آب شرب و بهداشتی پایدار مورد نیاز مرزها تامین شد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: آب شرب و بهداشتی پایدار مورد نیاز مرزها تامین شد

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از تامین آب پایدار کمی و کیفی برای مراسم اربعین حسینی درمرزها خبر داد و این مهم را جزو راهبردهای اصلی آبفای کشور دانست.

به‌گزارش ایسنا، اتابک جعفری در جمع خبرنگاران به مشکلات تامین آب از طریق تانکر اشاره کرد و گفت: به دلیل گرمای هوا و سهولت دسترسی زائران به آب پایدار ممکن است آبرسانی سیار نسبت به آب پایدار ناایمن تر باشد، به همین دلیل از طریق توسعه شبکه توزیع و خطوط انتقال در مرزها، آبرسانی از طریق تانکر تا حد بسیاری کاهش پیدا کرده و به منظور نظارت هرچه بیشتر از جنبه کیفی با حفاری چاه، ایجاد خطوط انتقال، احداث مخزن و اتصال منابع آبی مطمئن، آب به طور دائم و پیوسته در مرزها در دسترس زائران قرار گرفت.

وی افزود: از مرز ریمدان در سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از مرزهای ورودی زائر به کشور تا مرز مهران به عنوان پرترددترین مرز کشوردر ایام اربعین، آب پایدار و بهداشتی برقرار شده است.

وی با بیان اینکه خدمات رسانی از لحاظ کیفی و کمی باید در شان زوار امام حسین (ع) باشد، تاکید کرد: در مرز مهران خط جمع آوری فاضلاب نیز به شکلی شایسته ایجاد شد و پساب به طور کامل به تصفیه خانه فاضلاب مهران منتقل می شود.

جعفری مرز مهران را با تردد بیش از ۷۰ درصد زائران پرترددترین مرز در ایام اربعین خواند و عنوان کرد: انشعاب آب مورد نیاز برای آب سردکن هایی که در مرزها تعبیه شده به وسیله شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تامین شده و برای سال جاری نیز تعداد آب سردکن ها افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: کلیه مواکب و تاسیسات موجود در مهران به آب پایداردسترسی دارند و حتی پارکینگ بزرگی که ۴۰ هزار خودرو را در خود جای می دهد نیز هم آب شرب و هم آب سرویس های بهداشتی به صورت پایدار و با کیفیت مطلوب تامین شده است.

وی به شش استان مرزی درگیر در مراسم اربعین اشاره کرد و گفت: در سیستان و بلوچستان دو مرز ریمدان و میرجاوه، در خوزستان مرزهای چذابه و شلمچه، کرمانشاه مرزهای سومار و خسروی، ایلام مرز مهران، کردستان مرز باشماق و آذربایجان غربی پایانه تمرچین جزو نقاطی هستند که خدمات آبرسانی و آب پایدار و با استاندارد مناسب آنها تامین شده است.

جعفری تصریح کرد: اکیپ های کنترل کیفی صنعت آب و فاضلاب نیز با حضور خود بر کیفیت آب توزیع شده از شبکه و تانکرها، در ایام اربعین نظارت لازم را خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خاطر نشان کرد: در گذشته آبرسانی بیشتر به صورت سیار و از طریق تانکرها صورت می گرفت که امری سخت و دشوار و با امکان ایجاد آلودگی ثانویه در بین زوار بود. اما با برنامه ریزی مناسب و مطالعات صورت گرفته، آب به صورت مطمئن در تمام ۹ پایانه مرزی به صورت پایدار برقرار شد و تا حد امکان آبرسانی سیار فقط برای مواقع ضرور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اولین هدف تامین آب با کیفیت مطلوب و گوارا و هدف بعدی ایجاد امکانات در شان زوار عتبات عالیات بوده است.

جعفری به خدمت رسانی شرکت آب و فاضلاب کشور در شهرهای زیارتی عراق نیز اشاره کرد و گفت: در شهر کربلا شرکت آب و فاضلاب استان تهران مسئولیت خدمات رسانی را برعهده دارد و اقداماتی شامل ایجاد انشعاب های کافی و مناسب برای مواکب و مراکزی که نیاز آبی دارند، ایجاد ۱۰۰۰ دوش حمام، تامین آب سرویس های بهداشتی، کمک رسانی در توزیع آب بسته بندی شده و انتقال تانکرهای سیار به شهرهای زیارتی را پیش بینی کرده ایم.

وی در پایان به حضور افتخاری پرسنل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در مرزها و شهرهای زیارتی عراق اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از نکات بارز حضور خیرخواهانه برخی شرکت های پیمانکاری، کارکنان و حتی بازنشستگان برای خدمت رسانی به زائران در مرزها و شهرهای زیارتی است که سبب شده تا کار خدمت به زوار تا حد زیادی تسهیل شود.

انتهای پیام

بروزترین اخبار حوزه مهندسی را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « آب شرب و بهداشتی پایدار مورد نیاز مرزها تامین شد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *