۸۰ درصد ساختمان‌های کشور زیر ۶ طبقه ساخته می‌شود

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از تسنیم: ۸۰ درصد ساختمان‌های کشور زیر ۶ طبقه ساخته می‌شود

فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص هزینه‌های ساخت مسکن، اظهار کرد:‌ هزینه ساخت مسکن برای گروه‌های مختلف ساختمانی مشخص است. این هزینه‌ها بر اساس سرفصل‌ها، ضرائب منطقه‌ای، حقوق و دستمزد تعریف می‌شود.

وی ادامه داد: در قانون جهش تولید مسکن یک هزینه پایه ساخت به همراه ضرائب منطقه‌ای و حق الزحمه کسی که می‌خواهد پروژه را اجرا کند، داریم.

وی با یادآوری این‌که هزینه‌های ساخت ساختمان در گرو‌ه‌های (الف)، (ب)، (ج) و (د) مشخص است با اشاره به اظهارات رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در خصوص هزینه 18 تا 21 میلیون تومانی ساخت، افزود: این عدد، پایه هزینه‌های گروه (د) یعنی مرتفع است، اما باید دید به لحاظ ساختاری چه تعداد از این ساختمان‌ها در کشور ساخته می شود.

وی ادامه داد: غالب ساخت و ساز مسکن در کشور یعنی 70 تا 80 درصد در گروه ج ساخته می شود که 6 سقف محسوب می‌شوند. هزینه ساخت هر مترمربع این گروه نیز 10 تا 12 تومان پایه است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با یادآوری ابلاغ تعرفه‌ خدمات نظام مهندسی ساختمان توسط رئیس این سازمان، گفت: ماده 117 آئین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی ساختمان می‌گوید وزارت راه  وشهرسازی باید این کار را انجام دهد. در این راستا شورای مبانی قیمت‌گذاری مشخص شده و با حضور نماینده وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان شورای مرکزی نظام مهندسی تشکیل جلسه داده و اعداد و ارقام هزینه ساخت را بررسی و استخراج می‌کنند.

پورحاجت با تاکید بر این‌که از سوی دیگر شورای فنی سراسر کشور در استان‌های مختلف نیز هزینه‌ها را احصا می‌کنند، اضافه کرد: در نهایت شورای مبانی قیمت‌ها را نهایی و آنرا برای ابلاغ از سوی وزیر راه و شهرسازی به وی ارجاع می‌دهد.

به گزارش تسنیم، اوایل تیرماه امسال حمزه شکیب رئیس سازمان نظام مهندسی در نامه‌ای به روسای سازمان نظام مهندسی استان‌ها اعلام کرد: هزینه ساخت گروه‌های ساختمانی 1 و 2  طبقه (الف) هر مترمربع 5.3 میلیون تومان (افزایش 47 درصد نسبت به سال 1401)، 3 تا 5 طبقه  (گروه ب) 6.2 میلیون تومان (افزایش 47.6 درصدی)،  6 و 7 طبقه (گروه ج)  7.1 میلیون تومان (افزایش 47.9 درصدی)، 8 تا 10 طبقه (گروه ج) 8 میلیون تومان (افزایش 48.1 درصدی در مقایسه با سال 1401)، 11 و 12 طبقه (گروه د)  8.9 میلیون تومان (رشد 48.3 درصدی)، 13 تا 15 طبقه (گروه د) 9.8 میلیون تومان (48.4 درصدر افزایش در مقایسه با سال 1401) و 16 طبقه و بالاتر (گروه د) 10 میلیون تومان (افزایش 38.8 درصدی) است.

انتهای پیام/

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « ۸۰ درصد ساختمان‌های کشور زیر ۶ طبقه ساخته می‌شود » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *