اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت در این دانشگاه خبر داد.

دکتر مهدی قلیان اول امروز، ۲۴ مردادماه در نشست‌خبری اطلاع‌رسانی در خصوص اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت و چهارمین کنگره بین‌المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت که در ساختمان قرشی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد برگزار شد، عنوان کرد: قرار است که کنگره بین‌المللی سواد سلامت کشور برای اولین بار به صورت بین‌المللی انجام شود. این کنگره برای استفاده از تجربیات بین‌المللی در ارتقاء سطح سواد جامعه، با همکاری سازمان‌های بین‌المللی، وزارت بهداشت و همه سازمان‌های مرتبط با سواد سلامت برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه دبیرخانه این کنگره از دی ماه سال گذشته فعال و اطلاع‌رسانی‌ها در خصوص پذیرش مقاله، صورت گرفته است، ادامه داد: بحث کووید به ما اثبات‌ کرد هرچه سطح سواد سلامت جامعه بالاتر باشد، همخوانی مردم در زمینه بیماری‌ها، رعایت اصول و خودمراقبتی بیشتر خواهد بود. بسیاری از کشورهای جهان‌ با سرانه پایین درآمدی، با ارتقاء سطح سواد سلامت در جامعه خود توانسته‌اند در زمینه کنترل بیماری‌ها از برخی کشورهای برخوردار موفق‌تر باشد.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: در این کنگره سعی خواهد شد از تجربیات سازمان‌های بین‌المللی، سایر دانشگاه‌های سطح کشور و اساتیدی که در این زمینه فعالیت کرده‌اند، برای تبادل نظرات به صورت ویژه و به صورت مناظره، انجام شود. انتقال این‌ تجربیات باعث خواهد شد که عملکرد و رفتارهایی که دانشگاه علوم پزشکی اتفاق می‌افتد نسبت به گذشته متفاوت شود.

وی با اشاره به اینکه ارتقاء سلامت یک‌بعد کلی است، خاطرنشان کرد: مجموع اطلاعات و آموزش‌های بهداشت زمینه‌ساز ارتقاء سلامت جامعه و مردم خواهد شد. سواد سلامت با آگاهی ساده متفاوت است. سواد سلامت نحوه استفاده از اطلاعاتی است که مردم در زمینه سلامتی خود دارند. اینکه بتوانیم از اطلاعات سلامت خود در جامعه استفاده‌ کنید، سواد سلامت جامعه است. نحوه به کارگیری اطلاعات چیزی است که اهمیت دارد.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: وقتی مردم نسبت به علائم یک بیماری مثل کووید یا هاری اگاه باشند که چه اقدامی انجام دهند و به کجا مراجعه کنند، سواد سلامت است.

قلیان اول در خصوص افراد دعوت شده و سخنرانان کنگره، تصریح کرد: ۷ سخنران خارجی شامل ۲نفر از نمایندگان یونیسف، سازمان بهداشت جهانی از بنگلادش، به علاوه سخنرانان داخلی که مقالاتی ارائه کرده‌اند در ۲۸ و ۲۹ مرداد در محل مجتمع شهدای سلامت و در همایش حضور خواهد شد.

وی در مورد هزینه‌های کنگره اظهار کرد: هزینه برآورد شده کنگره بیش از هفتصد میلیون‌تومان است که بیشتر آن از محل حمایت‌های اجتماعی سازمان یونیسف است. مقداری از این مبلغ را وزارت بهداشت پرداخت و باقی آن نیز از محل ثبت نام اعضای کمیته پرداخت خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر چگونگی پایش نتایج کنگره، گفت: با توجه به اینکه یکی از برگزار کنندگان کنگره سواد سلامت سازمان آموزش و پرورش است. مسئولین بهداشت مدارس استان‌های کشور به همراه مدیر کل دفتر سلامت وزارت خانه در این‌کنگره حضور دارند و در این خصوص نشستی خواهند داشت.امیدواریم با مشارکتی که صورت گرفته در آینده شاهد نتایج خوبی باشیم. مداخلات سلامت بحث زمانبری است. بحث سواد سلامت عین فرهنگسازی است. بر این مبنا چیزی بین ۵ تا ۱۰ سال آینده نتایج آن اتفاق خواهد افتاد. مشارکت مردم یک شاخص مهم در بحث سواد سلامت است. 

انتهای پیام 

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *