آذربایجان غربی دارنده بیشترین ذخیره تیتان در کشور است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: آذربایجان غربی دارنده بیشترین ذخیره تیتان در کشور است

ایسنا/آذربایجان غربی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی اولین ذخیره تیتان، دومین ذخیره زرنیخ و میکا و سومین ذخیره طلا در کشور را دارا است.

عبدالحمید سرتیپی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه با توجه به زمین شناسی خاص و توانمندیهای بالای معدنی، آذربایجان غربی از جمله مهمترین قطب‌های معدنی کشور در بسیاری از مواد معدنی است، افزود: آذربایجان غربی از لحاظ میزان ذخایر معدنی جزو استان های رتبه دار کشور است که عمده مواد معدنی موجود در استان مصالح ساختمانی، مواد فلزی، سنگهای تزئینی و مواد غیرفلزی است.

وی ادامه داد: هرچند عمده ذخیره استان مربوط به گروه مصالح ساختمانی است، اما مواد معدنی فلزی سهم قابل توجهی از ذخایر استان را به خود اختصاص داده است و لذا محدوده استان از جمله مناطق مستعد کانی‌زایی فلزی در کشور است.

مدیر کل صمت آذربایجان غربی با اشاره به عملکرد امور معادن استان در دوره ۴ ماهه نخست سال جاری گفت: از ابتدای امسال تا پایان تیرماه ۲۱ محدوده اکتشافی در استان شناسایی شده که پس از اخذ استعلامات ادارات ذیربط منجر به صدور پروانه اکتشافی برای انجام مراحل اکتشافی شد همچنین در این بازه زمانی برای ۹ محدوده اکتشافی که در مرحله پایان عملیات اکتشافی هستند گواهی کشف صادر شده است که در این ۹ محدوه بیش از ۸۹ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است.

سرتیپی  با بیان اینکه طی ۴ ماهه نخست امسال برای ۱۳ معدن با ذخیره قطعی ۳ میلیون ۳۹۹ هزار تن انواع مواد معدنی در استان پروانه بهره برداری صادر شده است، اظهار کرد: این معادن با اخذ پروانه بهره برداری وارد چرخه تولید انواع مواد معدنی شدند که برای بهره برداری از این معادن بیش از ۲۵۴ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است، با بهره برداری از این معادن زمینه اشتغال مستقیم برای ۸۴ نفر فراهم شده است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « آذربایجان غربی دارنده بیشترین ذخیره تیتان در کشور است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *