دریای خزر، مقصد آلوده ترین رودخانه آستارا

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: دریای خزر، مقصد آلوده ترین رودخانه آستارا

ایسنا/گیلان ورود مستقیم فاضلاب‌های خانگی به رودخانه مرکزی آستارا که به دریای خزر منتهی می‌شود، سبب بروز نگرانی‌های اجتماعی در این شهر گردشگرپذیر استان گیلان شده است.

به دلیل ریزش مداوم فاضلاب منازل به رودخانه مرکزی مرداب رود آستارا که از میان این شهر مرزی عبور کرده و به دریای خزر متصل می شود، این رودخانه به یکی از آلوده ترین رودخانه‌های منطقه تبدیل شده و به عنوان معضل محیط زیستی، نگرانی اجتماعی در این رابطه مطرح بوده و در انتظار نگاه ویژه دستگاه‌های متولی و البته مشارکت مردم برای رهایی از این وضعیت غیر بهداشتی ‌است.

آلودگی رودخانه‌های آستارا تاثیر منفی بر محیط زیست این شهر گردشگرپذیر دارد و برای دفع اصولی زباله‌ها و جلوگیری از ورود فاضلاب‌های منازل به رودخانه‌ها باید تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شود. آلودگی رودخانه مرکزی آستارا که از میان این شهر می گذرد مشکلات بهداشتی به وجود آورده و به هیچ عنوان در شأن شهر مسافرپذیر آستارا نیست.

طبق اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام افراد موظف به حفظ محیط زیست اطراف خود هستند و دستگاه های اجرایی متولی از جمله اداره حفاظت محیط زیست، شهرداری و شبکه بهداشت و درمان باید وضعیت موجود رودخانه مرکزی شهر را که به نوعی بهداشت عمومی و سلامت جامعه را تهدید می‌کند، کنترل و مشکل فوق را رفع کنند.

در این میان نباید از نقش مهم مردم در حفظ محیط زیست غافل شویم و متأسفانه رودخانه‌ مرکزی آستارا مورد بی‌مهری شهروندان آستارایی و همچنین مسافران ورودی به شهر قرار می‌گیرد، به طوری که شاهد ریختن زباله‌های مختلف در این رودخانه‌ که در نهایت وارد دریای خزر می شود – جایی که شهروندان آستارایی و مسافران در آن شنا می کنند – هستیم.

فاضلاب شهری آستارا وضعیت بهداشتی خوبی ندارد و باید مسئولان ذیربط هر چه سریع تر به این وضعیت رسیدگی کنند. با توجه به نبود سامانه تصفیه فاضلاب شهری آستارا که البته در حال احداث و تکمیل شدن است، در حال حاضر فاضلاب خانگی منازل به شکل غیربهداشتی در سطح شهر، خیابان‌ها و رودخانه‌ها پخش و سرازیر می‌شود.

دریای خزر، مقصد آلوده ترین رودخانه آستارا

آلودگی‌های مختلف اعم از ضایعات واحدهای صنعتی مجاز و غیر مجاز، کارواش و تعویض روغنی‌ها از دیگر مشکلات تهدیدکننده محیط زیست انسانی در شهرستان آستارا است و این آلودگی‌ها به صورت مستقیم به رودخانه‌ٰهای خواجه گری، عباس آباد، کانرود، چلوند و رودخانه مرزی آستارا چای وارد و به دریا ریخته می شود که قطعاً کاهش شدید اکسیژن مورد نیاز برای آبزیان و افزایش بار آلودگی میکروبی را به دنبال دارد و این نوع آلودگی‌ها صدمات جبران ناپذیری به اکوسیستم رودخانه‌ها و مناطق ساحلی دریای خزر وارد می‌کند.

گسترش و رشد پدیده‌های ناشناخته جلبکی و ایجاد بیماری‌های پوستی، روده‌ای و گوارشی از اثرات منفی آلودگی رودخانه‌های شهر آستارا است که باید ساماندهی شوند. متاسفانه رودخانه‌های آستارا به معبری برای ریخت و پاش زباله و مجرایی برای حمل آن به سواحل تبدیل شده اند و چنانکه نگاهی اجمالی به دهانه رودخانه‌های آستارا در دریای خزر داشته باشیم، می‌بینیم که حجم بالایی از زباله‌های تجزیه‌پذیر و تجزیه ناپذیر در آن تجمع کرده اند که رنگ آب رودخانه آلوده بودن آن را به وضوح نشان می دهد.

رودخانه مرداب رود آستارا از کوه‌های مشرف به این شهر مرزی سرچشمه گرفته و پس از گذر از روستاهای «خانه‌های آسیاب»، «لمیرمحله» و «بیجاربین» و آبیاری شالیزارهای برنج از میان شهر آستارا گذشته و به دریای خزر می ریزد. در سال های گذشته مشکلاتی مانند هدایت مستقیم فاضلاب منازل، آن را به یکی از آلوده ترین رودخانه‌های استان گیلان که منتهی به دریای خزر می‌باشد، مبدل کرده است.

یکی از مشکلات اصلی این رودخانه هم ترازی نسبی آن با سطح آب دریای خزر است و این عامل باعث پایداری آب و به وجود آمدن مشکلات بهداشتی نیز می شود. به گفته کارشناسان امر آلودگی رودخانه مرکزی شهر آستارا به یک عامل بحران زا مبدل شده است و آلوده بودن رودخانه ای که از میان شهر آستارا در شمال استان گیلان می گذرد، به سر حد خطر رسیده و می تواند عامل انتشار بسیاری از بیماری ها و خطرات زیست محیطی باشد و دلیل بروز این بحران هدایت فاضلاب و زباله های خانگی حاشیه رودخانه و راکد بودن جریان آن به دلیل نداشتن شیب لازم نیز می باشد و باید برای نجات محیط زیست اطراف آن اقدام اساسی انجام شود.

نقش نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین وزارت نیرو در کنار شهرداری و شبکه بهداشت و درمان به عنوان دستگاه های اجرایی در این بحث مهم شهری، حائز اهمیت است و دستگاه های اجرایی فوق باید به هر طریق ممکن مقابل این بحران بایستند.

متاسفانه در مورد تامین سیستم های مناسب دفع فاضلاب، نظارت دقیقی از سوی دستگاه های نظارتی شهر آستارا انجام نمی شود و طبق تحقیقات به عمل آمده، ادارات مرتبط با این موضوع هنوز فاقد اهرم قانونی قوی برای فشار بر متخلفان هستند. در این رابطه باید به منازلی که فاضلاب خود را به رودخانه مرکزی آستارا هدایت می کنند، هشدارهای جدی لازم داده شود، اما ابزار کافی برای مقابله با این شرایط، متاسفانه به صورت جدی وجود ندارد و یکی از اهرم های فشار مهم برای گذر از این شرایط در رودخانه مرکزی آستارا این است که شهرداری آستارا به صورت کاملاً قاطعانه تنها برای پروژه های آپارتمان سازی که دارای طرح مناسب دفع فاضلاب باشد، پروانه ساخت صادر کند.

دریای خزر، مقصد آلوده ترین رودخانه آستارا

ساماندهی رودخانه مرکزی آستارا و از جمله ایجاد دیواره حفاظتی و لایروبی مناسب رودخانه نیز می تواند در زمینه سالم سازی این رودخانه اثر گذار باشد.

یاسر همدمی، دادستان عمومی و انقلاب آستارا در این رابطه در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با هشدار درباره پیامدهای زیست محیطی ورود فاضلاب شهری به خیابان و رودخانه‌ها، گفت: براساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، هرگونه اقدام و تهدید علیه بهداشت عمومی جرم شناخته شده و موجب حبس تا یک سال خواهد شد.

وی اظهار کرد: سرازیر شدن فاضلاب‌های شهری به رودخانه‌ها، خیابان‌ها و تالاب‌ها، موجب آلودگی‌های زیست محیطی و در مواردی سلامت عمومی شهروندان را به خطر انداخته و حتی باعث مرگ و میر افراد می گردد.

دادستان آستارا با بیان اینکه نهادهای متولی از جمله شبکه آب و فاضلاب شهری، حفاظت محیط زیست، شهرداری‌ها و همچنین شبکه بهداشت و درمان باید در جهت مدیریت صحیح فاضلاب شهری اقدامات مقتضی را به عمل آوردند، افزود: دستگاه قضایی جهت صیانت از حقوق عامه و حفظ سلامت شهروندان نظارت و برخورد لازم را انجام داده و در مواردی مجازات قانونی را اعمال کرده است.

همدمی با اشاره به اینکه به جهت اهمیت و توجه به مسئله دفع فاضلاب، قانونی تحت عنوان مدیریت پسماندها در سال ۱۳۸۳ تصویب شده که هرگونه آلودگی محیط زیستی را جرم انگاری کرده است، ادامه داد: براساس ماده مذکور، هرگونه اقدام و تهدید علیه بهداشت عمومی جرم شناخته شده و دفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و مواد زائد ممنوع بوده و موجب حبس تا یک سال خواهد شد.

میثم الوان پور، شهردار آستارا نیز در این رابطه در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، عنوان کرد: رها کردن فاضلاب های خانگی به معابر شهری و کوچه ها تخلف بوده و متخلفین به دستگاه قضایی ارجاع داده می شوند.

دریای خزر، مقصد آلوده ترین رودخانه آستارا

وی با بیان اینکه رها کردن فاضلاب های خانگی به معابر شهری توسط برخی از مالکان ساختمان ها در شهر آستارا نوعی تهدید بهداشت عمومی تلقی می شود، گفت: متخلفانی را که با رها نمودن فاضلاب خانگی خود در معابر عمومی باعث به خطر افتادن سلامتی مردم و همسایگان شوند، به مراجع قانونی معرفی می کنیم.

شهردار آستارا اضافه کرد: به منظور پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار، شهرداری با جدیت ورود می کند و برای منازلی که فاضلاب خانگی خود را به داخل معابر و کوچه ها رهاسازی می‌کنند و تهدیدی برای رفاه عمومی و بهداشت منطقه هستند، توسط شهرداری آستارا تذکرات و اخطارهای کتبی به اهالی و مالکان ساختمان ها صادر می شود.

وی با بیان اینکه در صورت عدم تمکین مالک ساختمان بلافاصله و در سریع ترین زمان ممکن فرد یا افراد خاطی به دستگاه قضایی ارجاع داده می‌شود، افزود: خوشبختانه دستگاه قضایی در این زمینه همکاری لازم را با شهرداری آستار داشته است و در سریع ترین زمان ممکن رای را صادر می‌کند.

به گزارش ایسنا، وجود پسماندها در رودخانه مرکزی شهر آستارا که طی سال ها انباشته شده، به محلی برای زندگی جوندگان و حشرات ناقل بیماری تبدیل شده و نارضایتی شهروندان را نیز به‌ همراه داشته است. در همین زمینه لایروبی رودخانه‌ های آستارا باید مورد توجه دستگاه متولی قرار گیرد و مهیا شدن شرایط برای هدایت صحیح و مناسب آب های سطحی در رودخانه و بسترسازی تمامی مسیر در جهت اجتناب از آبگرفتگی در زمان بارش و ایجاد بوی نامطبوع در ماه های گرم سال از جمله دلایل مهم لایروبی رودخانه مرکزی شهر آستارا است که امیدواریم هر چه سریع تر توسط دستگاه های اجرایی مرتبط انجام شود.

پاکسازی بستر رودخانه از ضایعات و زباله از محاسن طرح مهم لایروبی رودخانه مرکزی شهر آستارا است که امیدواریم هر چه سریع تر توسط شهرداری آستارا انجام شود. از شهروندان نیز انتظار می رود به منظور حفظ پاکیزگی رودخانه مرکزی آستارا با پرهیز از ریختن زباله و هدایت فاضلاب های خانگی به داخل رودخانه با دستگاه اجرایی همکاری کنند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « دریای خزر، مقصد آلوده ترین رودخانه آستارا » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *