جانمایی سالن تشریح پزشکی قانونی در آرامستان همدان

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: جانمایی سالن تشریح پزشکی قانونی در آرامستان همدان

ایسنا/همدان مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان گفت: امسال موفق شدیم سالن تشریح اداره‌کل پزشکی قانونی استان به مساحت ۱۵۰۰ متر را در آرامستان همدان جانمایی نماییم.

دکتر ارتین کمالی دوشنبه ۳۰ مرداد در جمع خبرنگاران در دفتر ایسنا، اظهار کرد: بعد از حدود چهار سال موفق به تملک زمینی به مساحت ۱۵۰۰ متر به منظور ایجاد سالن تشریح در آرامستان همدان شده‌ایم که جابه‌جایی اجساد را برای خانواده متوفی و پزشکی قانونی آسان می‌کند.

وی با اشاره به افتتاح سه پروژه نهاوند، تویسرکان و کبودرآهنگ در دهه فجر سال ۹۹ و بهره‌مندی این شهرستان‌ها از خدمات پزشکی قانونی، تصریح کرد: شرایط آزمایشگاه پزشکی قانونی مرکز استان در هنگام ورودم بسیار بغرنج بود که در سال ۹۹ بازسازی شده و در حال حاضر این آزمایشگاه مجهز به بخش‌های سم‌شناسی، آسیب‌شناسی، اتاق‌های پاس، استخراج و نمونه‌گیری است.

کمالی خاطرنشان کرد: خوشبختانه استان همدان تنها یک گسل فعال داشته و به صورت کلی از نظر زلزله خیز بودن استان بی‌خطری شناخته می‌شود اما این استان در کریدور هوایی، ریلی و زمینی شرق به غرب قرار گرفته و نیازمند این است که از نظر پدافند غیرعامل مجهز باشد و سالن تشریح با ظرفیت بالا داشته باشد.

وی با بیان اینکه برای مواقع ضروری باید سالن تشریح با ظرفیت بالا در نظر گرفته شود، اظهارکرد: در شش ماه ابتدایی سال و به ویژه سه ماه دوم، تعداد تصادفات افزایش پیدا می‌کند و نیاز به سالنی مجهز است تا خدمات به بهترین نحو به مردم ارائه شود. با توجه به اینکه اداره کل پزشکی قانونی تقریبا در رینگ مرکزی قرار دارد جابه جایی اجساد در این مکان زیبنده شهر نیست و علاوه بر آن به هنگامی که چند جسد همزمان وارد پزشکی قانونی می‌شود ترافیک سنگینی در بلوار غبار همدانی ایجاد شده که برای شهروندان معضل ایجاد می‌کند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان اضافه کرد: بعضی از اجساد شرایط امنیتی دارند و جا به جایی آنها در مکان فعلی پزشکی قانونی دشوار بوده که امیدواریم با ساخت سالن تشریح در آرامستان این مشکل هم برطرف شود علاوه بر آن ایجاد سالن تشریح از نظر بهداشتی هم کمک کننده است.

وی با بیان اینکه پزشکان به سختی جذب پزشکی قانونی می‌شوند، یادآور شد: به علت شرایط کاری و کم بودن حقوق همکاران ما تمایلی به همکاری در پزشکی قانونی ندارند و این موضوع باعث شده پزشکی قانونی همواره با کمبود پزشک مواجه شود به طوری که در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با برگزاری آزمون دو پزشک به مجموعه ما اضافه شده که نیاز استان بیش از شش پزشک است.

کمالی افزود: در حال حاضر در مجموع ۱۵ پزشک در اداره‌کل پزشکی قانونی استان فعالیت دارند و مجبوریم نیاز پزشک بعضی از شهرستان‌ها را به علت کمبود نیرو از مرکز استان تأمین کنیم به طوری که هم پزشک دچار سختی کار می‌شود و هم خدمات به موقع به هموطنان در برخی از موارد ارائه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تمام تلاشمان را می‌کنیم تا برای شهرستان‌ها پزشک بومی استخدام کنیم، تصریح کرد: پزشکی قانونی تمام تلاش خود را می‌کند تا برای همه شهرستان‌ها پزشک بومی استخدام کند تا در شرایط غیر از ساعت کاری در کوتاه‌ترین زمان در محل حاضر شود که خوشبختانه در تمامی شهرستان‌ها به غیر از فامنین پزشکی قانونی ایجاد شده است.

جانمایی سالن تشریح پزشکی قانونی در آرامستان همدان

وی با بیان اینکه تا دهه فجر ساختمان پزشکی قانونی اسدآباد افتتاح می‌شود، توضیح داد: در سفر رئیس جمهور موفق به دریافت تسهیلات شده‌ایم و از محل تخصیص توانستیم ساختمان پزشکی قانونی اسدآباد را به مرحله بهره‌برداری برسانیم به طوری که این پروژه در دهه فجر افتتاح خواهد شد. در حال حاضر با ایجاد مراکز پزشکی قانونی در شهرستان ها از نظر تملیک ساختمان رتبه ۱۵ کشوری هستیم که با افتتاح پزشکی قانونی اسدآباد به رتبه ۱۲ در کشور می‌رسیم. 

وی با بیان اینکه نیاز به مرکز پزشکی قانونی در بهار نیست، افزود: به علت نزدیکی شهرستان بهار به مرکز استان نیاز به ایجاد پزشکی قانونی در این شهرستان نیست و تنها به دنبال جداسازی ساختمان خدمات پزشکی قانونی از شورای حل اختلاف این شهرستان هستیم.

کمالی گفت: استان همدان از نظر نیروی علمی کمبود ندارد و تنها ساختار فیزیکی است که کمی مشکل ساز شده، همدان شهر پر پتانسیل است اما همکاری‌های لازم دستگاه‌های مربوطه برای ارتقاء در بخش خدمات صورت نمی‌گیرد به طوری که همدان به عنوان کریدور باید مجهز به پدافند غیرعامل باشد و نداشتن مکان باعث می‌شود که در زمان‌های بحرانی نارضایتی‌های به وجود بیاید.

وی با بیان اینکه برای سقط جنین قانونی نیاز به دستور قاضی مربوطه است، خاطرنشان کرد: در صورت وجود مشکل و تأیید آن توسط پزشکان متخصص فرد متقاضی به دادگستری معرفی شده و بعد از بررسی‌های قاضی حاذق در امور مربوط با دستور و امضای قاضی قبل از سن چهار ماه قمری دستور سقط قانونی به بیمارستان مربوط داده می‌شود. 

جانمایی سالن تشریح پزشکی قانونی در آرامستان همدان

کمالی ادامه داد: اگر جان مادر در خطر باشد و با نظر متخصص مرگ مادر در میان باشد نیز جنین سقط می‌شود حتی اگر جنین سالم باشد، به شرط طی نکردن چهار ماه قمری این اتفاق انجام می‌گیرد.

مدیرکل پزشکی قانونی اضافه کرد: امسال حدود ۵ درصد تصادفات منجر به فوت در مقایسه با چهار ماه ابتدای سال ۱۴۰۱ کاهش داشته و حوادث سوانح کار نسب به چهار ماه ابتدای ۱۴۰۱ از هفت نفر به ۱۲ نفر افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در چهار ماه ابتدای سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۷ پرونده قصور پزشکی تشکیل شده که حدود ۴۳ درصد مورد تأیید قرار گرفته است، توضیح داد: پرونده‌های قصور پزشکی بیشتر در بخش جراحی، زنان و زایمان، دندانپزشکی و جراحی‌های زیبایی بوده که در چهار ماه ابتدای سال ۱۴۰۲ به ۳۳ پرونده کاهش داشته است . 

کمالی افزود: خوشبختانه در موضوع خودزنی هفت درصد کاهش آمار داشته‌ایم و آمار مرگ بر اثر مصرف مواد مخدر نسبت به سال گذشته کاهش پیدا یافته، در مصرف مشروبات الکی بیشترین مرگ ناشی از مصرف متانول بوده و در صورت استفاده بالا از اتانول هم می تواند منجر به مرگ شود.

جانمایی سالن تشریح پزشکی قانونی در آرامستان همدان

انتهای پیام 

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « جانمایی سالن تشریح پزشکی قانونی در آرامستان همدان » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *