اخبار سیاسی یکم شهریور؛ درخواست کاهش ساعت کار اداری/تصمیمات سربازی و بودجه‎‌ای برای صداوسیما

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: اخبار سیاسی یکم شهریور؛ درخواست کاهش ساعت کار اداری/تصمیمات سربازی و بودجه‎‌ای برای صداوسیما

«وضعیت پروند قره‌حسنلو و عجمیان»،‌ «واردات خودروهای کارکرده»، «هفته دولت» و «برنامه هفتم توسعه» از موضوعات مهم خبری امروز (یکم شهریور ماه ۱۴۰۲) حوزه سیاست بود که می‌توانید در گزارش زیر مشروح آنها را بخوانید.

به گزارش ایسنا، رئیس کل دادگستری استان البرز از تایید آرای پرونده روح الله عجمیان در دیوان عالی کشور و محکومیت حمید قره حسنلو به ۱۵ سال حبس خبر داد.

حسین فاضلی هریکندی با اعلام تایید احکام شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در پرونده روح الله عجمیان که در ۱۲ آبان سال گذشته در جریان ناآرامی‌های کمالشهر کرج به شهادت رسید، گفت: در این پرونده حکم اعدام دو محکوم یعنی «محمدمهدی کرمی» و «محمد حسینی» پس از تایید دیوانعالی کشور در ۱۷ دی ماه سال گذشته اجرا شد.

وی با بیان اینکه رای صادره در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز به غیر از دو محکوم به اعدام، جهت بررسی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده شده بود، اضافه کرد: پس از رسیدگی و صدور احکام مجدد، آرای صادره قطعیت یافت و بدین ترتیب «حمید قره حسنلو» به ۱۵سال حبس نفی بلد؛ «رضا آریا»، «حسین محمدی» و «مهدی محمدی» هر کدام به ۱۰ سال حبس نفی بلد محکوم شدند.

****

در آستانه آغاز هفته دولت و دو سالگی دولت سیزدهم، ایسنا در گزارشی به بررسی عملکرد  مدیریتی دولت مردمی از بازه زمانی مردادماه سال گذشته تا تیرماه سال جاری پرداخته است.

در این گزارش عملکرد دولت در حوزه های رشد تولید و اشتغال، تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، سرمایه گذاری و تامین مالی تولید، توسعه صادرات، پیشرفت و ثبات اقتصادی، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح فرایندهای گمرکی و … بررسی شده است.

امروز در حاشیه جلسه هفتگی هیات وزیران هم ، وزیر نفت و شهردار تهران درجمع خبرنگاران حاضر شدند و از اقدام وزارت‌خانه‌های نفت و صنعت و شهرداری تهران برای برقی کردن خودروهای عمومی از جمله تاکسیها و وانت‌بارهای شهر تهران خبر دادند.

به گفته جواد اوجی، در پروژه مشترک وزارتخانه‌های نفت و صنعت و شهرداری تهران کاهش آلایندگی هوا را به صورت جدی دنبال می شود و به زودی خودروهای عمومی از جمله تاکسی‌ها و وانت‌بارها برقی خواهد شد.

علیرضا زاکانی هم با اشاره به این پروژه مشترک، گفت: در پروژه برقی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی برقی کردن  ۴۰۰ هزار موتورسیکلت، ۵۰ هزار تاکسی  و ۱۰۰۰ اتوبوس هدف‌گذاری شده است. بخشی از زیرساخت‌های کار در تهران آماده شده و تا پایان سال بقیه بسترها فراهم می‌شود.

شهردار تهران همچنین در رابطه با انتشار فیلمی که در آن یک ساختمان نیمه کاره تخریب شد و تیر برق و درخت از بین رفت، گفت: متاسفانه قبل و بعد فیلم را تقطیع کرده و سپس فیلم‌ها را منتشر می کنند. ما در موضوع تخریب، ضوابط معینی داریم و کاملا بر اساس ضوابط تخریب کار را انجام می دهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید از طریق دستگاه انتظامی حمایت شویم، افزود: با جناب رادان تفاهمی صورت گرفت و حمایت ها از ما شروع شد. ما نیز تخریب ساختمان های ناایمنی که هیچ ضوابطی ندارند را آغاز کردیم.

احمد وحیدی وزیر کشور  هم در حیاط دولت حضور یافت و در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره پیش‌ثبت‌نام چهره‌های سیاسی در انتخابات و اینکه آیا آماری از پیش‌ثبت‌نام آنان وجود دارد یا خیر، گفت: چهره‌بودن یا نبودن کاندیداها به ارزش‌گذاری منجر می‌شود و ما نمی‌خواهیم این اقدام را انجام دهیم اما باید بگویم که از همه طیف‌های فکری در انتخابات پیش‌ثبت‌نام کردند.

گزارش کامل ایسنا از گفت‌وگوهای خبرنگاران با اعضای هیات وزیران در حاشیه جلسه هیات دولت را نیز می توانید در این لینک دنبال کنید.

****

در پی تلاش های مجلس و دولت برای واردات خودرو، اسماعیل حسین زهی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوار هستیم ظرف ۱۰ روز آینده آئین نامه واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از پنج سال نهایی شده و افراد حقیقی و حقوقی بتوانند خودرو وارد کنند.

وی با اشاره به اینکه اقتصاددانان معتقدند که قیمت املاک و زمین از زمانی افزایش پیدا کرد که جلوی واردات خودرو گرفته شد، توضیح داد: از زمانی که جلوی واردات خودرو گرفته شد، قیمت مسکن از روند نزولی به یکباره وارد روند صعودی شد. زمانی که جلوی واردات خودرو گرفته شد، حباب بازار مسکن چنان بالا رفت که ریشه اصلی آن جاری شدن نقدینگی به این سمت بود. بنگاه‌های اقتصادی از یک طرف و دلالان از طرف دیگر از این فرصت استفاده کرده و قیمت را در بازار مسکن بالا بردند.

همچنین سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه با بیان اینکه این کمیسیون مصوباتی برای اصلاح قانون سربازی داشته است، گفت که کمیسیون تلفیق تصویب کرد که بودجه صدا و سیما در طول برنامه هفتم افزایش پیدا کند.

محسن زنگنه با اشاره به مصوبات تلفیق درباره بودجه صدا و سیما گفت: با تصویب کمیسیون تلفیق در سال اول برنامه سهم بودجه صدا و سیما از منابع بودجه عمومی نسبت به سال ۱۴۰۲، ۷۵ درصد رشد خواهد داشت. اکنون سهم صدا و سیما از بودجه سال جاری نزدیک به ۰.۸ درصد است که این رقم در سال اول برنامه به ۱.۱۵ درصد از منابع بودجه عمومی می‌رسد.

وی درباره مصوبات کمیسیون در خصوص سربازی هم توضیح داد که ما در مصوبه‌ای از ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان متولی مباحث سربازی خواسته‌ایم که نسبت به اصلاح قانون سربازی اقدام کند که این شامل مواردی همچون کاهش مدت سربازی، متناوب بودن زمان سربازی و تبدیل سربازی به خدمات دیگر است.

از طرف دیگر ۱۱۱ نماینده مجلس هم برای در اولویت قرار گرفتن لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری درخواست دادند.

حسین گودرزی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با اعلام این خبر توضیح داد: با استناد به ماده ۱۰۰ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تعداد ۱۱۱ نفر از نمایندگان مجلس در نامه به هیئت رئیسه مجلس خواستار در اولویت قرار گرفتن بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی درباره لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری موضوع کاهش ساعت کار کارکنان اداری در هفته و افزایش تعطیلات اداری در سایر استان‌ها و شهرستان‌ها از یک روز به دو روز در هفته شدند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « اخبار سیاسی یکم شهریور؛ درخواست کاهش ساعت کار اداری/تصمیمات سربازی و بودجه‎‌ای برای صداوسیما » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *