۶۵ درصد صادرات زنجان به مقصد ترکیه است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از مهر: ۶۵ درصد صادرات زنجان به مقصد ترکیه است

به گزارش خبرنگار مهر، مجید گلشنی، صبح چهارشنبه در جلسه مدیران اقتصادی استان زنجان با سفیر ایران در ترکیه اظهار کرد: در زنجان یک هزار و ۲۵۰ فقره پروانه در حوزه صنعتی صادر شده که موجب اشتغال ۵۰ هزار نفر شده است.

وی تعداد پروانه‌های معدنی در استان را ۴۴۷ فقره برشمرد و گفت: ۳۹ ماده معدنی از معادن استان استخراج می‌شود و حقوق دولتی سالانه آن‌ها بیش از یک هزار میلیارد تومان است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه ۱۹۴ اتحادیه با بیش از ۴۳ هزار پروانه کسب در استان فعال است، ابراز کرد: سالانه ۱۵۰ هزار متر مربع فرش دستباف در استان تولید می‌شود و ۶۰ هزار نفر به شکل فصلی و ۳۰ هزار نفر به شکل دائم در این حرفه مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به اینکه زنجیره‌های تأمین و تولید در حوزه‌های مختلف مثل، نساجی، فولاد و مواد شوینده در استان زنجان متنوع است، عنوان کرد: سرمایه‌گذاری در زنجان ۲.۶ برابر میانگین کشوری است که بهره‌وری مناسبی دارد و زنجان سرمایه‎‌گذاری دولتی ندارد و سرمایه‌ها توسط بخش خصوصی شکل گرفته است.

گلشنی با بیان اینکه ۶۵ درصد صادرات از استان زنجان به مقصد ترکیه انجام می‌شود، بیان کرد: حجم واردات از ترکیه نیز با احتساب عبور موقت‌ها، حدود ۶۰ درصد است و اغلب صادرات بر پایه انرژی بوده و تلاش داریم این رویکرد را تغییر دهیم و نوع محصولات صادراتی و وارداتی را عوض کنیم.

وی رقم صادرات و واردات زنجان و ترکیه در سال گذشته را به ترتیب ۳۸۰ میلیون دلار و ۲۶۵ میلیون دلار خواند و گفت: بیش از ۹۵ درصد واردات و صادرات از طریق خطوط ریلی و حمل و نقل زمینی انجام می‌شود.

مدیرکل صمت استان زنجان تصریح کرد: به دلیل ضعیف بودن زیرساخت‌ها در مرز ترکیه نیازمند مرکز لجستیک در ترکیه هستیم و از طرفی فعال بودن میز ترکیه و اتاق مشترک نیز باید به طور جدی دنبال شود.

وی با اشاره به اینکه برای احداث شهرک سرمایه‌گذاری ترک‌ها تا سال ۹۸ اقدامات زیادی انجام شده بود، یادآور شد: با شیوع کرونا این موضوع منتفی شد و دوباره پیگیر ایجاد این شهرک هستیم.

گلشنی با اشاره به اینکه ظرفیت خدمات فنی و مهندسی زیادی در زنجان وجود دارد اما چارچوب‌های آن در ترکیه مشخص نیست، ادامه داد: باید در حوزه رایزن اقتصادی ترکیه بازنگری شود و توانمندی‌های صادراتی به کشورهای دیگر معرفی شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی علاقه‌مندی تعامل با ترکیه وجود دارد، خاطرنشان کرد: در حوزه لوازم خانگی، صنعت نساجی، خدمات فنی و مهندسی، مصالح ساختمانی و فرش دستباف ظرفیت‌هایی برای تعامل بیشتر دیده می‌شود.

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « ۶۵ درصد صادرات زنجان به مقصد ترکیه است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *