«راهپیمایی‌ توراتی»؛ فریبکاری تازه اشغالگران برای یهودی‌سازی آثار باستانی فلسطین

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: «راهپیمایی‌ توراتی»؛ فریبکاری تازه اشغالگران برای یهودی‌سازی آثار باستانی فلسطین

شورای شهرک‌سازی‌ها در شمال کرانه باختری با هدف تثبیت حضور شهرک‌نشین‌ها در مناطق تاریخی نابلس، تجمع هفتگی صدها شهرک‌نشین را به مدت یک ماه خواستار شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت الجزیره، شورای شهرک‌سازی‌ها در شمال کرانه باختری، در راهپیمایی‌های دسته‌جمعی که صبح‌ها آغاز شده و عصرها پایان می‌یابند، تجمع هفتگی صدها شهرک‌نشین در مناطق سبسطیه، المسعودیه و کوه عیبال در نابلس را به مدت یک ماه خواستار شد، این راهپیمایی‌ها با هدف تثبیت حضور شهرک‌نشین‌ها در این مناطق طی یک عملیات یهودی‌سازی که به عنوان خطرناک‌ترین عملیات در کل منطقه توصیف می‌شود، انجام شدند.

این فراخوان در قالب یک متن همراه عکس و برنامه‌ای انجام شد که شامل تمامی مقدمات لازم از جمله مهمترین آنها انتقال امن و حمایت کامل از موفقیت عملیات یورشی است که شهرک‌نشین‌ها اوت جاری در شمال کرانه باختری به ویژه در شهر نابلس ترتیب داده و زمان و مکان و نیز شیوه این یورش‌ها را در آن مشخص کردند.

در فاصله نزدیکی به شهر سبسطیه که قدمت تاریخ آن به بیش از ۳۰۰۰ سال می‌رسد و به صورت دقیق‌تر در شهرک “شافی شمرون” واقع در زمین‌های اطراف آن و روستاهای مجاور، این گروه از شهرک‌نشین‌ها جمع شدند تا با اتوبوس‌های خود و با حمایت ارتش رژیم صهیونیستی از سبسطیه سپس المسعودیه و در آخر کوه عیبال که آنها مدعی هستند محل ذبح یوشع بن نون، از پیامبران خدا است، به سمت این شهرک‌ها حرکت کند.

«راهپیمایی‌های توراتی»، جدیدترین فریبکاری اشغالگران برای یهودی سازی آثار باستانی فلسطین

چهار منطقه همزمان

در این رابطه، محمد عازم، رئیس شهرداری سبسطیه در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره گفت، در برنامه بازدیدهای این بار نه تنها منطقه کوه عیبال و دو منطقه تاریخی سبسطیه در لیست یورش‌های شهرک‌نشین‌ها قرار داده شدند، بلکه شهرک حومش در نزدیکی آن و مدرسه دینی موجود در آن که دادگاه عالی رژیم صهیونیستی با تخلیه آن مخالفت کرد، نیز در این برنامه قرار داده شدند.

عازم گفت: رژیم صهیونیستی در این طرح منطقه شمال نابلس را تقسیم کرده و با تقویت شهرک‌سازی‌ها در چهار نقطه آن که با خیابان‌هایی به یکدیگر متصل می‌شوند و ایجاد زیرساخت‌های کامل برای آنها در راستای یهودی‌سازی این منطقه تلاش می‌کند.

از نظر عازم، خطر بزرگتری وجود دارد که این یورش‌ها با هدف آنها انجام می‌شوند و آن خطری با رنگ و بوی تقلبی تورات است و با تشویق شهرک‌نشین‌ها به حضور پررنگ‌تر و فشار بر دولت اشغالگر برای تسریع در بازگشت گسترده‌تر به منطقه حومش و سرعت‌بخشی به اجرای طرح‌های شهرک‌سازی در سبسطیه که هزینه آن حدود ۳۲ میلیون شکِل (حدود ۱۰ میلیون دلار) برآورد شده، دنبال می‌شود.

پیش از برنامه راهپیمایی‌هایی که شهرک‌نشین‌ها اعلام کردند، ارتش رژیم اشغالگر در طول دو سال گذشته یورش‌هایی به این مناطق داشت که موجب شد خساراتی بالغ بر ۷۰ درصد به ده‌ها زیرساخت گردشگری موجود در سبسطیه و مناطق یاد شده، وارد آید، همچنین اداره آثار باستانی رژیم صهیونیستی یورش‌هایی به این مناطق انجام داده و آثار باستانی موجود در آن را به سرقت برده و از بازسازی‌ها و حفاری‌های فلسطین در آنجا جلوگیری کرد.

«راهپیمایی‌های توراتی»، جدیدترین فریبکاری اشغالگران برای یهودی سازی آثار باستانی فلسطین

پروژه‌های یهودی‌سازی و شیوه‌های تخریبی آنها

به گفته محمد عازم، مهم‌ترین پروژه‌های یهودی‌سازی ایجاد خیابان‌های کنارگذر جایگزین در داخل محوطه‌های تاریخی تنها برای خدمت به شهرک‌نشین‌ها، ساخت دیوار حائل که محوطه تاریخی را از بقیه بخش‌های شهر جدا می‌کند و نیز انجام حفاری‌ها در داخل محوطه تاریخی ‌است که در واقع طرحی برای سرقت مناطق تاریخی است.

در حال حاضر رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند با احداث برج‌های کنترل و مراقبت همراه با دوربین‌ها و پایگاه‌های نظامی و نیز افتتاح باجه‌های فروش بلیت برای پارک‌های تحت کنترل خود، مناطق تاریخی را به آنها ملحق کند.

رئیس شهرداری سبسطیه در ادامه اظهار کرد: شهرک‌نشین‌ها سعی دارند همانند یورش‌هایی که به آرامگاه یوسف نبی در نابلس انجام شد، در این مناطق نیز حضوری دائمی داشته و محدود به اقدامات ارتش اشغالگر در سبسطیه و مناطق هدف نباشند.

او در ادامه گفت: شهرک‌نشین‌ها در سایه حمایت کابینه راست‌ افراطی‌شان برای تصرف بیشترین مساحت ممکن از این مناطق به بهانه‌های مختلف با هم رقابت دارند.

«راهپیمایی‌های توراتی»، جدیدترین فریبکاری اشغالگران برای یهودی سازی آثار باستانی فلسطین

ادعاهای دروغ

این اقدامات در راستای تلاش‌های رژیم صهیونیستی از زمان اشغال کرانه باختری در سال ۱۹۶۷ برای یهودی‌سازی مناطق فلسطینی با شیوه‌های مختلف از جمله دست‌درازی مستقیم، تصرف برای اهداف نظامی، مناطق طبیعی تحت حفاظت، مناطق جنگلی و شهرک‌های شبانی انجام می‌شوند و به محوطه‌های تاریخی، راهپیمایی‌ها، بازدید از مقبره‌ها و عبادتگاه‌ها و دیگر موارد ختم نمی‌شوند.

به گفته عازم، تمامی این ادعاهای دروغ به ویژه در خصوص مناطق دینی و تاریخی با رویکرد یهودی‌سازی و شهرک‌سازی و ایدئولوژی مرتبط است که رژیم اشغالگر بر اساس آن اقدام می‌کند.

او با اشاره به باور افراطی‌ها درباره اینکه “سبسطیه پایتخت شمالی دولت اشغالگر بوده و المسعودیه با ساختمان‌های قدیمی و راه‌آهن حجاز در کنار مدرسه دینی که شهرک‌نشین‌ها در حومش ایجاد کردند، بخشی از میراث یهودی است”، گفت: آنها تورات را که سکونت در سبسطیه برای یهودی‌سازی را ممنوع کرده، تحریف کردند.

«راهپیمایی‌های توراتی»، جدیدترین فریبکاری اشغالگران برای یهودی سازی آثار باستانی فلسطین

تاریخ جعلی

جهاد مصطفی، مدیرکل حفاظت از آثار باستانی در وزارت آثار باستانی فلسطین گفت، اقدامات رژیم صهیونیستی در مورد آثار تاریخی فلسطین در واقع برخلاف مسؤولیت‌هایی است که به عنوان طرف اشغالگر متوجه آن است، در قوانین بین‌المللی طرف اشغالگر ملزم به حفظ موقعیت‌های تاریخی در طول درگیری‌های مسلحانه است

مصطفی تاکید کرد: اسرائیل در نهایت به این قوانین پایبند نماند و حفاری‌های غیرقانونی را به بهانه پژوهش علمی و دیگر موارد انجام داد و همانگونه که در الجفتلک در اغوار فلسطین و در دو روستای دیر نظام و عطاره در نزدیکی رام‌الله اتفاق افتاد، آثار تاریخی به سرقت رفتند.

مدیرکل وزارت آثار باستانی فلسطین درباره این راهپیمایی‌ها با رنگ و بوی دینی و توراتی گفت: اسرائیل ایده تورات را دلیل این کار خود اعلام کرده و با یک نقشه راه برای تقویت اشغالگری به این مناطق آمدند، در واقع این خرافات‌ و تاریخ و تورات جعلی هستند و بر اساس شهادت باستان‌شناسان اسرائیلی، هر آنچه در این مناطق یافت می‌شود، میراث فلسطین است.

این مسؤول فلسطینی در ادامه تاکید کرد: تمام داستان‌های آنها طبق آنچه آثار باستانی یافت شده نشان می‌دهد، کاملا با واقعیت متفاوت است و افزودن رنگ و بوی توراتی به راهپیمایی‌هایشان تنها توجیه‌های کابینه رژیم اشغالگر استعماری برای به بازی گرفتن احساسات اسرائیلی‌ها و گردآوری تعداد بیشتری برای یورش‌ها است، تمامی اینها خرافات و داستان‌های دروغی برای توسعه کنترلشان بر این مناطق و تحریف واقعیت‌ها و نوشتن تاریخ جدیدی متناسب با باورهای دینی و ایدئولوژیک‌شان است.

«راهپیمایی‌های توراتی»، جدیدترین فریبکاری اشغالگران برای یهودی سازی آثار باستانی فلسطین

کنترل بر بیش از ۴۰۰۰ موقعیت تاریخی

به گفته جهاد مصطفی، رژیم صهیونیستی به تازگی ۱۵۰ میلیون شکِل را به یهودی‌سازی مکان‌های تاریخی فلسطین در مناطق «ج» تحت کنترل این رژیم و مناطق «ب» تحت کنترل فلسطین اختصاص داد و به این ترتیب این رژیم قوانین بین‌المللی، توافقنامه اسلو و قوانین یونسکو را نقض کرد.

از میان بیش از ۷۰۰۰ موقعیت تاریخی فلسطین که همگی در مناطق «ج» قرار داشته و بخشی نیز در مناطق «ب» هستند، رژیم صهیونیستی بیش از ۴۰۰۰ موقعیت تاریخی را با بهانه‌های مختلف به شکل مستقیم هدف طرح‌ها و برنامه‌هایش قرار داده است.

با وجود اینکه رژیم صهیونیستی مدعی حفاظت از این مناطق تاریخی است؛ اما به سارقان اجازه حفاری در آنجا و فروش آثار تاریخی کشف شده را می‌دهد و تمامی شرایط را برای آنها فراهم می‌کند، در حالی که این اقدامات از منظر قوانین فلسطین جرم محسوب می‌شود.

همچنین رژیم صهیونیستی از مناطق تاریخی و باستانی برای ممانعت از توسعه عمرانی فلسطین استفاده می‌کند و در این راستا هر ساختمان فلسطینی را به بهانه نزدیک بودنش به مناطق تاریخی تحت تعقیب قضایی قرار داده و تخریب می‌کند.

با موضعگیری‌های بین‌المللی ضعیفی که مانع از اقدامات رژیم صهیونیستی نمی‌شود، فلسطینی‌ها در مقابل همه این اقدامات، برای مقابله با زورگویی شهرک‌نشین‌ها و ارتش اشغالگر، روی اقدامات مردمی حساب باز کردند.

«راهپیمایی‌های توراتی»، جدیدترین فریبکاری اشغالگران برای یهودی سازی آثار باستانی فلسطین

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « «راهپیمایی‌ توراتی»؛ فریبکاری تازه اشغالگران برای یهودی‌سازی آثار باستانی فلسطین » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *