دلایل ناباروری در مردان چیست؟

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: دلایل ناباروری در مردان چیست؟

ایسنا/قزوین یک پزشک اورولوژیست، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری، فلوشیب آندرولوژی گفت: دلایل ناباروری مردان به چهار گروه، علل پیش بیضه‌ای یا علل مغزی، بیماری‌های بیضه‌ای، علل بعد بیضه‌ای و عوامل مرتبط با اسپرم تقسیم می‌شود.

علی اکبر کرمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: متأسفانه نرخ ناباروری سالانه در حال افزایش است و به طور میانگین از هر هفت زوج، یک زوج با مشکلات ناباروری دست و پنجه نرم می‌کند.

وی ادامه داد: دلایل ناباروری مردان به چهار گروه، علل پیش بیضه‌ای یا علل مغزی، بیماری‌های بیضه‌ای، علل بعد بیضه‌ای و عوامل مرتبط با اسپرم تقسیم می‌شود. اما اگر به زبان ساده‌تر بگوییم، ناباروری مردان می‌تواند ناشی از تولید کم اسپرم، عملکرد غیرطبیعی اسپرم یا انسداد اسپرم‌ها، انواع بیماری‌ها، جراحات، مشکلات مزمن سلامت و انتخاب شیوه غلط زندگی باشد.‌

این اورولوژیست تصریح کرد: با توجه به عملکرد مغز که وظیفه فرماندهی در بدن دارد، هر گونه اختلال در ترشح هورمون‌های مغزی می‌تواند موجب ناباروری شود. از جمله این بیماری‌ها سندرم‌های «کالمن» است که در نهایت منجر به بروز اختلال بویایی و ناباروری می‌شود.

وی بیان کرد: بیماری‌های بیضه شامل هرگونه اختلال ساختمانی، ژنتیکی و عملکردی بیضه است. سندرم‌های کلاین فلتر، ضربه به بیضه، اوریون، تب مالت، واریکوسل و هیدروسل از علل شایع آسیب بیضه و عدم تولید اسپرم هستند که می‌توانند در ناباروری تأثیرگذار باشند.

کرمی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نکاتی که در امر باروری تأثیرگذار است، وجود اسپرم کافی و سلامت است. اسپرم باید عملکرد داشته باشد و قادر به حرکت باشد. اگر حرکت یا عملکرد اسپرم غیرطبیعی باشد، ممکن است اسپرم نتواند به تخمک برسد یا به آن نفوذ کند.

این پزشک در پایان گفت: با توجه به علم روز، ناباروری اختلالی قابل درمان است و افراد با در نظر گرفتن سبک زندگی سالم، دوری از دخانیات، مصرف غذاهای سالم و استاندارد می‌توانند از بروز انواع و اقسام بیماری و اختلال ازجمله ناباروری جلوگیری کنند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « دلایل ناباروری در مردان چیست؟ » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *