تشدید بارش در ۴ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۵ استان

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: تشدید بارش در ۴ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۵ استان

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارندگی و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و آبگرفتگی معابر در چهار استان، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در پنج استان همچنین وزش باد و افزایش ارتفاع موج تا ۲ متر در جنوب کشور هشدار داد.

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران، رعدو برق، وزش باد شدید از دوشنبه تا سه‌شنبه (۲۶ تا ۲۷ تیر) خبر داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در شمال و شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، غرب مازندران و سه‌شنبه در گیلان، غرب مازندران، شمال اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره جوی اختلال در سفرهای بین شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، سیلابی شدن مسیل‌ها، افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان‌آب، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی، احتیاط در عبور و مرور از مناطق کوهستانی، اجتناب از هر گونه تردد، توقف و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع و اطمینان از استحکام سازه‌های موقت را توصیه می‌کند.

این سازمان در ادامه از افزایش شدید گرادیان فشاری، وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک از یکشنبه تا چهارشنبه ( ۲۵ تا ۲۸ تیر) خبر داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، دوشنبه در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب و شرق خراسان رضوی، جنوب و شرق سمنان و شمال اصفهان، سه‌شنبه درشرق خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شمال اصفهان و شرق و جنوب سمنان و چهارشنبه در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق و خراسان رضوی  پیش‌بینی می‌شود.

در اثر این مخاطره جوی خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی، اجتناب از حضور در فضای باز، عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، خودداری از عبور و مرور، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و اجتناب از فعالیت‌های باغی و زراعی را توصیه می‌کند.

 این سازمان همچنین با صدور هشدار سطح زرد از افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج بین ۱.۵ تا ۲ متر از دوشنبه تا اواخر وقت جمعه ( ۲۶ تا ۳۰ تیر) در خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر، مناطق ساحلی شرق خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان خبر داد.

بر اثر این مخاطره جوی افزایش ارتفاع موج به‌ویژه در ساعت ظهر تا بعد از ظهر، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی ، احتمال اختلال در تردد کشتیهای تجاری در دریای عمان پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی احتیاط و رعایت موارد ایمنی در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی را توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « تشدید بارش در ۴ استان/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۵ استان » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *