استفاده از ظرفیت‌‏های نانویی کشور در بهینه‌سازی مصرف انرژی

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: استفاده از ظرفیت‌‏های نانویی کشور در بهینه‌سازی مصرف انرژی

با امضاء توافق‌نامه‌ای میان ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو و فدراسیون صنعت نفت ایران، تجاری‌سازی ظرفیت‌های علمی و فنی شرکت‌های نانویی در حوزه انرژی تسریع می‌شود.

به گزارش ایسنا، آرش نجفی، رئیس فدراسیون صنعت نفت ایران و رئیس انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی ایران، درباره این توافق‌نامه گفت: در جلسه‌ای که با ستاد نانو داشتیم، با ظرفیت‌های بالای شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌نانو آشنا شدیم و در نتیجه موضوع توافق‌نامه همکاری میان دو مجموعه مطرح شد. از این رو، این توافق‌نامه آماده شد و به امضا رسید که هدف آن معرفی توانمندی‌های شرکت‌های نانویی به بخش‌های مخلتف صنعت نفت و همچنین نیازسنجی از بخش خصوصی و انعکاس آن به صنعت نفت است. یکی از موضوعات اصلی در این توافق‌نامه بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف انرژی در حوزه‌های مختلف است.

یکی از اهداف این توافق‌نامه جمع‏‌آوری نیازهای بخش خصوصی و ارائه راه‌حل‌های فناورانه و مناسب در راستای اهداف سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو است. توسعه و تجاری‌سازی محصولاتی مانند شیشه کاوه و بلنکت‌های ایروژل و رنگ‌های عایق حرارتی و هیترهای تشعشعی از دیگر موارد مورد نظر در این توافق‌نامه بوده تا با استفاده از این فناوری‌های نانو، بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت ساختمان صورت گیرد.

قرار است ظرفیت‏‌های علمی و فنی و محصولات تولیدشده بر مبنای فناوری نانو و میکرو در اختیار صنعت نفت قرار داده شود.

به نقل از ستاد نانو، همچنین امکان تبدیل ایده‌‏ها، نیازها و انتظارات صنعت نفت با کمک شرکت‌هایی نانویی به محصول در قالب این توافق‌نامه وجود دارد. ایده‏‌ها و طرح‏‌های قابل استفاده در زمینه کاهش شدت مصرف انرژی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی توسط شرکت‌های نانویی تحلیل و بررسی شده و پس از تعیین میزان دقیق صرفه‏‌جویی انرژی ناشی از بکارگیری آن، در اختیار فدراسیون صنعت نفت قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « استفاده از ظرفیت‌‏های نانویی کشور در بهینه‌سازی مصرف انرژی » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *