تشریح آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: تشریح آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد

ایسنا/چهارمحال و بختیاری استاندار چهارمحال‌وبختیاری عنوان کرد: در حال حاضر ۷۵ درصد زمین یعنی ۵۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در استان تامین شده و بخش قابل توجهی از ساخت و سازها شروع شده است.

غلامعلی حیدری ۱۹مردادماه در بازدید از روند پیشرفت طرح نهضت ملی  مسکن در شهرکرد، اظهار کرد: سهم استان ما از این طرح، ۵۳ هزار واحد است که شامل ۴۱ هزار واحد شهری و مابقی روستایی می‌شود. هم‌اکنون ۳۰۰۰ واحد روستایی آماده تحویل است.

وی ادامه داد: چهارمحال‌وبختیاری رتبه نهم را در طرح نهضت ملی مسکن هم از جهت تأمین زمین و هم ساخت و ساز دارد این در حالیست که استان ما کوهستانی و زمین در آن کم است؛ در حال حاضر ۷۵ درصد زمین یعنی ۵۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در استان تامین شده و بخش قابل توجهی از ساخت و سازها شروع شده است.

استاندار تصریح کرد: از هم‌استانی‌ها می‌خواهم که در زمینه نقدینگی بیشتر کمک کنند و با مشارکت مردم می‌توانیم سرعت کار را بیشتر کنیم که البته پیگیری از بانک‌ها نیز انجام می‌شود. 

در ادامه حسینعلی مقصودی، مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری با اشاره به بازدید دوره‌ای استاندار و امام‌جمعه موقت شهرکرد از پروژه نهضت ملی مسکن در شهر شهرکرد، اظهار کرد: در این بازدید از پروژه‌های منظریه که از قبل شروع شده و یا در آستانه شروع هستند، بازدید شد.

وی ادامه داد: پیگیری استاندار جهت تبدیل وام ۳۵۰ میلیون تومانی به ۵۵۰ میلیون تومان که باید از طریق بانک مسکن عملیاتی شود، از دیگر بخش‌های برنامه بازدید بود تا بتوان منابعی را به پیمانکاران تزریق کنیم که طبق تعهداتی که دارند، ظرف یکماه آینده پروژه‌هایی به افتتاح برسد.

مقصودی تصریح کرد: استاندار تأکید داشت پروژه‌هایی که هنوز عملیات اجرایی آنها آغاز نشده تا پیش از پایان فصل کار آغاز شود؛ نظارت راه و شهرسازی بر این پروژه‌ها همچنان در دستور کار ماست و این پروژه‌ها از حیث کمیت و کیفیت رصد می‌شوند.

کامران رهی، معاون مسکن و ساختمان راه وشهرسازی استان نیز  با اشاره به اینکه در محله ۳۴ منظریه، حدود یک‌هزار واحد از سوی راه و شهرسازی و حدود ۱۲۰۰ واحد توسط بنیاد مسکن در حال احداث است، اظهار کرد: در محله ۴۰ نیز، ۳۴۴٠ واحد را راه و شهرسازی متولی است و سه محله جدید نیز تعریف شده است که متقاضیان تأیید شده در این محله‌ها مستقر می‌شوند. 

وی ادامه داد: در دو محله‌ای که تمرکز کار را قرار داده‌ایم، احداث حدود ۱۰ هزار واحد و در محلات جدید نیز حدود شش هزار واحد پیش‌بینی شده که تا کنون حدود ۷۵ درصد کار پیشرفت داشته و تا یکی دو ماه آینده ۱۰۰ واحد تحویل متقاضیان می‌شود.

همچنین فرشید ریاحی، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با اشاره به اینکه در طرح نهضت ملی مسکن مأموریت‌هایی برای این بنیاد هم در حوزه شهری و هم روستایی تعریف شده است، اظهار کرد: با همیاری همه دستگاه‌های اجرایی، در حوزه روستایی در دو سال ابتدایی طرح، حدود ۳۱٠٠ واحد آماده بهره‌برداری است و در طرح نهضت ملی مسکن در حوزه شهری نیز، همه شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر که قاطبه شهرهای استان به‌جز شهرکرد را شامل می‌شود، بنیاد مسکن متولی است.

وی ادامه داد: در مرکز استان نیز با همکاری راه و شهرسازی ۱۲۲۴ واحد را در محله ۳۴ منظریه در حال اجرای طرح هستیم و واحدها از ۶۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند. تأمین منابع مالی توسط مردم ضرورت دارد ضمن اینکه بخش عمده‌ای از منابع توسط بانک‌ها تأمین می‌شود. 

ریاحی تأکید کرد: در سایر شهرهای استان نیز تمامی اراضی که توسط راه و شهرسازی به بنیاد مسکن تحویل شده است، در حال آماده‌سازی بوده یا آماده ساخت هستند که تمامی متقاضیان باید نسبت به اخذ پروانه برای زمین‌های تخصیص یافته و دیگر مراحل مربوط اقدام کنند.

وی تصریح کرد: بخشی از واحدها قرار بود در خردادماه تحویل متقاضیان شود اما به علت عدم تامین منابع بانکی و نیز منابع متقاضیان، پروژه‌ها دچار مشکل تامین منابع شدند و به مشکل برخورد که تلاش می‌شود منابع مورد نیاز به سرعت تامین و در فرصت باقیمانده فصل کاری در استان، این واحدها تحویل و تکمیل شوند. 

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « تشریح آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *