تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

از «لوور ابوظبی» گرفته تا «مرکز هنرهای جمیل»، موزه‌های غنی مختلفی در امارات متحده عربی تأسیس شده که توجه علاقه‌مندان هنر و تاریخ را به خود جلب کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، بهترین راه برای درک تاریخ، فرهنگ و شالوده اجتماعی هر کشوری، بازدید از موزه‌های آن است. این مؤسسه‌های ارزشمند، ‌ علاوه‌بر آثار هنری و فرهنگی، خانه ارزش‌ها و بینش هر کشوری محسوب می‌شوند.

هرچند برخی کشورها برای آن‌که بر غنای تاریخ و هنر خود بیافزایند در سال‌های اخیر به راه‌اندازی موزه‌هایی با آثار عاریه‌ای و یا خریداری‌شدۀ تمدن‌های دیگر و برچسب زدن آن آثار به نام خود اقدام کرده‌اند. امارات متحده عربی از جمله این کشورهاست که در سال‌های اخیر با ساخت موزه‌های متنوع و ایجاد شعبه موزه‌های برتر جهان، سعی داشته به ارزش‌های تاریخی و هنری خود اضافه کند و این‌گونه بر قدمت کشور خود بیافزاید.

در ادامه با چند مورد از موزه‌های امارات متحد عربی که مجله خبری نشنال آن‌ها را منتشر کرده است، آشنا می‌شوید:

لوور ابوظبی

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

لوور ابوظبی از جمله مکان‌هایی است که هم برای شهروندان امارات و هم برای بازدیدکنندگان خارجی جذابیت دارد. این موزه که ساختمان آن معماری خیره‌کننده‌ای دارد، ‌ خانه نمایشگاه‌های دائمی و موقت است که در آن آثار هنری و تاریخی متعلق به این منطقه و سایر نقاط جهان به نمایش گذاشته شده است.

موزه آینده

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

موزه آینده که یک شگفتی در معماری و مهندسی است، با هدف ارائه چشم‌اندازی از زمان آینده، در فرهنگ و سنت‌های امارات متحده عربی ریشه دارد.

شکل دایره‌ای ساختمان نشان‌دهنده انسانیت است و نمای خیره‌کننده‌ آن با خوشنویسی عربی از شعرهای «شیخ محمد بن راش» ـ حاکم دبی ـ مزین شده است.

این موزه نمایشگاه‌ها و مفاهیم متفاوتی را در هر یک از هفت طبقه خود به نمایش گذاشته است؛ از جمله این موضوعات به سفرهای فضایی، تغییرات آب و هوایی، پیشرفت‌های فناوری و سایر موضوعات مرتبط با فناوری‌ها و ایده‌های آینده می‌توان اشاره کرد.

موزه الشندغه

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

با اینکه همواره از دوبی به عنوان یک شهر آینده‌محور یاد می‌شود، اما علاقه‌مندان به تاریخ، ‌ فرهنگ و سنت‌های این شهر می‌توانند از موزه «الشندغه» ‌ بازدید کنند. این موزه که در محوطه «خور دبی» واقع شده است، نگاهی اجمالی به خاستگاه شهر و همچنین بسیاری از جنبه‌های فرهنگ اماراتی دارد.

موزه هنر شارجه

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

موزه هنر شارجه از گالری‌های بزرگی ساخته شده است که در ساختار سنتی آن جای گرفته‌اند. بازدیدکنندگان می‌توانند بیش از ۵۰۰ اثر متنوع را در طیف متنوعی از سبک‌های هنری تماشا کنند. این موزه سه‌طبقه همچنین دارای «کتابخانه هنر» است که دارای بیش از چهارهزار عنوان به زبان‌های عربی، انگلیسی و سایر زبان‌ها و همچنین مطالب دیداری و شنیداری است.

کاخ موزه العین

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

کاخ موزه العین نخستین‌بار در سال ۱۹۳۷ میلادی به عنوان محل اقامت خانواده حاکم امارات ساخته شد.

ساختمان این کاخ بازسازی شد و در سال ۲۰۰۱ میلادی به موزه تبدیل شد و از آن زمان تاکنون به یک مکان مهم فرهنگی و تاریخی تبدیل شده است.

بازدیدکنندگان از این مکان می‌توانند زندگی اماراتی در قرن بیستم را تجربه کنند و درباره زندگی شخصی و سیاسی خاندان سلطنتی امارات اطلاعات کسب کنند.

موزه اتحاد

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

«موزه اتحاد» ‌ در نزدیکی جاده «الوصل» ‌ و خیابان دوم دسامبر واقع شده است.

بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق نمایشگاه‌های متفکرانه و تعاملی، که شامل عکس‌ها، فیلم‌ها، وسایل شخصی، مصنوعات و موارد دیگر می‌شود، درباره چگونگی پیشرفت این کشور در طول سال‌ها به‌ویژه بین سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۴ میلادی بیاموزند.

موزه ملی رأس الخیمه

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

رأس الخیمه یکی از معدود مکان‌های امارات است که در طول تاریخ به طور مدام مورد استفاده قرار گرفته است. این ساختمان علاوه‌بر اینکه خانه تاریخچه امارات است، ‌ از مجموعه‌ای آثار باستانی نگهداری می‌کند.

موزه ملی رأس الخیمه یک دژ سنتی را شامل می‌شود که قدمت آن به ۱۸۰۹ میلادی می‌رسد.

مرکز هنر جمیل

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

مرکز هنر جمیل به هنر معاصر و تعامل با جوامع از طریق نمایشگاه‌ها، آموزش و رویدادها اختصاص دارد. این مرکز با به نمایش گذاشتن هنر معاصر از خاورمیانه و جنوب آسیا، با هدف توسعه یک اکوسیستم هنری پایدار در امارات متحده عربی تأسیس شده است.

موزه علوم شارجه

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

موزه علوم شارجه با بیش از ۵۰ نمایشگاه این امکان را برای کل خانواده فراهم کرده است که بتوانند در فضایی سرگرم‌کننده در موزه علوم شارجه درباره علم بیاموزند؛ از یادگیری قوانین طبیعت و فیزیک گرفته تا کاوش در اسرار فضا. هدف موزه غوطه‌ور کردن بازدیدکنندگان در دنیای علم است.

موزه ملی اتومبیل امارات

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

موزه ملی اتومبیل امارات برای علاقه‌مندان به خودرو یک گزینه جذاب است. این موزه که ساختمان آن شبیه هرم ساخته شده است در ابوظبی واقع شده و بیش از ۲۰۰ خودرو متعلق به شیخ حمد بن حمدان را به نمایش گذاشته است.

بنیاد فرهنگی

تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است

بنیاد فرهنگی ابوظبی با برگزاری مجموعه‌ای از نمایشگاه‌های تاریخی و معاصر، یک مؤسسه مهم محسوب می‌شود.

این بنیاد علاوه بر نمایش هنر، میراث فرهنگی منطقه را نیز حفظ می‌کند. این بنیاد که در قلب پایتخت امارات قرار دارد، همواره میزبان چندین رویداد از جمله کنسرت، سخنرانی، فیلم و کارگاه‌های هنری است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « تاریخ و ارزشی که امارات برای خود ساخته است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *