پیگیری رفع خطر گودهای پر خطر شهرداری تهران/لزوم آماده سازی کالبد شهر برای مواجهه با زلزله

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: پیگیری رفع خطر گودهای پر خطر شهرداری تهران/لزوم آماده سازی کالبد شهر برای مواجهه با زلزله

شهردار تهران از پیگیری رفع خطر گودهای پر خطر در اختیار شهرداری تهران خبر داد و گفت: گودهای مربوط به دیگران که صاحبان آنها دقت لازم را ندارند قطعا از طریق معرفی به دستگاه قضایی رفع خطر آنها دنبال خواهد شد.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی در حاشیه نشست بررسی راهکارهای افزایش تاب‌آوری شهر تهران که در قالب جلسات «کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله» برگزار شد، گفت: امروز از بعد تحقق همفکری و تلاش جمعی در حوزه تاب‌آوری شهر تهران در برابر زلزله با جمع شدن اساتید اتفاق مبارکی افتاد. اساتیدی که از دانشگاه‌های مختلف و برتر کشور دعوت شدند و شورا به عنوان متصدی برگزاری این جلسه به صورت فعال، مباحث کارشناسی و فنی خوبی مطرح کردند.

وی افزود: صحبت اصلی این جلسه این بود که آیا امکان آمدن زلزله‌ای با مقیاس بالاتر از هفت ریشتر در تهران وجود دارد یا خیر؟ و اینکه در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در این حوزه چه اقداماتی در این حوزه می‌توان انجام داد. اساتید صاحبنظر صحبت‌های خود را مطرح کردند. زلزله قطعا در کانون گسل و پیرامون آن خطرات متفاوت و غیر قابل مقایسه‌ای دارد. هر روز باید آمادگی لازم ایجاد شود و در مسیر اولویت اقدامات قبل از وقوع حادثه حرکت کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: همه موارد و سناریوها باید در نظر گرفته شود. موضوع استحکام بنا و زیرساخت‌های شهری باید مورد توجه قرار گیرد اما ظرف ۳۰۰۰ سال گذشته زلزله‌ای که کانون آن شهر تهران باشد رخ نداده، لذا آمارهایی که ذهن مردم را درگیر زلزله‌هایی با مقیاس بالا در شهر تهران کند خارج از ذهن است؛ اما سه گسل پیرامونی وجود دارد که بر روی سازه‌های بلند تاثیرگذار هستند؛ لذا باید اولویت را به سازه‌های بلند در شهر تهران داد.

۹ دستگاه، ۱۶ هزار ساختمان بلندمرتبه شهر را پایش می‌کنند

شهردار تهران با تأکید بر اینکه باید مسیر درست نوسازی برای همه مجموعه‌های شهر در نظر گرفته شود، افزود: برای شهرداری تهران پیشگیری در این حوزه مقدم است. پیشگیری به این معنا که استحکام بخشی ابنیه مسکونی مردم و زیرساخت‌های شهری به عنوان اولویت قرار گیرد. در حقیقت کاری که انجام داده‌ایم توجه به بافت ناپایدار و ناایمن شهر است. لذا برای اولین بار در تاریخ کشور ۹ دستگاه، ۱۶ هزار ساختمان بلندمرتبه شهر را پایش می‌کنند.

تحقق مقاوم سازی پلاک‌های ریزدانه پایتخت اهداف شهرداری تهران 

به گفته زاکانی، همچنین طرحی تحت عنوان پویش «محله امن» آغاز شده که طی آن ۹۰۰ نفر آموزش‌های لازم را می‌بینند و تیم‌های ما به ۱۲۸ هزار پلاک که بالغ بر یک میلیون نفر را در حدود ۳۵۰ هزار خانواده می‌شوند، پوشش می‌دهند. قطعا آغاز این طرح اطلاع رسانی عمومی می‌شود و یکی از اهداف ما تحقق مقاوم سازی پلاک‌های ریزدانه است. یعنی شناسایی آنها محقق و نوسازی آنها آغاز شود.

کالبد شهر باید برای مواجهه با زلزله آماده شود

وی ادامه داد: نکته دیگری که باید مد نظر قرار گیرد این است که کالبد شهر برای مواجهه با شرایط مخاطره آمیز همچون زلزله آماده شود و در این میان نوسازی بافت ناپایدار مورد توجه قرار گیرد. موضوعی که می‌تواند اهرمی برای تغییر و تحول شهر و ارائه خدمات بهتر قرار گیرد.

شهردار تهران اظهار کرد: اگر به سمتی برویم که حذف گاز در تهران صورت بگیرد خطرات ناشی از آن نیز حذف خواهد شد و با استفاده از انرژی برق به عنوان جایگزین در هنگام بروز حوادثی چون زلزله ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول خطرات را از این طریق کاهش دهیم. از سوی دیگر باید در حوزه آموزش و مواجهه با حوادث اقدامات موثری را انجام دهیم که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران در این حوزه اقدامات گسترده‌ای را آغاز کرده و در مجموع مکلف هستیم دست به دست هم دهیم و ارائه خدمات مناسبی به شهروندان داشته باشیم.

به گفته شهردار تهران، شهر تهران تا کنون طی ۳۰۰۰ سال گذشته زلزله بزرگی ندیده و پیرامون تهران زلزله‌های بزرگ داشتیم که روی ساختمان‌های بلندمرتبه تاثیرگذار است. لذا در جهت ایمن سازی این ساختمان‌ها و زیرساخت‌های شهر، باید گام‌های موثر برداریم.

زاکانی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت گودهای پر خطر شهر تهران؟ نیز گفت: گودهای پر خطر مربوط به شهرداری تهران با عزم بزرگی که شکل گرفت بخشی از آنها همچون گود برج میلاد رفع خطر شده است و گودهای باقیمانده نیز برای رفع خطر در دستور کار قرار گرفته و در حال انجام است اما گودهای مربوط به دیگران که صاحبان آنها دقت لازم را ندارند قطعا از طریق معرفی به دستگاه قضایی رفع خطر آنها دنبال خواهد شد.

در شهرداری تهران هنوز پولی نگرفته‌ام

شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اعطای نمایندگی ویژه از سوی رئیس جمهور در موضوع آسیب‌های اجتماعی، گفت: بر اساس اصل ۱۲۷ قانون رئیس جمهور می‌تواند نماینده‌های ویژه‌ای در امور مختلف داشته باشد که این اقدام نیز بر همین اساس بوده اما هنوز این کار انجام نشده و هر گاه که این امر محقق شود در خصوص آن توضیحات لازم را ارائه می‌کنم اما در خصوص دو شغله بودن و دریافت حقوق باید بگویم در شهرداری تهران نیز هنوز پولی نگرفته‌ام، چه برسد برای این مورد.

شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری در خصوص موضوع بارگذاری‌های بزرگ در قالب جهاد مسکن و توجه به موضوع گسل‌ها در کمیسیون ماده ۵ گفت: کل گسل‌های تهران در پهنه طرح تفصیلی ثبت شده است؛ لذا خارج از قواعد آن نمی‌توانیم الزام یا کاری انجام دهیم. اگر شائبه‌ای در این خصوص وجود داشته باشد که یک گسل چه شرایطی دارد مرکز تحقیقات راه و شهرسازی باید مجوزهای لازم را بدهد.

به گفته وی، قطعا همه اقدامات مبتنی بر شرایطی خواهد بود که شهر به سمت ایمنی پیش برود. در حال حاضر نیز در موضوع «محله کن» ۵۰۰۰ پلاک که عمدتا فرسوده و کوچک مقیاس بودند و به موضوع جان مردم و آسیب به آن مرتبط بود. لذا در کمیسیون ماده ۵ برای یک معضل ارائه طریق کردیم و طرحی را در آنجا جایگزین کردیم که اقدام بسیار بزرگی محسوب می‌شود. قطعا مسیری که می‌رویم توجه به مصالح شهر و منافع مردم است. در حال حاضر محله‌هایی همچون اسلام آباد، نفرآباد، کن، ونک، حصارک و شمیران نو در دست مطالعه هستند. چرا که محله‌ای همچون شمیران نو نیاز به نوسازی عمومی دارد که باید به نفع مردم و شهر این اقدام انجام شود.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « پیگیری رفع خطر گودهای پر خطر شهرداری تهران/لزوم آماده سازی کالبد شهر برای مواجهه با زلزله » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *