افزایش ۲ برابری تاسیس ایستگاه‌های هواشناسی جدید در کشور

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: افزایش ۲ برابری تاسیس ایستگاه‌های هواشناسی جدید در کشور

معاون فنی،‌ شبکه دیدبانی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور گفت: بر اساس برنامه قرار است به‌زودی فرایند تامین نخستین دستگاه «ویندپروفایلر» فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) آغاز شود.

به گارش ایسنا، فرح محمدی در جمع تعدادی از مدیران کل هواشناسی استان‌ها اظهار کرد: «ویند پروفایلر» جزو تجهیزات نوین و پیشرفته هواشناسی است که وضعیت سرعت و جهت باد را در لایه‌های مختلف جو سنجش می‌کند و کمک زیادی به ایمنی عملیات‌های پروازی به‌ویژه به هنگام فرود می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از احتمال تجهیز فرودگاه‌های تبریز و اردبیل به ویندپروفایلر خبر داد و گفت: در صورت نهایی شدن این موضوع، این فرودگاه‌ها نیز به این تجهیز مهم هواشناسی مجهز می‌شوند.

معاون فنی،‌ شبکه دیدبانی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور در بخش دیگری به توسعه زیرساختی‌های هواشناسی در چهار سال اخیر اشاره کرد و ادامه داد: در چهار سال اخیر ۲۶۰ ایستگاه در سازمان هواشناسی کشور تاسیس شده که بیش از دو برابر تعداد ایستگاه‌های ایجاد شده در چهار سال قبل از آن است.

محمدی افزود: در چهار سال منتهی به پایان سال ۱۳۹۷ تنها ۲۵ ایستگاه اقلیم‌شناسی خودکار در کشور تاسیس شده بود که در چهار سال اخیر ۷۵ ایستگاه اقلیم شناسی جدید تاسیس شده است.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های هواشناسی در حوزه ساختمانی و فناوری جهش قابل توجهی در چهار سال اخیر داشته است، افزود: از زمان عضویت ایران در سازمان جهانی هواشناسی تا سال ۱۴۰۱ یعنی حدود بیش از ۶۰ سال اخیر فقط حدود ۷۶ ایستگاه هواشناسی بین‌المللی در کشور فعالیت می‌کرد که سال گذشته ۵۰ ایستگاه جدید ایران به شبکه دیدبانی جهانی موسوم به GBON اضافه شد.

معاون فنی،‌ شبکه دیدبانی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: با این اقدام تعداد ایستگاه‌های بین‌المللی هواشناسی کشور به حدود ۱۲۶ مورد رسید.

محمدی اضافه کرد: علاوه بر این سازمان هواشناسی تلاش می‌کند ۵۰ ایستگاه دیگر نیز به شبکه دیدبانی جهانی اضافه شود تا قدرت تفکیک زمانی و مکانی داده‌های دیدبانی سطح زمین ارتقا و خلاء‌های موجود در این شبکه تکمیل شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، وی در پایان اظهار کرد: با افزایش تعداد ایستگاه‌های بین المللی هواشناسی کشور، کیفیت پیش‌بینی‌های جوی در مدل‌های عددی جهانی نیز ارتقاء می‌یابد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « افزایش ۲ برابری تاسیس ایستگاه‌های هواشناسی جدید در کشور » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *