تحلیلگر عراقی: حضور نیروهای امنیتی و حشدشعبی ضامن امنیت کرکوک است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از مهر: تحلیلگر عراقی: حضور نیروهای امنیتی و حشدشعبی ضامن امنیت کرکوک است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المعلومه، «هیثم الخزعلی» تحلیلگر سیاسی عراقی تاکید کرد که حضور نیروهای امنیتی از جمله نیروهای حشدشعبی در استان کرکوک ضامن امنیت این استان خواهد بود.

وی در ادامه افزود: کرکوک در آینده شاهد برگزاری انتخابات شورای استانی خواهد بود اما در شرایط کنونی شاهد وجود شکاف میان احزاب کرد در داخل این استان هستیم. این اختلافات نباید به سطح درگیری‌های مسلحانه با وجود استقرار نیروهای امنیتی برسد.

الخزعلی اضافه کرد: نیروهای امنیتی در داخل استان کرکوک هرگز اجازه نخواهند داد اختلافات سیاسی باعث وقوع درگیری‌های مسلحانه در این استان شود. عراق تحمل درگیری‌های بیش از این را ندارد.

«محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق روز یکشنبه بار دیگر خواستار مجازات عاملان رویداد امنیتی کرکوک شد.

نخست وزیر عراق گفت: تردیدی نیست که پس از تکمیل تحقیقات و افشای شرایط وقایع ناگوار، همه کسانی که در قتل‌ها و مجروحان این حادثه دست داشتند، مجازات می‌شوند.

السودانی در اظهارات روز یکشنبه خود در جلسه هیأت دولت عراق، «بر لزوم تعهد همه احزاب سیاسی در کرکوک به حفظ صلح مدنی و پرهیز از هرگونه درگیری» تأکید کرد.

شهر نفتی و حساس کرکوک عراق، شنبه شب ساعات سخت و دشواری را پشت سر نهاد. شعله آغازین تنش و درگیری، زمانی روی داد که قرار شد دفاتر حزب دموکرات کردستان (KDP) تخلیه شوند و یک بار دیگر به نمایندگان محلی این حزب، بازگردانده شوند. اما گروهی از مخالفین عرب و ترکمان، با تجمع در برابر این ساختمان‌ها، با این اقدام مخالفت کردند و معترضین، با برپایی چادر و مسدودسازی جاده، تنش را بالا بردند. اما مذاکرات مقامات محلی نتیجه داد و راکان سعید الجبوری، سرپرست فرمانداری کرکوک اعلام کرد که فعلاً تخلیه ساختمان متوقف شده و معترضان با برداشتن چادرهای خود و باز کردن جاده بین کرکوک و اربیل موافقت کرده‌اند. راکان جبوری، پس از تماس تلفنی با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق، با معترضین گفتگو کرد. پس از آن بود که تظاهرکنندگان به تحصن پایان دادند و جاده به روی تردد خودروها گشوده شد.

تیراندازی و ناآرامی در این شهر، می‌رفت تا موجی از خشونت و خونریزی گسترده را به دنبال داشته باشد. اما مداخله به موقع مقامات سیاسی و امنیتی مانع شد و کرکوک این تنش را با تلفات پایین پشت سر نهاد. سفر سرتیب عبدالامیر رشید یاراله، فرمانده ارتش عراق همراه با معاون عملیات و هیأت کارشناسان نظامی و امنیتی به کرکوک، نقش مهمی در کاهش تنش داشت.

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « تحلیلگر عراقی: حضور نیروهای امنیتی و حشدشعبی ضامن امنیت کرکوک است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *