محیط مناسب‌ترین چسب را خریداری کنید.

آماده سازی سطح زیر کار کاشی‌کاری نیز نقش بسیار موثری در افزایش مقاومت چسب کاشی و سرامیک دارد. بنابراین سطح زیر کار را از هرگونه آلودگی و ناهمواری تمیز کنید و سپس چسب را روی سطح مورد استفاده قرار دهید.

انتهای رپرتاژ آگهی

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « از چسب کاشی و سرامیک چگونه استفاده کنیم؟ » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *