هوای اصفهان برای سومین روز پیاپی آلوده است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: هوای اصفهان برای سومین روز پیاپی آلوده است

ایسنا/اصفهان مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، با اعلام اینکه در پی پیش‌بینی سازمان هواشناسی، هشدار زرد برای استان اصفهان صادر شده و تا روز سه‌شنبه ادامه دارد، گفت: طی اوایل صبح شاهد پایداری بیشتر آلاینده‌ها در سطح شهر خواهیم بود.

منصور شیشه‌فروش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به صدور اطلاعیه سطح زرد هواشناسی استان، اظهار کرد: از چند روز گذشته، وزش تندبادهای لحظه‌ای باعث خیزش کانون‌های گردوغبار از سمت شرق استان و مرز سمنان به تدریج منجر به نفوذ گردوغبار در مناطق مرکزی استان اصفهان شده است.

وی درباره شرایط اضطرار آلودگی هوا، افزود: ممنوعیت هر اقدام که منجر به انتشار گردوخاک و آلودگی هوا شود، از جمله فعالیت‌های معدنی خاک‌برداری، آتش زدن بقایای گیاهی در مزارع و فضاهای سبز، کنترل آلودگی‌های ناشی از خودروها و صنایع، عدم فعالیت واحدهای تولید گچ، آجر و مصالح اطراف اصفهان، سجزی، نبود فعالیت ماشین‌آلات حمل مصالح ساختمانی، با اعمال محدودیت برای فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده در شرایط اضطرار با پیگیری و نظارت اداره محیط زیست استان اجرای می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، گفت: تشدید برخورد با خودروهای بدون معاینه فنی خودرو و عمل به توصیه‌های بهداشتی، ممنوعیت مسابقات و فعالیت ورزشی در فضای باز و فعالیت نکردن تولیدکنندگانی که زمینه‌ساز ایجاد گردوغبار می‌شوند، از جمله مواردی بود که کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا نسبت به آن تاکید دارد.

وی تصریح کرد: کاهش فعالیت صنایع آلاینده شناسایی شده با نظارت محیط زیست و همکاری اداره صمت، رعایت توصیه‌های بهداشتی و حفاظت فردی در برابر گردوخاک، خارج نشدن افراد آسیب‌پذیر دارای بیماری زمینه‌ای قلبی و عروقی و ریوی از منزل، استفاده از ماسک استاندارد، ورزش کردن و حضور نداشتن در فضاهای باز در شرایط گردوخاک، رعایت اصول ایمنی، تردد در محورهای جاده‌ای با لحاظ کاهش شعاع دید و توجه به توصیه‌های پلیس راه ضروری است.

شیشه‌فروش با اشاره به ماندگاری گردوغبار در استان، خاطرنشان کرد: اکنون به دلیل خشکی هوا، نبود بارش، خشکی رودخانه زاینده‌رود، نبود کشت در اراضی کشاورزی و تبدیل تالاب بین‌المللی گاوخونی به کانون‌های گردوغبار حدود ۱۵ شهرستان استان تحت تأثیر این کانون‌های گردوغبار، کاهش میدان دید کاهش، کیفیت هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: در پی پیش‌بینی سازمان هواشناسی، هشدار زرد برای استان اصفهان صادر شده و تا روز سه‌شنبه ادامه دارد، طبق اعلام این سازمان، وزش باد در استان طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه از سمت غرب خواهد بود و منجر به تغییرات جوی و کاهش دما خواهد شد و طی اوایل صبح شاهد پایداری بیشتر این آلاینده‌ها خواهیم بود.

میانگین شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز دوشنبه ششم شهریور ماه با عدد ۱۳۳ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۳۶، احمدآباد با ۱۲۳، میدان انقلاب با ۱۲۶، پارک زمزم با ۱۴۰، بزرگراه خرازی با ۱۳۱، دانشگاه صنعتی با ۱۲۵، خیابان رودکی با ۱۲۱، رهنان با ۱۳۷، سپاهان شهر با ۱۱۳، خیابان فرشادی با ۱۱۵، فیض با ۱۳۵، بولوار کاوه و محله ولدان با ۱۲۶ و خیابان میرزا طاهر با ۱۲۷ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

امروز شاخص خیابان پروین با ۷۹ AQI در وضعیت قابل قبول و در ۲ ایستگاه خیابان زینبیه و کردآباد به ترتیب با ۱۵۷ و ۱۷۸ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان قرار دارد.

امروز شاخص هوای سجزی با ۱۰۱ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس، شاخص هوای قهجاورستان با ۱۹۵ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان و در شاهین شهر و مبارکه به ترتیب با ۹۳ و ۹۵ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

ایستگاه سنجش آلودگی شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « هوای اصفهان برای سومین روز پیاپی آلوده است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *