بخش اداری هلال احمر درمیان در رختکن سالن ورزشی شهر اسدیه مستقر است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از تسنیم: بخش اداری هلال احمر درمیان در رختکن سالن ورزشی شهر اسدیه مستقر است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از درمیان، شهرستان درمیان چهارمین شهرستان خراسان جنوبی از نظر وسعت است. این شهرستان دارای چهار بخش بوده و پراکندگی و گستردگی روستاها در این شهرستان بسیار زیاد است که یکی از دلایل کمبود امکانات در این شهرستان مرزی همین پراکندگی روستاها است. 

شهرستان مرزی درمیان علی‌رغم داشتن ظرفیت‌های زیاد، اما در برخی موارد زیرساخت‌های بسیار ضعیفی داشته و برخی از ادارات در این شهرستان نمایندگی است و برخی ساختمان اداری ملکی ندارد. 

هلال احمر از جمله ادارات بسیار مهم شهرستان درمیان است که ساختمان اداری مختص به خود ندارد و با توجه به گستردگی شهرستان تنها یک پایگاه امداد و نجات در مرکز شهرستان فعال است. 

تنها پایگاه امداد و نجات شهرستان درمیان با توجه به نیاز شهرستان، جمعیت و گستردگی تجهیزات و امکانات مناسبی ندارد و می‌طلبد مسئولان مربوطه توجه ویژه‌ای به این شهرستان مرزی و کم برخوردار داشته باشند. 

یعقوبی از اهالی شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: وجود پایگاه امداد و نجات در سایر نقاط شهرستان ضروری است. 

وی گفت: اگر اتفاقی در بخش قهستان رخ دهد و نیاز به ست نجات هلال احمر باشد تا از مرکز شهرستان ست نجات به این منطقه برسد بسیار زمان برده و چه بسا که مصدوم فوت کند. 

این شهروند به حادثه دو سال قبل در بخش قهستان و فوت پنج نفر از اعضای یک خانواده اشاره کرد و گفت: در آن حادثه ست نجات به دلیل دوری راه بعد از حدود 50 دقیقه به صحنه تصادف رسید و کار رهاسازی انجام شد که اگر ست نجاتی در قهستان یا محدوده‌ای نزدیک‌تر وجود داشت، شاید زمان رسیدن کمتر و حداقل یک نفر از اعضای خانواده زنده می‌ماند‌. 

محسن حسین‌زاده، رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: پس از تشکیل استان خراسان‌جنوبی و تقسیم شدن شهرستان‌ها، درمیان از اولین شهرستان‌هایی بوده که نمایندگی هلال احمر در این شهرستان مرزی راه‌اندازی شده است. 

وی افزود: در حال حاضر که بیش از 15 سال از تشکیل شهرستان درمیان می‌گذرد، متاسفانه هلال احمر هنوز در این شهرستان با جمعیت بالا و گستردگی زیاد، ساختمان اداری ندارد. 

رئیس جمعیت هلال احمر درمیان بیان کرد: ساختمان اداری هلال احمر شهرستان مرزی درمیان در محل سوله مدیریت بحران و متعلق به شهرداری با فضای اداری به شدت پایین است، بخش اداری هلال احمر درمیان نیز در رختکن سالن ورزشی شهر اسدیه است و این فضا اصلا در خور شأن مردم شهرستان مرزی درمیان و خدمات‌رسانی به آنها نیست. 

حسین‌زاده عنوان کرد: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده در سال جاری توانستیم پس از گذشت بیش از 15 سال 2500 متر زمین با یک میلیارد تومان اعتبار برای احداث ساختمان اداری هلال احمر شهرستان درمیان دریافت کنیم. 

وی با بیان این‌که اختصاص زمین و درصدی از اعتبار مورد نیاز اتفاق خوبی است، اظهار داشت: هنوز زمین دریافت شده کلنگ‌زنی نشده و قطعا اعتبار بیشتری برای احداث نیاز داریم که در این زمینه خواستار توجه استان و حمایت‌های ستادی جمعیت هلال احمر کشور هستیم تا به محض کلنگ‌زنی کار احداث آغاز و روند ساخت ادامه پیدا کند. 

رئیس جمعیت هلال احمر درمیان گفت: شهرستان درمیان چهارمین شهرستان استان از نظر وسعت، جمعیت و دارای روستاهای فراوان و گستردگی زیادی است، اما تنها یک پایگاه امداد و نجات جاده‌ای در این شهرستان داریم. 

حسین‌زاده ادامه داد: این پایگاه امداد و نجات در مرکز شهرستان درمیان واقع شده و سایر بخش‌های شهرستان فاقد پایگاه امداد و نجات هلال احمر است. 

وی به پایگاه امداد و نجات در حال ساخت بخش قهستان اشاره کرد و افزود: این پروژه که خیرساز نیز است از سال 91 آغاز و با 40 درصد پیشرفت فیزیکی چند سال متوقف شد که با پیگیری‌های انجام شده و اعتبار در نظر گرفته شده برای پروژه از نیمه دوم سال قبل روند ساخت مجدد آغاز و در حال حاضر پیشرفت 93 درصدی دارد و پیش‌بینی می‌شود در هفته دولت امسال به بهره‌برداری برسد.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان درمیان تصریح کرد: تنها پایگاه امداد و نجات هلال احمر شهرستان درمیان از داشتن برخی تجهیزات لجستیکی محروم است. 

حسین‌زاده به تجهیز پایگاه امداد و نجات اسدیه به ست نجات اشاره کرد و افزود: اگر چه اغلب آموزش‌های همگانی در روستاها برگزار و مربی به دورترین نقاط روستایی شهرستان اعزام می‌شود، اما اتاق پراتیک مجهز برای آموزش‌های تخصصی از نیازهای آموزشی این جمعیت است که ما در هلال احمر درمیان از این امکان محروم هستیم.

وی بیان کرد: با توجه به گستردگی شهرستان وجود حداقل دو پایگاه امداد و نجات دیگر برای این شهرستان ضروری است که اگر پایگاه قهستان به اتمام و بهره‌برداری برسد درصدی از مشکلات شهرستان به ویژه بخش قهستان با روستاهای فراوان و جاده‌های کم عرض، خطرناک و تصادفات بالا برطرف می‌شود. 

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان درمیان تصریح کرد: وجود پایگاه امداد و نجات دیگر و تجهیز هلال احمر درمیان به تجهیزات لجستیکی بسیار ضروری است، چرا که وقتی در دورترین نقاط روستایی شهرستان اتفاقی بیفتد تا رسیدن نیروهای هلال احمر و تجهیزات بسیار زمان برده و زمان طلایی از دست می‌رود. 

حسین‌زاده گفت: علی‌رغم تمامی این مسائل و کمبودها، اما جمعیت هلال احمر شهرستان درمیان دارای نیروی انسانی بسیار بالا و قوی است. 

وی ادامه داد: هلال احمر شهرستان درمیان هیچ مشکلی در بحث نیروی انسانی داوطلب ندارد و به محض آغاز فعالیت پایگاه قهستان نیروی انسانی آموزش دیده و داوطلب آماده همکاری هستند. 

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان درمیان به آموزش‌های ارائه شده از ابتدای سال جاری توسط جمعیت هلال احمر شهرستان به ویژه در روستاهای مختلف این شهرستان مرزی اشاره و بیان کرد: در چهار ماه گذشته یک هزار نفر آموزش‌های همگانی هلال احمر را در شهرستان درمیان فراگرفتند که به جرات می‌توان گفت هیچ شهرستانی در خراسان‌جنوبی این تعداد آموزش را نداشته است. 

حسین زاده افزود: از ابتدای سال 27 نفر آقا آموزش‌های تخصصی پیش بیمارستانی را گذرانده‌اند. 

وی به حضور کاروان نذر آب 5 در شهرستان درمیان اشاره و بیان کرد: هلال احمر شهرستان درمیان با کمک هلال احمر استان خراسان‌ جنوبی و تهران به اذعان نیروهای هلال احمر تهران بهترین و با کیفیت‌ترین کاروان نذر آب را در این شهرستان برگزار کرد و حدود سه میلیارد تومان اقلام دارویی بین بیماران توزیع شده است. 

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان درمیان به حضور 16 پزشک متخصص و فوق تخصص در کاروان نذر آب 5 اشاره کرد و ادامه داد: تمامی مردم روستاهای شهرستان درمیان که نیاز به خدمات درمانی و دارویی داشتند از خدمات کاروان نذر آب 5 برخوردار و مباحث درمانی و ارجاع آنها پیگیری و انجام شده است. 

وی با اشاره به طرح اطعام حسینی در دهه اول محرم، گفت: 170 بسته معیشتی در بین خانواده‌های کم بضاعت شهرستان درمیان به مناسبت ایام محرم به ارزش 670 میلیون ریال توزیع شد. 

حسین‌زاده با بیان این‌که جمعیت هلال احمر درمیان سه نیروی رسمی و حدود 60 نیروی داوطلب دارد خاطرنشان کرد: هلال احمر درمیان از نظر نیروهای داوطلب امدادگر و نجاتگر غنی است و با اجرای طرح بیمه در حال حاضر حدود 45 بیمه شده داریم. 

وی به ذخیره‌سازی خوب اقلام در انبار هلال احمر با توجه به جمعیت یک درصد آسیب‌پذیر شهرستان اشاره و عنوان کرد: جمعیت هلال احمر درمیان حدود دو هزار نفر عضو و 16 خانه هلال فعال در این شهرستان داریم. 

محمود اکبری، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: پایگاه امداد و نجات شهرستان درمیان مجهز به ست نجات و یک دستگاه آمبولانس بوده و امکانات خوبی دارد. 

وی افزود: تجهیزات خودروی نجاتی که در شهرستان درمیان است، همه تجهیزات خوب و به‌روزی است. 

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان‌ جنوبی با بیان این‌که ساختمان اداری هلال احمر درمیان خوب است، بیان کرد: پایگاه امداد و نجاتی که در حال حاضر در شهرستان درمیان فعال است از نظر جمعیت هلال احمر استان در شرایط نرمال است و از سایر پایگاه‌های سطح استان کمتر نیست. 

اکبری عنوان کرد: یک پایگاه امداد و نجات در بخش قهستان در حال ساخت است که برای هفته دولت آماده افتتاح می‌شود.  

وی تصریح کرد: ساختمان هلال احمر بخش قهستان که آماده شود از محل منابع استانی و ظرفیت خیرین برای بحث تجهیز خودرو و نیروی انسانی از استان پیگیری خواهیم کرد. 

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان‌ جنوبی گفت: امسال برخی تجهیزات خریداری و قول‌هایی برای پایگاه امداد و نجات قهستان داده شده که امیدواریم تا زمان افتتاح بتوانیم تهیه کنیم. 

اکبری با اشاره به اینکه احداث و تجهیز پایگاه برای جمعیت هلال احمر هزینه دارد عنوان کرد: پایگاه امداد و نجات برای محورهای اصلی و محورهایی که حوادث زیاد است احداث می‌شود‌. 

وی با بیان اینکه در استان 25 پایگاه امداد و نجات ثابت داریم افزود: جمعیت هلال احمر خراسان‌جنوبی از نظر تعداد پایگاه جزو پنج استان اول در کشور است. 

انتهای پیام/253/

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « بخش اداری هلال احمر درمیان در رختکن سالن ورزشی شهر اسدیه مستقر است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *