تصاویر سه‌بعدی از شهر همدان در دسترس همگان

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: تصاویر سه‌بعدی از شهر همدان در دسترس همگان

ایسنا/همدان رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری همدان اعلام کرد: با اتمام عملیات پایش و تصویربرداری ۳۶۰ درجه از کلیه معابر سطح شهر همدان، سامانه «شهرنما» در دسترس عموم شهروندان قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، جواد مختاری در این باره اظهار کرد: تصویربرداری ۳۶۰ درجه کلیه معابر و جداره‌های سطح شهر همدان که در سال ۱۴۰۱ به اتمام رسیده بود، پس از پایش و انجام اقدامات فنی در سامانه شهرداری الکترونیک همدان به آدرس hamedan.ir و با عنوان «شهرنما» در دسترس عموم قرار گرفت.

وی بیان کرد: با اتمام تصویربرداری این پروژه در اواخر فصل پاییز و زمستان سال گذشته که با بیشترین وضوح و کیفیت از جداره‌ها و معابر سطح شهر همدان برداشت شد، می‌توان ضمن تجزیه و تحلیل روند تغییرات شهری متناسب با موضوعات مختلف، مدیریت شهری را در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری فرآیندهای متعدد خدمات‌رسانی به شهروندان یاری کرد.

مختاری ادامه داد: در این پروژه تمامی خیابان‌ها، معابر، ساختمان‌ها و ابنیه موجود در شهر همدان به‌صورت ۳۶۰ درجه و سه بعدی و با هدف ایجاد زیرساخت، توسعه خدمات الکترونیکی و تحقق شهرداری هوشمند تصویربرداری و پس از پایش در سامانه «شهرنما» بارگذاری شده است.

وی با اشاره به اجرای این پروژه در شهرداری همدان برای نخستین بار تصریح کرد: با این اقدام ضمن ایجاد بستر و مرجع تصویری برای معابر و جداره‌های شهری امکان دسترسی شهروندان برای بهره‌مندی از مزایای شهر هوشمند نیز فراهم خواهد شد.

مدیر پروژه شهرداری الکترونیک شهرداری همدان در ادامه به اهداف و مزایای قابل توجه این پروژه اشاره کرد و گفت: امکان بررسی تغییرات معابر و جداره‌ها در طول زمان، امکان بررسی بافت فضای سبز شهری، امکان بررسی و صحت سنجی عارضه های شهری در مسیرها و معابر، امکان روایت نماهای استفاده شده در جداره ساختمان‌ها، امکان روایت پوشش آسفالت در معابر، ایجاد زیرساخت بصری برای بررسی مبلمان و زیباسازی شهر، ایجاد ابزار و بستر ممیزی املاک تجاری، بررسی تصویری پراکندگی امکانات شهری در معابر، تشخیص صحیح املاک از روی نقشه با استفاده از تصاویر برداشت شده و کاهش خطای انسانی، استفاده در حوزه حمل و نقل و ترافیک، کاهش بازدیدهای حضوری کارشناسان، بررسی ساخت و سازها و تشخیص تخلفات ساختمانی، مغایرت‌های اجرایی و کاربری‌ها و بررسی پیشروی‌های مجاز و غیرمجاز در کنترل ساختمان از دیگر مزایای اجرای این پروژه در سطح شهر است.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از تصاویر سه بعدی در حوزه گردشگری مجازی افزود: با بهره‌گیری از این تصاویر در حوزه گردشگری در سطح شهر ضمن ارائه اطلاعات مکانی و توصیفی نقشه‌های شهری بدون نیاز به گردش فیزیکی در سطح شهر، با مشاهده روند تغییرات شهر و شهرک‌ها و محلات، اماکن تاریخی و مذهبی، مراکز تفریحی و گردشگری، هتل‌ها، مساجد، پارک‌های سطح مناطق، مسیرهای اصلی و فرعی نیز به منظور دسترسی آسان کاربران برای شناسایی محل مورد نظر ارائه خواهد شد.

 وی گفت: این اقدام گامی مهم برای توسعه خدمات دولت الکترونیک در شهرداری همدان است که دستاورد آن موجب افزایش سرعت و سهولت در ارائه خدمات، ارتقای کیفیت، سلامت و شفافیت در ارائه خدمات، کاهش مراجعه حضوری به شهرداری‌ها و تردد شهروندان در سطح شهر خواهد شد.

انتهای پیام 

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « تصاویر سه‌بعدی از شهر همدان در دسترس همگان » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *