چین موتور جدیدی را برای فرود روی ماه آزمایش کرد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: چین موتور جدیدی را برای فرود روی ماه آزمایش کرد

دانشمندان و مهندسان موشکی چین روز شنبه آزمایش بزرگی را بر روی نوع جدیدی از موتور موشک انجام دادند که مهمترین بخش در تلاش این کشور برای فرود فضانوردان خود روی ماه خواهد بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، به گفته‌ی آکادمی فناوری نیروی محرکه هوافضا در استان شنشی(Shaanxi)، سازنده‌ی اصلی موتورهای موشک پیشران مایع در چین، آزمایش احتراق چندگانه در یک مرکز آزمایش موتور با موفقیت انجام و مراحل فعالیت موتور تایید شد.

این آکادمی که یکی از شرکت‌های تابعه‌ی شرکت علوم و فناوری هوافضای چین است روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نتایج این آزمایش برای نهایی کردن طراحی موتور و بهبود اعتبار آن استفاده خواهد شد.

طراحان گفتند که موتور جدید اکسیژن مایع و نفت سفید مصرف می‌کند و نیروی رانش ۱۳۰ تنی دارد و قابل استفاده مجدد است. این موتور، پیشران اصلی موشک لانگ مارچ ۱۰ خواهد بود که وظیفه ارسال فضانوردان به ماه را بر عهده دارد.

در حال حاضر، این موتور هفت آزمایش احتراق را پشت سر گذاشته و تقریبا یک ساعت فعال بوده است.

با توجه به ماموریت مهم این موتور، طراحان گفتند که باید کارآمد و قابل اطمینان باشد و بنابراین باید به طور جامع آزمایش شود.

به‌ گفته‌ی آکادمی فناوری وسایل نقلیه پرتابی چین، موشکی که روی ماه فرود می‌آید ۸۸.۵ متر ارتفاع خواهد داشت که تقریبا به اندازه‌ی یک ساختمان مسکونی ۳۱ طبقه است. این موشک غول پیکر دارای وزن پرتابی ۲۱۸۷ تن خواهد بود و می‌تواند فضاپیمایی با وزن حداقل ۲۷ تن را در مسیر انتقال از زمین به ماه قرار دهد.

چین مصمم است فضانوردان خود را پیش از سال ۲۰۳۰ بر روی ماه فرود آورد و قصد دارد در آینده‌ یک پایگاه علمی در آن جا ایجاد کند.

برای دستیابی به این هدف، آژانس فضایی سرنشین‌دار چین تحقیق و توسعه مجموعه‌ای از سخت افزارهای فضایی نسل جدید مانند فضاپیما و ماه‌نورد جدید را در نظر دارد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « چین موتور جدیدی را برای فرود روی ماه آزمایش کرد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *