پیشرفت ۳۵ درصدی طرح نهضت ملی مسکن در کاشان

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: پیشرفت ۳۵ درصدی طرح نهضت ملی مسکن در کاشان

ایسنا/اصفهان رئیس بنیاد مسکن کاشان گفت: طرح نهضت ملی مسکن، یک برنامه ملی با هدف رفع نیاز مردم به مسکن و در جهت خانه‌دار شدن آنها با هزینه کمتر از هزینه‌های بازار مسکن آغاز شده است.

مصطفی رضازاده،امروز(یکشنبه،۲۹ مرداد) در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: مردم مطمئن باشند که طرح نهضت ملی مسکن یک پروژه ملی است و نگاه منفعت طلبانه بر آن حاکم نیست، بنابراین قیمت تمام شده هر واحد برابر هزینه صرف شده برای ساخت آن است.

 وی با اشاره به تجمع مردم در فرمانداری کاشان افزود: مردم حق دارند که نگران سرمایه‌گذاری خود باشند اما انتظار است که مطالبات خود را از مجرای قانونی و بر اساس مستندات صحیح پیگیری کنند و توجهی به اخبار و شنیده‌های نادرست نداشته باشند.

رضازاده تصریح کرد: تلاش مسئولان بر اجرای سریعتر پروژه نهضت ملی مسکن به عنوان یک برنامه اجتماعی است، اما دیرکرد متقاضیان در پرداخت سهم خود، باعث تاخیر در اجرای پروژه و افزایش هزینه‌های اجرای آن است.

به گزارش ایسنا، رئیس بنیاد مسکن کاشان گفت: طرح نهضت ملی مسکن، یک برنامه ملی است بنابراین نیازمند مشارکت و همکاری همه دستگاه‌های مربوط است و نباید نسبت به اجرای تعهد خود بی‌توجه بوده و نظاره گر باشند.

وی افزود: برای جلب اعتماد مردم و پاسخگویی به مطالبات آنها، برنامه بازدید از مراحل ساخت پروژه به صورت دوره‌ای انجام می‌شود، ضمن اینکه آورده مردم مشخص است و فرایند اجرای طرح نیز پیدا است و جای شک و شبهه‌ای نیست.

رصازاده تصریح کرد: افرادی که نفع آنها در نابسامانی بازار مسکن است، اقدام به شبهه افکنی در مورد طرح نهضت ملی مسکن کرده و متاسفانه برخی از متقاضیان نیز همراه آنها شده و باعث بی‌اعتمادی دیگران و حاشیه سازی برای اجرای طرح می‌شوند.

رئیس بنیاد مسکن کاشان، تاکید کرد: اجرای طرح نهضت ملی مسکن بر اساس تجربه پروژه مسکن مهر شروع شد و در طراحی هر واحد تلاش کرده‌ایم که کمبودهای آن برطرف شود از جمله به شرایط متناسب با معلولان و الگوی معماری سنتی ایرانی توجه شده است.

وی با اشاره به ترکیدگی خط لوله آب در نزدیکی طرح مسکن ملی کاشان گفت: حریم مسیر لوله آب باید ۱۰ متر باشد که رعایت این حریم توسط کارشناسان تایید شده است و عملیات عمرانی عامل شکست لوله نبود.

 رضازاده افزود: ترکیدگی خط لوله آب شرکت آب و فاضلاب کاشان به محل گودبرداری یکی از بلوک‌ها سرازیر شد که با مشارکت سازمان آتش نشانی به فاصله ۱۲ ساعت تخلیه و به یکی از مزرعه‌های کاشان منتقل شد و با آزمایش‌های ژئو تکنیک در محل تجمع آب، سختی خاک جهت اجرای پروژه به تایید کار شناسان نظام مهندسی رسیده است.

رئیس بنیاد مسکن کاشان، تاکید کرد: متقاضیان در این مرحله از طرح نهضت ملی مسکن ۵۴۰۰ نفر بودند که شرایط ۲۷۰۰ نفر آنها تایید شد، ولی ۱۴۵۵ نفر آنها در زمان مشخص شده مبلغ اولیه ۴۰۰ میلیون ریال را پرداخت کردند.

وی در مورد آورده نقدی متقاضیان مسکن ملی گفت: بر اساس تقویم اجرایی طی  پنج مرحله هر سرپرست باید سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال(۳۶۰ میلیون تومان) پرداخت کند اما به طور میانگین یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون ریال( ۱۶۴ میلیون تومان) پرداخت کرده‌اند.

رضازاده افزود: هزینه‌های اجرای عملیات به طور متوسط برای هر واحد سه میلیارد و ۵۳۰ میلیون ریال (۳۵۳ میلیون تومان) است و مجموع آورده متقاضی و تسهیلات بانکی به طور میانگین برای هر واحد ۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال (۲۷۵ میلیون تومان) بوده که مبلغ ۷۸۰ میلیون ریال مازاد بر آن برای هر واحد هزینه شده است.

وی گفت: عملیات فیزیکی طرح نهضت ملی مسکن به طور متوسط ۳۵ درصد پیشرفت داشته است که در شش بلوک بین ۱۸ تا ۵۰ درصد متغیر است و امیدواریم تا پایان سال جاری، مرحله سفت کاری انجام شده و انتخاب واحد بر اساس میزان و زمان پرداخت متقاضیان محقق شود.

رضازاده تصریح کرد: تکمیل طرح نهضت ملی مسکن نیازمند همراهی مردم و تسهیلات بانک عامل است و تاخیر متقاضیان در زمان و مبلغ پرداختها، باعث افزایش هزینه‌های ساخت طرح و تاخیر در اجرای پروژه می‌شود.

همچنین رئیس اداره راه و شهرسازی کاشان گفت: طرح مسکن ملی در کاشان در سه مرحله اجرا می‌شود که مرحله  نخست آن با ساخت یک هزار و ۴۵۵  واحد در  هشت طبقه با مساحت ۹۰ الی ۱۱۰ مترمربع در زمینی به وسعت ۷۰ هزار مترمربع منطقه فین در حال اجرا است.

مجتبی آراسته اظهار کرد: اجرای طرح نهضت ملی مسکن با توجه به شاخص‌های طرح، عملکرد مطلوبی دارد. همچنین زمین فاز دوم برای ساخت یک هزار واحد و فاز سوم نیز برای ساخت ۶ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن کاشان تامین شده است.

وی افزود: پروژه ملی مسکن در کاشان یکی از طرح‌های بزرگ حوزه مسکن است و اقدام‌های خوبی مثل الحاق ۵۱ هکتار اراضی ویژه این طرح از سوی اداره راه و شهرسازی کاشان پیگیری و اجرایی شد و بنیاد مسکن نیز به وظیفه خود در این زمینه متعهد است.

انتهای پیام 

بروزترین اخبار حوزه مهندسی عمران و ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « پیشرفت ۳۵ درصدی طرح نهضت ملی مسکن در کاشان » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *