بررسی اقدامات شهرداری تهران پیرامون نوسازی بافت های فرسوده در کمیسیون عمران

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: بررسی اقدامات شهرداری تهران پیرامون نوسازی بافت های فرسوده در کمیسیون عمران

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی اقدامات شهرداری تهران پیرامون نوسازی بافت های فرسوده پایتخت و اجرای طرح نهضت ملی مسکن در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا رضایی کوچی ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون شهردار تهران حضور پیدا کرد. در این جلسه اقدامات شهرداری تهران در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار پایتخت مورد بررسی قرار گرفت. همچنین  گزارشی از عملکرد این مجموعه در اجرای طرح نهضت ملی مسکن با حضور آقای زاکانی شهردار تهران و معاونان وی، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و  مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس  به کمیسیون ارائه شد و مورد بررسی قرار گرفت. 

وی در ادامه اظهار کرد: لازم است شهرداری‌ها برای ارائه خدمات مطلوب‌تر به مردم و اجرای برنامه‌های ساخت‌ مسکن تقویت شوند. هم اکنون شهرداری‌ها درحوزه عمرانی کمتر از دولت کار انجام نمی‌دهند و در زمینه ساخت مسکن نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. از این رو باید بیش از گدشته مورد حمایت قرار گیرند. اکنون شاهد افزایش قیمت مسکن در سراسر کشور به ویژه پایتخت به دلیل برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و کاهش صدور پروانه ساخت طی سال‌های گذشته هستیم. 

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بی تردید جاذبه شهر تهران با توجه به امکاناتی که در حوزه بیمارستان، دانشگاه و خدمات شهری دارد، بیش از سایر استان‌ها بوده و افرادی زیادی برای سکونت در این شهر اقدام می‌کنند. از طرفی نیز اقدامات صورت گرفته برای افزایش جاذبه در شهرها و روستاها برای افزایش ماندگاری جمعیت مطلوب نبوده و در این برنامه‌ها موفق عمل نکردیم. رای افزایش تولید مسکن در شهر تهران یا باید شهرهای جدیدی در اطراف پایتخت بسازیم که این امر به دلیل هزینه بر بودن ایجاد زیرساخت‌های مناسب بسیار دشوار است یا با سیاست‌های تشویقی ساخت خانه در بافت‌های فرسوده را افزایش دهیم. 

وی در ادامه تاکید کرد: برای افزایش تولید مسکن در تهران، بهترین راه، هدف گذاری ساخت خانه در مناطق بافت فرسوده است که زیرساخت مناسب به لحاظ آب و برق و مسیر تردد وجود دارد. باید با سیاست‌های تشویقی مردم و سرمایه‌گذاران را به سمت ساخت خانه در مناطق بافت فرسوده سوق دهیم و در کنار این اقدامات موثری برای افزایش جاذبه در شهرها در راستای ماندگاری جمعیت انجام دهیم. از نظر بنده طرح تفصیلی شهر تهران باید مورد بازنگری قرار گرفته و نگاه جدیدی در آن حاکم شود. 

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « بررسی اقدامات شهرداری تهران پیرامون نوسازی بافت های فرسوده در کمیسیون عمران » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *