لزوم حل مشکلات روستای پس قلعه/تصرف بستر رودخانه و استقرار تخت های غیرمجاز در محور در بند

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: لزوم حل مشکلات روستای پس قلعه/تصرف بستر رودخانه و استقرار تخت های غیرمجاز در محور در بند

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران بر لزوم حل مشکلات ستاد امور هماهنگی کوهستان و روستای پس قلعه در منطقه یک تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، سوده نجفی در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به مشکلات ستاد امور هماهنگی کوهستان منطقه یک و روستای پس قلعه اظهار کرد: محدوده حریم کوهستانی منطقه یک، شامل مسیر کوهپیمایی و گردشگری درکه، توچال، دربند، گلاب‌دره، کلکچال و دارآباد در مساحتی حدود ۱۰۵ کیلومتر مربع واقع شده که در ایام پایانی هفته و تعطیلات، پذیرای دهها هزار نفر کوهنورد و گردشگر داخلی و خارجی می‌باشد.

وی ادامه داد: با توجه به وسعت محدوده و اهمیت پیشگیری از حوادث احتمالی و امداد رسانی به موقع و همچنین نظارت بر جمع آوری زباله‌ها و پاکسازی کوهستان و مسیر آن، ارائه خدمات بهینه امور شهری، فنی عمرانی، فرهنگی، گردشگری و امداد و نجات ضروری می‌باشد و نواحی ۲ ،۳ ،۴ ۵، ۶ و ۱۰ منطقه یک شهرداری تهران در حاشیه کوهساران واقع شده‌اند که وجود شش رود دره اصلی شهر تهران در این محدوده به عنوان ریه‌های تنفسی شهر تهران از دیگر نکات مهم است.

نجفی گفت: این مجموعه به عنوان ستاد هماهنگی امور کوهستان تأسیس و در حال فعالیت است؛ در حالی که امور اجرائی کوهستان را به این ستاد واگذار کردند و این موضوع دارای تناقض است. چارت سازمانی این ستاد یک پست مدیر ۱۴ و تعداد ۵ پست کارشناس (مجموعا ۶ نفر) است که در عمل، جذابیت برای پرسنل شهرداری جهت انتقال به این ستاد و انگیزه ادامه همکاری را برای پرسنل موجود از بین برده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بازدید از منطقه یک و حضور در جمع پرسنل ستاد ادامه داد: پیشنهادی که خود پرسنل این مجموعه داشتند این بود که چارت مصوب نواحی شهری برای آن در نظر گرفته شود تا بتوانند مأموریت‌های محوله را انجام دهند. به عنوان مثال نبود نیروهای شیفت شب، حریم بان، معبربان، ۱۳۷ و شهرسازی قدرت عمل و ابتکار را برای برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز از بین برده و این مجموعه با کمبود نیرو مواجه است و چندین مرحله در خصوص تصویب چارت پیشنهادی‌، مکاتبات با امضای شهردار منطقه برای معاونت منابع انسانی شهرداری ارسال شده؛ اما تاکنون اقدام موثری صورت نپذیرفته است.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران افزود: با توجه به صعب العبور بودن مسیرهای کوهستانی مکاتباتی در خصوص خودروهای آفرود، موتور چهارچرخ و موتور تریل برای این ستاد صورت گرفته؛ اما هنوز اقدامی انجام نشده و ساختمانی که برای این ستاد در نظر گرفتند بیشتر فضای آن در اختیار ادارات و ارگانهای دیگر از قبیل شورای حل اختلاف، مرکز بهداشت، سازمان تعزیرات و شورای شمیرانات قرار گرفته و فضایی که برای ناحیه باقی مانده یک واحد حدودا ۱۸۰ متری است که به دلیل عدم رسیدگی و نگهداری در سنوات قبل باعث استهلاک و فرسودگی شدید این واحد شده که این امر استقرار پرسنل در این محیط را با مشکلات فراوان مواجه کرده است.

سوده نجفی با اشاره به بودجه این ستاد گفت: اعتبارتی که برای این ناحیه در نظر گرفته شده در سال ۱۴۰۱ حدودا ۴ میلیارد تومان می باشد که با توجه به حجم کارهای عمرانی و وسعت محدوده ناحیه، بسیار کم است. قرارداد خدمات شهری ناحیه بصورت مشترک با ناحیه سه در نظر گرفته شده که این امر باعث عدم خدمات دهی مناسب به ناحیه کوهستان شده که تفکیک این قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات که بیشتر در محور دربند وجود دارد وجود پارکبان های غیرمجاز، تصرف بستر رودخانه و استقرار تخت های غیرمجاز در رودخانه است که می تواند در صورت وقوع سیل یا زلزله آسیب های جانی جبران ناپذیری داشته باشد. آلودگی شدید زیست محیطی که توسط برخی از رستورانها با ریختن فاضلاب و زباله در رودخانه به وجود آمده هم نیازمند ساماندهی است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران به پایگاه هلال احمر اشاره کرد و گفت: ساختمانی برای پایگاه هلال احمر توسط شهرداری ساخته شده که هنوز برای تجهیز آن اقدامی از سوی هلال احمر صورت نگرفته که از هلال احمر و شهرداری می خواهم که هرچه سریعتر وضعیت این ساختمان را تعیین و تکلیف کنند.

وی با اشاره به راه روستای پس قلعه گفت: راه دسترسی اهالی روستا به دلیل اینکه در حریم است وضعیت نامناسبی دارد که از فرماندار شمیران و شهردار منطقه می خواهم که این موضوع را بررسی و برای آن راه حلی اتخاذ نمایید و این منطقه ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری شهر تهران دارد و از شهردار تهران می خواهم نسبت به حل مشکلات این مجموعه اقدامات مناسب را داشته باشند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « لزوم حل مشکلات روستای پس قلعه/تصرف بستر رودخانه و استقرار تخت های غیرمجاز در محور در بند » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *