همکاری ستاد زیست‌فناوری با بنیاد علم ایران برای توسعه ۶ حوزه فناوری/با انقلاب زیستی مواجهیم

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: همکاری ستاد زیست‌فناوری با بنیاد علم ایران برای توسعه ۶ حوزه فناوری/با انقلاب زیستی مواجهیم

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق با تاکید بر این‌که با انقلاب زیستی مواجهیم، از همکاری این ستاد با بنیاد علم ایران برای توسعه ۶ حوزه فناوری خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدحسین متالهی اردکانی در نشست خبری امروز که در محل ساختمان معاونت علمی ریاست‌جمهوری، برگزار شد، گفت: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری طی یک دهه اخیر همواره پیگیر نفوذ فناوری در اقتصاد و ورود صنایع بزرگ کشور به واسطه فناوری‌های راهبردی بوده، از این رو در حال حاضر اکوسیستم کارآفرینی و ادبیات رایج در دانشگاه‌ها، استارت‌آپها و کل کشور مدیون تلاش‌های مسؤولان قبلی معاونت علمی بوده است، ولی در کلان کشور شاهدیم سهم دانش‌بنیان در تولید ناخالص داخلی آن طور که باید، رشد نکرده است.

وی  با تاکید بر اینکه باید برای تاثیر بیشتر فناوری در تولید ناخالص داخلی و اقتصاد کلان به سمت توسعه فناوری‌های نوین برویم، اظهار کرد: توجه به فناوری‌های آینده‌ساز باید بیشتر صورت گیرد و تمرکز ما بر توجه به ایده‌های عمیق موجب شده نگاه ما به توسعه فناوری کم‌رنگ شده است. 

متالهی اردکانی، توجه به توسعه فناوری راهبردی، ساختن زیرساخت‌ها و ورود به مسابقات فناوری را از اهداف ستادهای توسعه عنوان کرد و یادآور شد: ستاد زیست‌فناوری علاوه بر رسالت کلان خود، پیرو قانون شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، یک نگاه کلان به این حوزه دارد که منحصر به بخش خاصی از زنجیره تبدیل علم به ثروت نیست؛ از این رو اهتمام ویژه‌ای به توسعه فناوری راهبردی داریم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری و پزشکی دقیق با اشاره به فعالیت ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه زیست فناوری و پزشکی دقیق، خاطر نشان کرد: در حال حاضر محصولات زیستی ایران به ۱۷ کشور دنیا صادر می‌شود و رتبه چهارم آسیا در تولید داروهای زیستی را داریم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری و پزشکی دقیق، توسعه فناوری را از دغدغه‌های ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری دانست و گفت: ایجاد زیر ساخت‌ها برای توسعه فناوری‌های آینده از ماموریت‌های ستادهای راهبردی است.

ماموریت ستاد فناوری‌های زیستی

متالهی اردکانی با اشاره به ماموریت‌های این ستاد،  اظهار کرد: این ستاد علاوه بر سیاست‌گذاری و ایجاد هماهنگی میان نهادهای مرتبط، تمرکز ویژه‌ای بر توسعه فناوری‌های راهبردی دارد.

وی فناوری زیستی در کشور را درخت تنومند و کهنسالی توصیف کرد که نهادهایی چون سرم‌سازی رازی و انستیتوپاستور سابقه ۱۰۰ ساله را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر علاوه بر تولید و صادرات داروهای بیولوژیک به سمت صادرات دانش فنی در حرکت هستیم. 

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری و پزشکی دقیق با بیان اینکه زیست‌فناوری یک تکنولوژی نوظهور نیست و سابقه آن به قدمت زندگی بشر می‌رسد، گفت: زندگی ما به موجودات زنده وابسته است و لازم است نسبتی میان ما و توسعه فناوری ایجاد شود، ولی ما همگامی با دنیا در زمینه توسعه فناوری‌های این حوزه را از دست داده‌ایم، در حالی که در سال ۲۰۱۰ دنیا وارد فضای جدید زیست فناوری شده است.

وی با بیان اینکه کشورهای پیشرو از چند سال قبل متوجه این تغییرات شده‌اند، گفت: اکنون انقلاب زیستی آغاز شده است، به گونه‌ای که به استناد گزارش‌های بین‌المللی منتشر شده از ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ شاهد اثرگذاری اقتصاد سالانه ۴ تریلیون دلاری هستیم که این موضوع علاوه بر کشورهای پیشرو در کشورهای همسایه نیز مشهود است.

متالهی اردکانی گفت: کشور ما، ظرفیت‌های انسانی منحصر به فردی در زمینه بیوتکنولوژی دارد که می‌تواند با همت ویژه و فاصله زمانی کوتاهی کشور را به مسابقه فناورانه‌ای فراخواند.

برنامه‌های در دستور کار

وی با اشاره به برنامه‌های ستاد گفت: برای توانمندسازی جامعه دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان و از سوی دیگر توسعه فناوری زیستی جدید نیاز به زیرساخت‌های ملی داریم که این موضوع در ستاد توسعه زیست‌فناوری در حال پیگیری است.

حمایت از پروژه‌های دانشگاهی در ۶ محور با همکاری بنیاد علم ایران

متالهی اردکانی از اجرای یک برنامه کلان با همکاری بنیاد علم ایران خبر داد و گفت: قرار است با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران (بنیاد علم ایران) در ۶ حوزه فناوری جامعه پژوهشی را درگیر زیست‌فناوری کنیم.

وی با اشاره به حوزه‌های این طرح‌های پژوهشی، گفت: ایمنی درمانی و درمان سرطان، ژن درمانی، داروهای مبتنی بر نوکلئیک اسید و میکروبیوم، توسعه و طراحی سویه‌های صنعتی و بایومولکول‌ها و اصلاح نژاد مولکولی حوزه‌هایی هستند که بر اساس آن پایان‌نامه‌ها و رساله های دکتری حمایت می‌شوند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « همکاری ستاد زیست‌فناوری با بنیاد علم ایران برای توسعه ۶ حوزه فناوری/با انقلاب زیستی مواجهیم » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *