در یک دهه آینده بیش از ۸۰ میلیون مشاغل موجود از بین خواهد رفت/ فرسودگی کارگاههای فنی و حرفه ای

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: در یک دهه آینده بیش از ۸۰ میلیون مشاغل موجود از بین خواهد رفت/ فرسودگی کارگاههای فنی و حرفه ای

ایسنا/اردبیل مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با تأکید بر اهمیت مهارت آموزی نوین، به مستهلک شدن کارگاههای آموزش فنی و حرفه ای استان اشاره کرد و گفت: در یک دهه آینده بیش از ۸۰ میلیون از مشاغل موجود از بین خواهد رفت.

رحیم یونسی، در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه طبق پیش بینی ها در یک دهه آینده بیش از ۸۰ میلیون از مشاغل موجود از بین خواهد رفت، افزود: مشاغل آینده و آینده مشاغل جزو دغدغه های مهم سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور است.

وی ادامه داد: از جمع افرادی که در دوره های فنی و حرفه ای آموزش می بینند متأسفانه حتی ۳۰ درصد از آنها برای مشاغل آینده تربیت نمی شوند.

یونسی اضافه کرد: برای به روز کردن آموزش های فنی و حرفه ای با کمک بخش خصوصی و با اجرای طرح هایی مانند جوار کارگاهی و بین کارگاهی تلاش خواهیم کرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بیان کرد: کارشناس مشاوره در سازمان فنی و حرفه ای برای مشاوره به مراجعه کنندگان جهت مهارت آموزی مستقر است، اما بدلیل ترافیک کاری و ساختار نامناسب نمی توانیم استعدادسنجی و رغبت سنجی شایسته از مهارت آموزان داشته باشیم.

یونسی تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و در اساسنامه جدید سازمان شرایط لازم برای استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و خیرین مهارت آموزی و دیگر گشایش ها تدوین شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه از سال ۱۳۹۰ تاکنون جذب مربی در سازمان انجام نشده است، گفت: شرایط اعتباری سازمان اجازه تجهیز کارگاهی و جذب مربی را نمی دهد و اگر بخواهیم مثلا کارگاه خودروی فنی و حرفه ای را برای آموزش روز تجهیز کنیم باید اعتبار چند شهرستان را صرف آن نماییم.

یونسی اظهار کرد: کارگاههای فنی و حرفه ای قدیمی و فرسوده شده اند و همچنین چسبندگی نیرو در سازمان از مشکلات دیگر است و برای به روز کردن آموزش ها نمی توانیم مربیان سال های گذشته را کنار بگذاریم.

وی از سیاست سازمان برای شناسایی بخش خصوصی در حوزه تجهیزات و مهارت خبر داد و گفت: مربیان متقاضی آموزش با درج مدارک خود در سایت سازمان می توانند درخواست صدور آی دی کارت کنند و بعد از طی مراحل قانونی، آموزش دوره ها را بصورت پروژه ای با مربیگری آنها برگزار خواهیم کرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان افزود: با اداره کل آموزش و پرورش استان در راستای اجرای طرح تابستانی مهارت همکاری خواهیم کرد و در این زمینه ۱۱۶ دوره برای دانش آموزان تعریف کرده ایم و این دوره های کوتاه مدت فنی و حرفه ای سرآغازی برای آشنایی دانش آموزان با برخی از مشاغل خواهد بود تا در انتخاب شغل آینده خود دقیق شوند.

یونسی گفت: با دانشکده فنی اردبیل مکاتباتی را انجام داده ایم و در صورت نیاز با تجهیزات و مربیان و کارگاههای سازمان فنی و حرفه ای حتما با این دانشکده همکاری خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه یکی از ساختمان های اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان در ابعاد ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع در شهرک صنعتی شماره دو اردبیل واقع شده و در سال های گذشته بدلیل تأمین نشدن اعتبار از پیمانکار خلع ید شد و در سالهای گذشته بلااستفاده مانده است، خاطرنشان کرد: طی قراردادی بصورت مشترک با بخش خصوصی در قالب ماده ۲۷ فعال خواهد شد و در ازای تکمیل توسط بخش خصوصی بصورت اجاره بها در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت و در صورت به توافق نرسیدن با بخش خصوصی با شرکت شهرکهای صنعتی استان به توافق خواهیم رسید.

انتهای پیام

  

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « در یک دهه آینده بیش از ۸۰ میلیون مشاغل موجود از بین خواهد رفت/ فرسودگی کارگاههای فنی و حرفه ای » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *