مدیریت گران شهر جهانی یزد/ عریض شدن هزینه‌ها را افزایش می‌دهد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از مهر: مدیریت گران شهر جهانی یزد/ عریض شدن هزینه‌ها را افزایش می‌دهد

خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها- سمیه گلابگیریان: مدیریت شهری نیازمند درآمدهای پایداری است که از مردم وصول می‌شود و زمانی که شهر گسترش می‌یابد، هزینه‌های ارائه خدمات به مراتب افزایش می‌یابد اما این در شرایطی مشکل ایجاد می‌کند که تراکم جمعیت به دلیل افزایش محدوده، کاهش و به موازات آن سرانه درآمدی نیز کاهش می‌یابد.

افزایش محدوده شهرها تبعات جبران ناپذیر بسیاری در بر دارد به ویژه اینکه حاشیه نشینی‌های اتفاق افتاده به امید پیوستن به محدوده رو به افزایش رفته و اگر این روند ادامه یابد، شهر یزد هر روز عریض‌تر شده و خدمات رسانی با معضلات بسیاری مواجه می‌شود.

اجرای تأسیسات شهری، اجرای خدمات شهری و ایجاد زیرساخت‌های شهری از جمله نیازهای ساخت و سازهای جدیدی است که هنوز در بافت جدید شهر که در محدوده شهر هستند، با مشکل مواجه است و اگر اراضی دیگری نیز به شهر اضافه شود، این کمبودها افزایش یافته و امکان رفع آن نیز دشوارتر می‌شود.

چندی است برخی از ساکنان بلوار جمهوری یزد به دنبال اضافه شدند به محدوده شهر هستند و بارها شاهد تجمعات اعتراضی آنها هستیم و این روند ناشی از دیر وارد میدان شدن شهرداری‌ها بعد از تفکیک‌ها و ساخت و سازهایی است که امکان تخریب آن وجود ندارد.

این افراد از روی ناآگاهی نسبت به خرید و ساخت و ساز اقدام کرده و بعد به دلیل عدم دریافت خدمات شهری از جمله جمع آوری زباله، آسفالت و زیرساخت‌های مورد نیاز از شهرداری گلایه کردند. رسیدگی به افزایش این بخش از شهر به محدوده، در حال انجام است اما تا کی باید چوب سودجویی افراد را شهر و شهروندان یزدی بخورند.

مدیریت گران شهر جهانی یزد/ عریض شدن هزینه‌ها را افزایش می‌دهد

جزیره‌ای شدن یزد با توسعه عرضی شهر

یکی از شهروندان یزدی که به توسعه شهر یزد بسیار منتقد است، گفت: داخل شهر یزد زمین‌های رها شده و مزاحم بسیاری وجود دارد که امکان ساخت و ساز دارند اما شاهد توسعه شهر در حاشیه‌ها هستیم.

امین صدرآبادی افزود: مهندسی شهری این پدیده را گسترش عرضی و اشتباه می‌داند چرا که در این صورت هزینه‌های زیادی به شهرداری تحمیل می‌شود و با کاهش منابع شهری، نیازهای محدوده‌های اصلی شهر هم برطرف نمی‌شود.

وی با اشاره به ضرورت سوق دادن مردم به ساخت و ساز در بافت مرکزی شهر، گفت: دولت اقداماتی را برای تشویق انجام داده است اما باید تسهیلات بیشتری فراهم شود که این طرح‌ها مورد استقبال قرار گیرند چرا که در این صورت مردم به فکر ساخت و ساز در زمین‌های انتهای محدوده شهر نبودند.

این شهروند با اشاره به اشتباه بودن دیدگاه‌های مربوط به ارزش ملک در مرکز و بافت جدید شهر ادامه داد: این بنگاه‌ها هستند که این روند فکری را ایجاد کرده‌اند وگرنه در همه جای دنیا، نقاطی که از خدمات برخوردار هستند نسبت به فاصله‌های دورتر از مرکز شهر، ارزش بیشتری دارند.

صدرآبادی خواستار کارشناسی روند توسعه شهر یزد و جلوگیری از توسعه محدوده شهر از سوی شهرداری شد و افزود: اگر این وضعیت ادامه یابد، شهر یزد به جزیره‌هایی تبدیل می‌شود که در فاصله زیادی از هم قرار دارند اما جمعیت کمی در هر جزیره ساکن هستند که خدمات رسانی به آنها بسیار گزاف خواهد شد.

دغدغه تأمین نیازهای ساخت و سازهای جدید

یکی دیگر از شهروندان یزدی با اشاره به روند ویلایی سازی طرح نهضت ملی مسکن در استان و آپارتمان سازی هایی که از قبل انجام شده است، گفت: دستگاه‌های خدمات رسان هنوز نتوانسته‌اند نیازهای اساسی واحدهای آپارتمانی را تأمین کنند و بسیاری از آنها مدرسه، مسجد، پارک و … ندارند و امیدواریم با ویلایی سازی این اتفاق دوباره تکرار نشود.

مرضیه متولی ادامه داد: شهرداری باید در کنار توسعه شهر، برای تأمین نیازهای آن برنامه ریزی کرده و بودجه‌ای در نظر بگیرد نه اینکه به امید تأمین آن در آینده ساخت و ساز را آغاز کند و بعد آن منطقه را به حال خود رها کند.

وی گفت: همه اینها لازمه اقدامات کارشناسی برای توسعه شهر است چرا که در غیر این صورت شهر بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و مردم از خدمات کمتری بهره می‌گیرند.

مدیریت گران شهر جهانی یزد/ عریض شدن هزینه‌ها را افزایش می‌دهد

پایین بودن سرانه جمعیتی در شهر یزد

شهردار یزد با بیان اینکه سرانه جمعیتی شهرداری در شهر تهران ۱۲۰ نفر در هکتار و برای شهرهای غیر کویری ۸۰ نفر در هکتار است، این سرانه را در شهر یزد حدود ۵۰ نفر در هکتار اعلام کرد که سرانه بسیار پایینی است.

ابوالقاسم محی الدینی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه به هیچ وجه اجازه افزایش محدوده شهر را نداریم، گفت: حتی ساخت و سازهای طرح نهضت ملی مسکن در استان یزد بدون افزایش محدوده و در قالب شهرک‌های جدید رقم خواهد خورد به این ترتیب شهرک نشینان وظیفه اداره شهرک را به عهده خواهند داشت.

وی ادامه داد: اگر این مساحت به محدوده شهر یزد اضافه می‌شد، تراکم جمعیتی به ۳۰ نفر در هکتار می‌رسید و هزینه‌های مدیریت شهر به مراتب بیشتر می‌شد از این رو اصرار داریم که محدوده شهر حفظ شود.

امکان اسکان ۲ میلیون نفر در شهر یزد

شهردار یزد با اشاره به عریض بودن شهر یزد گفت: اگر شهر با این وسعت، در ارتفاع با ساختمان‌های ۴ طبقه ساخته شود و زمین خالی در شهر نباشد، امکان اسکان ۲ میلیون نفر در آن وجود دارد اما الان کمتر از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

وی با بیان اینکه با این اوصاف هزینه‌های مدیریت شهر زیاد است، گفت: شهر یزد از اینجا رانده و از آنجا مانده است. از یک طرف دولت به شهرهای مرکز استان قیر نمی‌دهد و از سوی دیگر جزو کلان شهرها هم قرار نداریم که از مزیت‌های آن بهره بگیریم و درست در بین شهرهای بین ۵۰۰ تا یک میلیون نفر جمعیت قرار داریم که مزایایی ندارند.

محی الدینی درباره پیگیری افزوده شدن به محدوده شهر در بلوار جمهوری یزد گفت: برای افزایش محدوده شهر در بلوار جمهوری تا بلوار ولایت طرح تهیه شده است تا به محدوده اضافه شود چرا که این قسمت از شهر قطعه بندی و فروخته شده است و درخواست در شورای عالی معماری و شهرسازی در دست بررسی است.

عریض شدن شهر یزد خطر بزرگی است و ایجاد شهرک‌های خود مالک برای تأمین کمبود زمین برای ساخت و سازهای جدید، بهترین راهکار به نظر می‌رسد اما باید فکری نیز برای زمین‌های رها شده در شهر و بافت‌های فرسوده‌ای کرد که در انتظار بهسازی و سکونت خانواده‌های جدید هستند اما هنوز مورد توجه و استقبال واقع نشده‌اند.

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « مدیریت گران شهر جهانی یزد/ عریض شدن هزینه‌ها را افزایش می‌دهد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *