رسالت ذوب‌آهن، تولید محصولات فاقد تولید کننده است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: رسالت ذوب‌آهن، تولید محصولات فاقد تولید کننده است

ایسنا/اصفهان معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان، با اعلام اینکه تا پایان سال جاری رسالت ذوب‌آهن در مورد محصولات خواهد بود که در کشور تولید کننده ندارد و اینگونه محصولات به سبد ذوب آهن اصفهان اضافه خواهد شد، گفت: در زمان حاضر کلیه ریل مورد نیاز کشور در ذوب آهن اصفهان تولید می‌شود.

مهرداد تولاییان، در مراسم رونمایی از آرک فلزی معدنی( TH ۲۹) جدیدترین محصول ذوب آهن، با بیان اینکه این محصول برای مستحکم نگه داشتن سازه‌های تونل معادن در عمق مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار کرد: تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر و در جهت توسعه کشور در برنامه‌های ذوب‌آهن اصفهان قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تولید ریل مترو و راه آهن نیز در راستای توسعه ریلی کشور در دستور کار این مجموعه صنعتی قرار گرفت و در زمان حاضر کلیه ریل مورد نیاز کشور در ذوب آهن اصفهان تولید می‌شود، افزود: تولید محصولات بال پهن در ذوب آهن در دستور کار قرار گرفته است، تولید انبوه تیر آهن H۱۲ تا H۲۴ انجام شده و تولید تیرآهن‌های H۲۶، H۲۸ و H۳۰ در برنامه‌های امسال این شرکت قرار دارد و تا پایان سال جاری به سبد تولیدات ذوب آهن اضافه خواهد شد.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان توضیح داد: محصولات H در کاهش مصرف مواد اولیه و سرعت احداث ساختمان‌سازی در زمینه مسائل ایمنی به صنعت ساختمان سازی کمک می‌کند و با تولید این محصولات نیازهای کشور مرتفع می‌شود.

وی توسعه معادن، یکی از مسیرهای توسعه کشور دانست و تاکید کرد: برای فعالیت در عمق معادن تولید(آرک) بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت‌ و (آرک V۲۱ ) برای استفاده در عمق ۱۰۰ متر و ( آرک Ts۳۶ ) در معادن با عمق حدود ۵۰۰ متر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولاییان، با بیان اینکه آرک های فلز در بخش نگهداری تونل ها و معادن کاربرد دارد، گفت: در ماه‌های گذشته معادن کشور درخواست آرک برای فعالیت در عمق بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر را درخواست داشتند و امروز این محصول تولید آزمایشی خود را مطابق استاندارد انجام شده و استاندارد مورد نظر مصرف کنندگان را پوشش داده است.

وی بیان کرد: تا پایان سال جاری رسالت ذوب آهن در مورد محصولات خواهد بود که در کشور تولید کننده ندارد و اینگونه محصولات به سبد ذوب آهن اصفهان اضافه خواهد شد.

چرا تولید آرک TH۲۹ یک اتفاق ویژه است؟

با توجه به اینکه در سال‌های گذشته برای اولین بار در کشور، تولید آرک معدن تیپ V۲۱ در شرکت ذوب‌آهن اصفهان با موفقیت انجام شد و معادن کشور از واردات این تیپ آرک معدن بی نیاز شدند و همچنین رضایت بالای معادن کشور از آرک تونلی تولید شده توسط این شرکت، تولید آرک معدن TH۳۶ نیز در دستور کار قرار گرفت که پس از انجام مراحل مورد نیاز، این تیپ آرک معدن به تولید انبوه رسید و به مشتری تحویل داده شده که در عمق ۵۰۰‌- متر مورد استفاده قرار گرفته است.

مراحل تهیه ذوب این فولاد دارای آنالیز شیمیایی ویژه‌ای است. وقتی تقاضای آن از سوی مشتریان مطرح شد، در بخش فولادسازی طراحی و مطابق استاندارد DIN ۲۱۵۳۰ ریخته‌گری آن با موفقیت صورت گرفت.

تفاوت فنی این نوع آرک با نمونه‌ قبلی در چیست؟

پروفیل آرک TH۲۹ با وجود شباهت‌های زیادی که با پروفیل آرک TH۳۶ دارد، دارای تفاوت‌های فنی در مراحل طراحی کالیبراسیون، هادی‌ها و نورد است. با توجه به توان فنی و دانش سازمانی کارکنان شرکت ذوب آهن اصفهان، کلیه مراحل طراحی کالیبراسیون و هادی، تأمین و تراش غلتک‌ها، تأمین قطعات تکنولوژی مورد نیاز و آماده سازی کارگاه، مطابق گراف از پیش تعیین شده انجام شد. مراحل انجام کار طبق استاندارد ISO ۹۰۰۱ (۲۰۱۵) رویه Q.P ۱۰.۱ و دستورالعمل‌های ذیل این رویه صورت گرفت و تولید آزمایشی این محصول نیز در یکم مرداد با استفاده از شمش گرید۳۱mn۴  با موفقیت انجام شد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « رسالت ذوب‌آهن، تولید محصولات فاقد تولید کننده است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *