حاجی‌دلیگانی: به وضعیت اتباع خارجی در کشور رسیدگی شود

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: حاجی‌دلیگانی: به وضعیت اتباع خارجی در کشور رسیدگی شود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به وضعیت اتباع خارجی در سطح کشور شد.

به گزارش ایسنا، حسینعلی حاجی دلیگانی در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس بیان کرد: بحث مربوط به بیمه کارگران ساختمانی قریب به ۵ ماه است که بلاتکلیف باقی مانده و امروز از سراسر کشور به همه نمایندگان مراجعه کرده و نسبت به این وضعیت اعتراض دارند. انتظار می‌رود هر چه سریعتر این موضوع در مجلس تعیین تکلیف شود.

وی در ادامه اظهار کرد: درباره آزمون سراسری نیز یک طرح یک فوریتی مدت‌هاست که در مجلس آماده شده اما به آن رسیدگی نمی‌شود. انتظار می‌رود هر چه سریعتر تعیین تکلیف شده تا خانواده‌ها نیز خیالشان از بابت آزمون سراسری سال آینده راحت باشد.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با استناد به اصل ۸۱ قانون اساسی بیان کرد: بر اساس این اصل قانونی، دادن امتیاز شرکت‌ها و موسسات در امورات صنعتی، معدنی و خدماتی به خارجی‌ها ممنوع است اما اکنون شاهد هستیم که بحث اتباع خارجی که جمعیت چند میلیونی در کشور دارند به حال خود رها شدند. لازم است فکری در این زمینه صورت گیرد. دولت نیز لایحه‌ای در این زمینه ارائه کرد اما اساسا با مشکلاتی مواجه شده است.

وی ادامه داد: باید هر چه سریعتر به وضعیت اتباع خارجی رسیدگی شود.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر حاجی دلیگانی بیان کرد: موضوع سازمان اتباع بحث مهمی است. لایحه‌ای در مجلس وجود دارد اما بخاطر ناهماهنگی‌ها کار پیش نرفته است. در شورای عالی امنیت ملی ۶ دستگاه مسئول شدند تا به این موضوع رسیدگی کنند و اساسنامه آن را تشکیل دهند و به سرعت کار انجام شود.

رئیس مجلس ادامه داد:‌ درباره کارگران ساختمانی نیز کمیسیون اجتماعی نظری داشت که با ایراد شورای نگهبان مواجه شد. اکنون پیشنهادی برای اصلاح آماده شده که لازم است نکاتی در آن مورد توجه قرار گیرد. امروز صبح در این زمینه جلسه‌ای داشتیم. انتظار می‌رود کمیته مربوطه همین امروز موضوع را تعیین تکلیف کرده تا در دستور کار جلسه علنی فردا قرار گیرد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « حاجی‌دلیگانی: به وضعیت اتباع خارجی در کشور رسیدگی شود » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *