جهاددانشگاهی همدان به دنبال راه‌اندازی خط تولید «فرآوری اسانس‌ و عصاره سیر»

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: جهاددانشگاهی همدان به دنبال راه‌اندازی خط تولید «فرآوری اسانس‌ و عصاره سیر»

ایسنا/همدان سرپرست جهاد دانشگاهی واحد همدان گفت: جهاددانشگاهی همدان با ورود به فرآوری سیر، با ارائه طرح دانش‌بنیان، ایجاد و راه‌ندازی خط تولید نیمه‌صنعتی با عنوان «استخراج و فرآوری اسانس، عصاره و مواد مؤثره محصول سیر استان» را در دستور کار قرار داده است.

دکتر مهدی میرزاپور در گفت‌وگو با ایسنا، راه‌اندازی و افتتاح «سلامتکده تخصصی طب سنتی ایرانی» و ارائه خدمات تخصصی در این حوزه را از مهمترین کارهای این واحد در یکسال گذشته برشمرد و افزود: این سلامتکده در حوزه‌های ویزیت، انجام اعمال یداوی مانند فصد، حجامت، بادکش، ماساژ، لارو درمانی و طب سوزنی، ارائه خدمات داروخانه‌ای و انجام اقدامات زیبایی فعالیت دارد.

وی اضافه کرد: دریافت موافقت اصولی برای تأسیس مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری‌های غیرواگیر و سرطان، زیر نظر پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی را از دیگر کارهای مؤثر پیگیری شده در سال گذشته می توان عنوان کرد.

میرزاپور ادامه داد: دریافت موافقت اصولی مرکز خدمات تخصصی طب کار و سلامت شغلی رانندگان ملایر، دریافت موافقت تأسیس مرکز جراحی محدود در ساختمان مرکز درمان ناباروری، اجرای طرح مطالعاتی «تهیه برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستاهای بدون برنامه استان همدان» و انجام طرح پژوهشی «برنامه احصاء تعیین کننده‌های استانی آسیب‌های اجتماعی» با همکاری اداره کل بهزیستی استان همدان در زمره کارهای مهم جهاددانشگاهی در سال گذشته بوده‌ است.

سرپرست جهاددانشگاهی همدان همچنین به اجرای طرح پژوهشی «حمایت از برنامه‌های اولویت‌دار استان در حوزه تحکیم و تعالی خانواده» و «نگارش و تدوین سند راهبردی کاهش و کنترل پدیده طلاق در استان همدان» به سفارش معاونت سیاسی استانداری همدان اشاره کرد.

وی تدوین راهبردهایی برای توسعه پایدار نواحی روستایی با تأکید بر کارآفرینی و مشاغل خانگی در استان، راه‌اندازی دوره کوچینگ برای کودکان و نوجوانان، راه اندازی مرکز مشاوره شغلی زیرنظر مرکز مشاوره خدمات اجتماعی، انجام پروژه راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی(ره) در سطح استان همدان برای پایدارسازی شغل و مشاوره و راهنمایی به ظرفیت ۴۳ هزار و ۵۰۰ نفر از مددجویان این نهاد را از دیگر کارهای انجام شده در یک سال گذشته دانست.

وی با اشاره به برگزاری بیش از ۱۹۰ عنوان برنامه توسط معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان اضافه کرد: برگزاری اردوهای «راهیان پیشرفت» و اردوهای «ایران مرز پرگهر» با هدف معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی به دانشجویان و بازدید از صنایع دانش بنیان در دستور کار قرار گرفته و بیش از ۵۰ عنوان نشست تخصصی با حضور کارشناسانی از دانشگاه، در زمینه موضوعات روز برگزار شده است.

میرزاپور به اجرای طرح‌های نظرسنجی با هدف شناسایی نیازها و مطالبات اقتصادی مردم همدان به درخواست ادارات و نهادهای مختلف نیز اشاره کرد و گفت: نتایج این طرح‌ها در اختیار تصمیم‌گیران استان قرار گرفته است.

وی در بخش دیگری بیان کرد: مرکز خدمات تخصصی فناوری سفال پنج طرح فناورانه و دانش‌بنیان به ستاد دانش‌بنیان استان ارائه کرده که شامل ارائه راهکارهای مناسب برای حذف کلسیت از خاک رس لالجین بدون آسیب‌زدن به ویژگی‌های این خاک، ضمن دارا بودن توجیه فنی- اقتصادی، جلوگیری از اتلاف دمایی کوره‌های سنتی، ارائه راهکارهای مناسب برای افزایش دامنه کاربرد کوره‌های سنتی برای دامنه دمایی ۱۰۰۰تا ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد، ارائه فرمولاسیون بدنه‌های سرامیکی با قابلیت ماشین‌کاری و ارائه راهکارهای مناسب برای افزایش پلاستیسیته و فرم‌پذیری گل رس بوده است.

سرپرست جهاد دانشگاهی همدان با بیان اینکه متأسفانه سیر همدان به عنوان یک محصول راهبردی و کم‌نظیر در کشور تنها به صورت خام‌فروشی توسط بهره‌برداران مورد استفاده قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی همدان با ورود به فرآوری این محصول ارزشمند، با ارائه طرح دانش‌بنیان، ایجاد و راه‌ندازی خط تولید نیمه‌صنعتی با عنوان «استخراج و فرآوری اسانس، عصاره و مواد مؤثره محصول سیر استان» را در دستور کار قرار داده که بی‌تردید، راه‌اندازی این خط تولید دستاوردهای مناسبی برای شهر همدان و استان در پی خواهد داشت.

وی درباره تعامل جهاددانشگاهی همدان با سایر ادارات نیز گفت: این نهاد دارای تعاملات مناسب و قابل قبولی با مدیریت کلان استان و سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان مانند معاونت عمرانی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری همدان، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، دفتر امور زنان و خانواده استانداری، معاونت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اداره کل بهزیستی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان جهادکشاورزی، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، اداره کل تعاون روستایی، مرکز تحقیقات کشاورزی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، دانشگاه‌های بوعلی‌سینا، علوم پزشکی، صنعتی و سیدجمال الدین اسدآبادی، شرکت شهرک‌های صنعتی، اداره کل زندان‌ها و شهرداری‌های سراسر استان است.

میرزاپور با بیان اینکه با توجه به فعالیت سه رسانه تأثیرگذار، جهاددانشگاهی همواره مورد توجه مسئولان استانی بوده و به علت انتشار اخبار بدون دخل و تصرف، مورد وثوق مسئولان و نمایندگان مجلس بوده است، مطرح کرد: جهاددانشگاهی همدان با رصد فعالیت‌ها، مسائل و درخواست‌های سازمان‌های مختلف، همواره درصدد احصای نیازهای سازمان‌های مختلف بوده تا بتواند با تکیه بر نیروی انسانی متخصص داخل مجموعه و یا خارج از آن، پاسخ مناسب و علمی را به این نیازها بدهد. به همین منظور جهاددانشگاهی همدان به طور پیوسته تفاهم‌نامه مشترک همکاری و قراردادهای همکاری را با سازمان‌های مختلف منعقد می‌کند.

وی همچنین گریزی به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه بیانیه گام دوم انقلاب زد و گفت: به فرموده معظم له «دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است»، جهاددانشگاهی نیز با تکیه بر عناصر جوانان عالم مؤمن و انقلابی همواره سعی کرده هم در عرصه کسب دانش و فناوری در مرزهای دانش پیشتاز باشد و هم با به‌کار گرفتن این دانش و فراهم سازی زمینه بهره بردن عموم جامعه از منافع دانش، به تقویت روحیه خودباوری و شاخص «ما می‌توانیم» که همواره تأکید امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب بوده است، کمک کند.

میرزاپور با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی همدان نیز با قراردادن مسئولیت و مدیریت‌های مختلف بر روی دوش جوانان، عمده فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی خود را با استفاده از توان آنها به انجام می‌رساند، افزود: در این مسیر، جهاددانشگاهی استان با هموار کردن مسیر فعالیت برای جوانان سعی کرده مدیران لایقی را برای اداره امور تربیت کند، علاوه بر این، این واحد با برگزاری دوره‌های تخصصی شغل محور، جوانان را آماده ورود به بازارکار کرده که باعث تقویت روحیه خودباوری آنها می‌شود همچنین فعالیت‌ها و طرح‌های شاخص پژوهشی این واحد با تکیه بر دانش جوانان دریافت و انجام می‌شود که این امر در تقویت روحیه «ما می‌توانیم» تأثیر بسزایی دارد.

وی طرح‌های این واحد سازمانی با تکیه بر مدیریت جهادی در پاسخگویی به نیازهای استان را راه‌اندازی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری برای خدمت‌رسانی به مراجعان همدان و استان‌های همجوار، برگزاری کارگاه‌های کارآفرینی و معرفی فرصت‌های جدید شغلی به دانشجویان، به‌کارگیری دانشجویان متعهد در سازمان دانشجویان و کمک به تربیت مدیران موفق آینده و معرفی کارآفرینان بزرگ و موفق استان به دانشجویان اعلام کرد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « جهاددانشگاهی همدان به دنبال راه‌اندازی خط تولید «فرآوری اسانس‌ و عصاره سیر» » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *